10 tipů na mobil pod stromeček [Vánoce 2012]

Nechcete do mobilu investovat více než 3 tisíce korun a smartphone nevyužijete? Máme pro vás deset vánočních tipů na nejlepší telefony.
Kapitoly článku

Blíží se Vánoce, a pokud se letos rozhodnete nakupovat dárky spíše přes internet, už teď je čas začít s výběrem toho nejvhodnějšího. Co se týče mobilních telefonů, smartphonů, tabletů, čteček a mobilního příslušenství, i letos vám s rozhodováním pomůžeme. Na MobilManii začneme právě s nejobecnější kategorií mobilních telefonů. Naše partnerské weby pak poradí s ostatní elektronikou, články budou přibývat každý den.

Kdy je lepší klasický mobil?

  • když nechcete za telefon utratit více než 3 tisíce
  • když chcete většinou jen volat a psát zprávy
  • když nedáte dopustit na tlačítkovou klávesnici
  • když se nechcete učit ovládání na dotykovém displeji
  • když nepotřebujete žádné speciální funkce
  • když se obejdete bez navigace a Wi-Fi
  • když nebudete příliš často chodit z mobilu na internet
  • když netoužíte stahovat kvanta rozšiřujících aplikací

Mobily dnes nejčastěji rozlišujeme na jednoduché (tzv. „hloupé“) a chytré mobily, neboli smartphony. Pokud nevyžadujete pokročilejší funkce spojené se smartphony a od telefonu očekáváte především jeho prapůvodní účel (volání a SMS), budete mít při výběru dárků k dispozici široké cenové spektrum od základních modelů za několik stokorun až po lépe vybavené mobily za několik tisíc.

Obecně platí, že klasické mobily jsou dnes již pouhým doplňkem portfolia velkých světových výrobců. Většina se soustředí na prodejní marže a ty jsou vyšší u smartphonů. Proto hloupé mobily vyrábí už jen několik značek v čele s Nokií a Samsungem, pár kousků (zato osobitějších) má v nabídce Motorola nebo Alcatel a někteří další. Specialistou na mobilní telefony pro seniory a lidi se zhoršeným zrakem je rakouská Emporia.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, učiněné na základě našich recenzí a osobních zkušeností. Rady uvedené v tomto článku bychom s klidným svědomím dali i svým známým. Odkazy do e-shopu jsme přidali až dodatečně.

Vánoční rádce MobilMania:


Samsung E1200: mobil za pětistovku

Orientační cena: 500 Kč

U některých dárků zkrátka rozhoduje cena. Čím bude nižší, tím lépe pro vaši peněženku. Mobily mají tu výhodu, že je lidé stále považují za obecně dražší, než ve skutečnosti mohou být. Proto se dá mobil pořídit jako relativně levný dárek, který ale bude vzbuzovat dojem něčeho nespotřebního. Typickým příkladem je Samsung E1200.

Klepněte pro větší obrázek 

Přijde vás na pouhou pětistovku, ale pokud bude obdarovaný pouze volat a posílat SMS, svůj účel bezezbytku splní. Telefon s naprosto základními funkcemi má mechanickou číselnou klávesnici a maličký, přesto barevný (a samozřejmě nedotykový) TFT displej s rozlišením 128 × 128 bodů. Při honbě za co nejlevnějšími mobily doporučujeme spoléhat se na zavedené značky, největší výběr v této kategorii má právě Samsung a finská Nokia.

[Záznam byl odstraněn]

Nokia 100: osvědčená klasika

Orientační cena: 600 Kč

Ani Nokia nezapomíná ani na úplné lowendy, což ocení zejména ti, pro které je finská značka stále zárukou solidního funkčního telefonu. Letošním zástupcem nejnižší třídy je model Nokia 100. Má o fous lepší displej než Samsung E1200, konkrétně s rozlišením 128 × 160 bodů. Design si zapamatujete díky velkým  tvarovaným tlačítkům, celý telefon je jinak z plastu, takže si zachoval rozumnou hmotnost 71 g.

Klepněte pro větší obrázek

Do výbavy se vešly základní organizační funkce, svítilna či FM rádio. Chybí však jakékoli pokročilé funkce, telefon neumí datové přenosy, nemá internetový prohlížeč, Bluetooth, USB připojení a zapomenout můžete i na fotoaparát. Dobře proto zvažte, pro koho budete mobil kupovat. Pokud budete namísto 600 Kč za Nokii 100 ochotni připlatit ještě další stovku, získáte vzhledově stejnou Nokii 101 s hudebním přehrávačem, slotem na microSD kartu a funkcí dualSIM.

Nokia 100
rozměry a hmotnost: 110 × 46 × 14,9 mm, 70 g
displej: 1,8", nedotykový TFT LCD, 128 × 160, 114 PPI
sítě: GSM
konektivita: bez USB
paměť: ? GB, baterie: 800 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 30 žádná
fotoaparát: telefon nemá fotoaparát
9 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Emporia Elegance: seniorská elegance

Orientační cena: 2 000 Kč

Seniorský mobil nemusí nutně vypadat jako neforemná pogumovaná cihla. Důkazem je Emporia Elegance, která kombinuje čistý zaoblený design, kovové části a přitom zachovává typické prvky seniorských telefonů, jako je pohodlná prostorná klávesnice, dobře čitelný displej a hlasitý reproduktor. Nedávno Emporia přešla na rozumnější cenovou politiku, takže její současné modely jsou čím dál dostupnější. Za Emporii Elegance zaplatíte dva tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek

Příjemný vzhled doplňuje i odpovídající porce funkcí, kterou je cílová skupina obvykle schopná prakticky využít. Do telefonu je integrováno FM rádio a také LED dioda, která slouží jako příruční svítilna. Ovládání prostředí je velmi jednoduché a intuitivní, hlasitost telefonního sluchátka dostatečně vysoká a baterie vydrží na jedno nabití okolo pěti dní. Mobil dostanete v téměř luxusním balení, proto je jako vánoční dárek mimořádně vhodný. Pokud připlatíte pětistovku za variantu Elegance Plus, obdržíte k telefonu i stylovou dokovací stanici.

Emporia Elegance
rozměry a hmotnost: 106 × 50 × 17,0 mm
displej: 1,8", nedotykový PMOLED, 160 × 128, 114 PPI
sítě: GSM
konektivita: bez USB
paměť: ? GB, baterie: ? mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: nestandardní
fotoaparát: telefon nemá fotoaparát
4 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Alcatel, Motorola, Nokia, Samsung, , , , Alcatel One Touch 810, CAT B25, Emporia Elegance, Motorola Gleam, Motorola Gleam+, Nokia 100, Nokia Asha 200, Nokia Asha 201, Nokia Asha 202, Nokia Asha 311, Samsung E1200, Samsung E2252, Hrubé zacházení, Tip, Strom, Prostorná klávesnice, Čitelný displej, Mobil