Motorola A780: když tučňák vaří kávu (test)

Chytrý mobilní telefon Motorola A780 je zkrátka jiný. Je jiný svým vzhledem i provedením, odlišuje se také použitým operačním systémem. Ale nejvíce se odlišuje až nebezpečně prudkou použitelností a doslova kontruje uživatelskou přívětivostí. Co nás ještě čeká? Bonus: 11× video s telefonem.

Rychlé odkazy

 • fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Americká Motorola je jedním z výrobců mobilních telefonů, kteří se u svých přístrojů nebojí experimentovat jak se vzhledem, tak i použitým operačním systémem. V nabídce Motoroly najdete telefony postavené čistě na javovém prostředí stejně snadno jako mobily využívající operační systém od Microsoftu. Výrobce se nebojí ani experimentů s linuxovými systémy. Stejné je to také s recenzovanou Motorolou A780, v jejímž nitru přebývá hezky čilá tučňáčí rodinka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola A720: není to véčko

Telefon, který v tomto článku představíme, není žádná novinka. Byl představen už v polovině loňského roku a navíc ještě vůbec není jasné, jestli se u nás bude prodávat. Linux je ale v mobilních telefonech tak nevšední a zajímavý systém, že nám to stálo za plnohodnotnou recenzi.

Baculka neobvyklého provedení

Na první pohled je Motorola A780 trošku přerostlý telefon s odklopným krytem displeje. Zdráhám se prohlásit ji za véčko, protože horní kryt obsahuje pouze reproduktor a místo malého stavového displeje má pouze průhledné plastové okénku. Je to zkrátka úplně stejně jako u prvních komunikátorů Motorola.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V polootevřeném a otevřeném stavu

Rozměry telefonu opravdu nejsou nejmenší (107 × 54 × 24 milimetrů) a směle může soupeřit s takovými velikány, jako je nová Nokia N90. Ve srovnání s ní však A780 nepůsobí dojmem tak velkého „pádla“. Motorola mírně vítězí také s hmotností 130 gramů (oproti 173 gramům u Nokie).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti

Motorolu si napřed prohlédneme v zavřeném stavu. Vypadá jako v podstatě obyčejný, jen trochu přerostlý telefon klasické koncepce. V horní části obsahuje klasické sluchátko, pod ním následuje barevný, i když pouze průhledový displej, je zde také blok numerické klávesnice s funkčními tlačítky umístěnými těsně pod hranou displeje. Nováčka zarazí snad jen ovládací čtyřsměrový joystick spolu s dvojicí softwarových kláves umístěných až těsně při spodním okraji.


Podívejte se, jak se s telefonem pracuje a jak vypadá ze všech stran (AVI, DivX 5.2, 2,7 MB)

Spodní hrana telefonu obsahuje pod pryžovou krytkou konektor pro připojení sluchátkové handsfree sady. Je zde také standardní miniUSB konektor, jehož prostřednictvím telefon nejen komunikuje s počítačem, ale slouží také pro dobíjení. Levý bok telefonu ukrývá tlačítko pro zamknutí či odemknutí klávesnice, o kousek výše najdeme tlačítko pro inicializaci funkce hlasového vytáčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory na spodní ploše

Nejvýraznějším prvkem levého boku Motoroly A780 je otočné ovládací kolečko, známé spíše z mobilních telefonů pocházejících z dílen Sony Ericssonu. Kolečko lze stisknout a použít jej tak i pro potvrzení aktuální volby. Pravý bok telefonu obsahuje kromě opravdu velkého loga výrobce pouze tlačítko spouštějící vestavěnou fotoaplikaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levý bok s tlačítky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vpravo je hlavně logo Motoroly

Poměrně nenápadná je tmavá záslepka na horní hraně telefonu. Ukrývá se pod ní miniaturní paměťová karta TransFlash. Někdy si říkám, kam až miniaturizace zajde. Vždyť takhle malinkou kartu omylem upuštěnou na zem nebo ztracenou na pracovním stole mezi dokumenty přece nemohu nikdy najít. A abych nezapomněl, v pravém horním rohu se ukrývá rozkládací stylus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karta TransFlash • místo pro pero • poměr velikosti pera a telefonu • na zádech je fotoaparát

Displej je moc krásný

Po rozevření telefonu získáte přístup k velkému a poměrně kvalitnímu displeji. Ten je pochopitelně dotykový a nabízí rozlišení 240 × 320 obrazových bodů, na kterých může prohánět až pětašedesát tisíc barevných odstínů. Díky optimální úhlopříčce jsou jednotlivé body dostatečně jemné, u diagonálních čar není téměř vůbec znatelné zoubkování. Také podsvícení je rovnoměrné a větší plochy bílé barvy nenesou známky žlutého nádechu. Zkrátka displej se po všech stránkách povedl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej

Jak jsme si již řekli, malý displej je pouze průhledové okénko zobrazující dění na vnitřním velkém displeji. Je samozřejmé, že zobrazení displeje je upraveno tak, aby bylo vše dobře čitelné. Bohužel čitelnost trochu kazí průhledové sklíčko, které je vypouklé a efektem lupy tak mírně degraduje kvalitu zobrazení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý displej je ve skutečnosti jen okénko

Co lze vidět na malém displeji:





Ve druhé kapitole se dozvíte něco o výdrži, popíšeme klávesnici a dostaneme se na to nejdůležitější: Linux v mobilu

Témata článku: Motorola, , Nokia N90, Necelý den, Test, Rychlá paměť, Desktopové prostředí, Linuxové jádro, Motorol, Obyčejná textovka, Klasické sluchátko, Zobrazený text, Průhledové okénko, Průhledový displej, Var, Přenosový kanál, Obrazovka telefonu, Motor