Motorola MC75: mastodont mezi mobily

Je to největší mobil na trhu, můžete jej použít jako kladivo, ale zárověň svou výbavou strčí do kapsy špičkové komunikátory.

Dělám to nerad, ale tohle vzdávám předem. Abych mohl otestovat všechny možnosti téhle Motoroly, musel bych mít schopnosti pokročilého administrátora a naše vydavatelství by muselo disponovat všemi servery se kterými umí spolupracovat. Ani jedno ani druhé nepřipadá v úvahu, a tak se na tohle EDA podívám jako na (ne úplně) běžný komunikátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Motorola nebo Symbol?

V únoru 2007 koupila Motorola společnost Symbol vyrábějící přístroje kategorie EDA (Enterprise Digital Assistent) a začal velmi pomalý proces rebrandingu. V létě 2007 přišel na český trh Symbol MC35 – jen trochu masivnější PDA, samý spodek kategorie EDA – který se držel zavedené značky. Dnes se nám do rukou dostal přístroj z druhé strany spektra „průmyslových kapesních počítačů“: Motorola MC75. Jak vidíte, proces změny značky pokročil, Motorola se dostala do modelového označení, její odznáček je i nad displejem, ale na zádech a pod baterií stále vidíme původní značku Symbol.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola nebo Symbol? Obojí

Pokud se na Motorolu MC75 podíváme jako na mobilní telefon, působí její fyzické parametry až bizarně. I s anténou měří téměř 18 centimetrů na výšku, s nadstandardní baterií váží skoro půl kila. Ve třídě EDA to ale není nic, co by bylo na závadu, mezi profesionály se ctí zcela jiné hodnoty. Tenhle mastodont má výbavu ultimativního komunikátoru, je sestrojený tak, aby se k internetu a firemním informačním systémům dokázal připojit po celém světě. V zahraničí si poradí s hlasovými hovory CDMA/EVDO, u nás samozřejmě komunikuje přes GSM. Co se týče bezdrátového datového připojení, zvládne Motorola vše, nač si jen vzpomenete: od nejpomalejšího GPRS, přes rychlejší 3G včetně nadstavby HSDPA, až po Wi-Fi (802.11 a/b/g). Konektivitu doplňuje nezbytné USB, Bluetooth a aby byl výčet kompletní, nechybí ani infraport.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola MC75 je skutečný obr mezi mobily

K tomu všemu si přičtěme opravdu královsky dimenzovaný dotykový displej s úhlopříčkou 3,5" a hlavně rozlišením VGA (640 × 480 bodů). Dále je tu prostorná QWERTY klávesnice, se kterou není problém napsat ani delší e-mail. Přístroje EDA často nacházejí uplatnění ve skladech, mezi kurýry a všude tam, kde se hodí čtečka čárových kódů. Motorola MC75 ji má integrovanou přímo do těla, její výhledové okénko najdeme na horní hraně. Červené paprsky se vypouští jedním ze žlutých tlačítek na bocích přístroje. Čtečka si poradí jak s 1D, tak i 2D kódy, skenování je nekompromisně rychlé.

Ani foťák tu není jen na ozdobu

S ohledem na třídu EDA a určení přístroje mě překvapila přítomnost integrovaného fotoaparátu. Rozlišení dva megapixely dostačuje třeba na vyfocení strany A4 při zachování čitelnosti textu, dostatečnou ostrost zajistí autofokus. Na těle přístroje chybí samostatná spoušť fotoaparátu, a tak se exponuje enterem. Ten pochopitelně není dvoupolohový, což značně omezuje schopnosti automatického ostření. Při nedostatku světla může částečně vypomoci LED blesk. Obrazové kvality fotoaparátu nejsou ideální, ale v profesionální sféře jsou jiná měřítka a na zdokumentování události, předání obrazové informace to postačí. Posuďte sami:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Dalším zajímavým prvkem výbavy je integrovaný čip A-GPS. Áčko před zkratkou znamená „asistovaná“, modul tedy dokáže data, která by jinak zdlouhavě stahoval ze satelitů, získat mnohem rychleji z internetu. V praxi to znamená, že se doba zafixování polohy zkrátí na několik desítek sekund. Vestavěný čip je kvalitní a praxí ověřený SirfStar III, což ve spolupráci s operačním systémem Windows Mobile 6 znamená široké možnosti využití. S příslušným softwarem Motorola skvěle funguje jako autonavigace, ale stejně tak snadné je použití s nejrůznějšími systémy a databázemi pracujícími se zeměpisnou polohou.

Diskuze (19) Další článek: HTC Touch HD: Když ptáčka lapají...

Témata článku: Motorola, , Mez, Vestavěný čip, Mást, MOBI, Mobil, Motorol, Motor, Rebranding, Mastodon, Mastodont, Půl kila, Integrovaný čip