Tři nejnepovedenější Sony Ericssony

Měly to být klíčové modely pro budoucnost značky, ale posloužily přesně obráceně a pomohly výrobci do krize.

Začněme trochou dějepisu. Na podzim tomu bude sedm let, co vznikla značka Sony Ericsson. V roce 2005 přišel na trh první Walkman a postupně se stal synonymem pro hudební mobil. Roky 2006 a 2007 pak znamenaly „Walkman-boom“, který definitivně vystřelil Sony Ericsson mezi elitu výrobců mobilů. Ještě loni rostly prodeje i podíl na trhu, poslední dobou to však vypadá na krizi. V prvním čtvrtletí 2008 se Sony Ericsson propadl za LG, před vydáním pololetní zprávy o hospodaření firma raději rovnou upozornila své investory, že ani tentokrát to nebude žádná sláva

Jaké jsou důvody krize? Není až tak těžké na některé přijít. Sony Ericsson jakoby usnul na vavřínech. Vývoj se zpomalil, poslední rok nepřinesl prakticky žádné inovace. Posledním inovativním modelem je povedený komunikátor P1i, ale od té doby se představují stále stejné telefony bez výraznějších změn. Fotoaparátům často chybí autofocus, klasický 3,5 mm jack je jen zbožným přáním. Zatímco Nokia rozjela velký navigační byznys, koupila jednoho ze dvou největších producentů map a GPS cpe do mnoha svých mobilů, Sony Ericsson se teprve rozkoukává, začíná dohánět a na trhu má pouhé dva modely (W760 i a C702). Xperia X1 je v nedohlednu, vývoj smartphonů Paris a BeiBei byl zastaven.

Sony Ericsson má často problémy s telefony, které jsou brány jako klíčové. Každý velký výrobce má nějaký model, který se stal synonymem pro danou značku. Typickým příkladem je RazR od Motoroly, prodejní legendou v případě Sony Ericssonu lze bez nadsázky nazvat model K750i, který se do povědomí uživatelů zapsal výbornou multimediální výbavou v čele s fotoaparátem, který ve své době neměl konkurenci. Na druhou stranu ale občas výrobce uvede model, který je jednoznačně krokem stranou, slepou vývojovou větví. Zkusil jsem sestavit žebříček telefonů Sony Ericsson, které dobrou pověst tomuto výrobci rozhodně neudělaly. Tyto telefony měly podpořit další růst firmy, místo toho jí ale udělaly velmi špatnou reklamu. Nejsou hlavním důvodem současné krize, ale určitě k ní pomohly.

Bronz

Na třetím místě se v pomyslném žebříčku omylů umístila dvojice modelů Sony Ericsson W580i/S500. Ne že by tyto telefony nebyly podařené po funkční stránce, ani jejich uvedení na trh nebylo pomalé. Zásadní problém se vyskytnul někde jinde. U obou modelů totiž pravidelně docházelo k lámání klávesnice, o kterém si více můžete přečíst zde. Především u jinak krásného modelu S500i se jednalo o citelnou ránu do konceptu telefonu. Už od představení se na něj spousta lidí skutečně těšila, protože tento model znamenal po delší době příchod telefonu, který je na pohled skutečně krásný. To vše korunovala skvěle propracovaná schémátka v čele s Everchanging, která měnila vzhled menu telefonu podle aktuálního času a ročního období.

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg
Sony Ericsson S500i

SE_W580i_03.jpg SE_W580i_14.jpg SE_W580i_06.jpg SE_W580i_16.jpg SE_W580i_07.jpg SE_W580i_10.jpg 
...a W580i

K čemu ale to všechno, když většině majitelů nějakou dobu po koupi začaly problémy s praskajícími klávesami? A co hůře, i po výměně v autorizovaném servisu dále docházelo k lámání tlačítek, takže to první návštěvou neskončilo. Stejné problémy měl také model W580i, od něj se však přeci jen tak velké prodeje neočekávaly a nebyl dán na trh s takovým očekáváním, jako model S500. Továrna vydala tiskovou zprávu o nápravě problému, ale telefon si už ztracenou důvěru zpět nezískal…

Stříbro

Pomyslné stříbro ode mě získává Sony Ericsson K850i. Pokud patříte mezi jeho spokojené majitele a nechápete, jak se mohl do žebříčku dostat, okamžitě vysvětlím. Po velmi úspěšných modelech K750i a K800i všichni očekávali, že Sony Ericsson plynule naváže a představí takový telefon, který předchozí legendy nahradí. Prvním nedostatkem je, že K850i byla představena o něco později, než by si uživatelé přáli. Čas mezi K800i a K850i byl sice vyplněn modelem K810i, ten však kromě lepší krytky fotoaparátu nepřinesl nic zajímavého.

Pak tedy přišel na trh Sony Ericsson K850i. Doprovázela jej velká očekávání, na papíře vše vypadalo výborně, uživatelé se konečně dočkali podpory EDGE/UMTS/HSDPA, rozlišení fotoaparátu se zvýšilo na pět megapixelů a nechyběly ani další zajímavé drobnosti. Bohužel tento (označením elitní) Cybershot se nedokázal vyvarovat spousty chyb. Ovládání pomocí dotykových kláves pod displejem a čtyřsměrové tlačítko umístěné kolem klávesy 5 sice vypadá zajímavě, s ovladatelností je to ale horší. Po kvalitní krytce modelu K810i je ta u „osm-padesátky“ zklamáním. Je sice automatická, ale je umístěná až pod krycím sklíčkem fotoaparátu. Čočka je tak sice chráněna výborně, dochází ale k poškrábání samotného krycího sklíčka, což samozřejmě negativně ovlivňuje kvalitu pořizovaných fotografií. A když už jsme u fotoaparátu: ani tady nebyla naplněna očekávání. Ne že by fotoaparát fotil špatně, ale honba za megapixely rozhodně není správná cesta. Troufám si tvrdit, že moje K800i fotí znatelně lépe, než K850i – sice má nižší rozlišení, kvalita snímků je ale vyšší.

K850i_Front_Angle40__1181714874007_107990.jpg K850i_Front_Angle_Ve_1181717960328_108016.jpg K850i_Back_Angle_Lum_1181714367345_107988.jpg K850i_Back_Angle40_L_1181717715653_108007.jpg
Sony Ericsson K850i

Pomyslným hřebíčkem do rakve K850i je pak firmware. Ačkoliv je telefon na trhu již velmi dlouhou dobu, tak plně spolehlivý FW bez chyb pro K850i prozatím neexistuje. Asi namítnete, že každý FW má nějaké ty mušky, ale K850i je elitní model, a tak by těch mušek měl mít méně než v současnosti má. Zkrátka by si zasloužil více péče. S trochou nadhledu se dá říci, že pokud by Sony Ericsson vydal FW, který by zvýšil kvalitu fotografií, spolehlivost a stabilitu telefonu, pak by mohla K850i z tohoto žebříčku vypadnout.

A zlato získává…

Mnozí už tuší… Nechtěným vítězem se stává Sony Ericsson P990i. Po kvalitním modelu P910i uživatelé dlouho očekávali nástupce. Na papíře vše vypadalo dokonale – nový operační systém, výrazně lepší funkční výbava a vcelku brzký příchod na trh. Poté se ale vše začalo měnit směrem k horšímu. Telefon byl několikrát odložen a na trh se tak dostal se zpožděním. Nemluvíme tady o 1-2 měsících, ale o skoro o celém roku, což je na dnešní poměry velký průšvih (jak dlouho že se to připravuje Xperia?). Nakonec se ale P990i na trh přece jen dostala a uživatelé věřili, že problémy tímto končí. Varováním byla tisková konference, při které byla předvedena pouze nefunkční P990i s odůvodněním, že na tiskové konferenci v Anglii po pár hodinách zkoušení zamrzla a už se nerozjela. Věřili jsme, že se jedná o smutnou náhodu a prodejní kusy budou někde jinde. Jak se ale později ukázalo, i přes zmíněné zpoždění bylo na premiéru příliš brzy. Chyby v operačním systému nebyly zdaleka vyřešeny, vše podtrhla nízká kapacita operační paměti. Ta má u smartphonů zcela zásadní význam a její nedostatek se projevuje velmi zhoubně, čehož je P990i jasným důkazem. Telefon velmi často zamrzal, často se restartoval a nezvládnul ani základní úkony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson P990i

Nebojím se tento telefon označit jako největší krok špatným směrem v historii Sony Ericssonu. Nejenže odradil spoustu potenciálních zákazníků, ale vrhnul špatné světlo na celou oblast smartphonů u Sony Ericssonu a také na společnost jako takovou. Pověst v současné době úspěšně napravuje model P1i, který nabídl dostatek RAM a je příkladně stabilní. Také nové verze firmware pro P990i jsou již o něco lepší a většinou již umožňují s telefonem normálně pracovat, byť situace není a už asi nikdy nebude dokonalá. Sony Ericsson v tomto směru ukázal, že když už dostane pořádnou facku, umí na ni reagovat a uvést věci do pořádku. Přesto je škoda, že P990i dopadl tak, jak dopadl. I v současné době totiž výbavou patří mezi lepší telefony - kvalitní fotoaparát, QWERTY klávesnice, wi-Fi, rádio s RDS, dostatečně veliký dotykový displej a otevřený operační systéme nejsou ani v dnešní době standardem.

Diskuze (130) Další článek: Mio Knight Rider na videu

Témata článku: Sony, , , Motorola Razr, Sony Ericsson K850i, Sony Ericsson P990i, Sony Ericsson S500i, Sony Ericsson W580i, Zásadní význam, Brzký příchod, Eri, Jasný důkaz, Son, Elitní model, Nízká kapacita, Špatné světlo, Velký průšvih