Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí USA vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné vyhýbání se daním amerických společností. Ty využívaly nižších daňových sazeb v evropských zemích, podle vyšetřovatelů je také možné, že jednotlivé státy úmyslně poskytovaly firmám daňové úlevy.

Klepněte pro větší obrázek
Myslete jinak.
Tímto heslem se neřídí jen firemní designéři, inženýři a vývojáři, ale také účetní...

Rozhodnutí o postihu amerických společností by měla Evropská komise zveřejnit během následujícího měsíce. Jednou ze společností, kterou mají vyšetřovatelé v hledáčku, je Apple. Podle orgánů EU je možné, že uzavřel dohodu s vládou v Irsku, která firmě zaručovala nižší daně. Pokud by to vyšetřovací komise prokázala, Applu by hrozila pokuta ve výši až devatenácti miliard dolarů (456 miliard korun). Podle EU musí mít všechny společnosti stejné podmínky na trhu a nemá docházet k jejich zvýhodňování

A právě toto případné rozhodnutí americkému regulátorovi leží v žaludku. Ministerstvo prohlásilo, že by podobný postup z Bruselu udělal „nadnárodní daňovou autoritu,“ jejíž pravomoci by přesahovaly právní systém jednotlivých členských států. Zároveň by podle zprávy EU vytvořila závazný precedens, na jehož základě by stejné kroky učinila také americká vláda.  

Apple však není ze zvláštní daňové péče jednotlivými vládami obviněný sám. Vyšetřování se zabývá také americkými společnostmi Amazon nebo Starbucks, v minulém roce EU zkoumala platbu daní Fiatu a Starbucksu v Nizozemsku.

Již začátkem letošního roku americká vláda zpochybnila vyšetřování. Podle Američanů Brusel cíleně míří na americké společnosti, středeční zpráva však byla podle politiků posledním varováním před uskutečněním vlastních kroků. „Zákony EU platí stejně pro všechny společnosti, které v Evropě operují, důkazem je například vyšetřování Fiatu,“ odmítlo nařčení tiskové oddělení Evropské komise.

Apple, král daňových kliček

Současný spor mezi státy, společnostmi a nadnárodními společenstvími jasně ukazuje, že současný daňový systém příliš nepokrývá moderní způsoby podnikání. A využívají toho právě mnohé technologické společnosti, jako například Apple, Google nebo Amazon. Jejich zisky totiž netvoří pouze prodej fyzického zboží, ale rovněž příjmy z práv na duševní vlastnictví. Pod tím si můžeme představit například software nebo patenty. Jejich zdanění je však komplikované, protože se mohou prodávat téměř z jakéhokoliv koutu světa a nejsou vázány na místo.

Jedním z průkopníků je právě americký výrobce s jablkem ve znaku. Takticky využívat zahraničních daňových systémů začal v roce 1980, kdy si v irském Corku uprostřed zelených luk postavil pobočku. V ní vytvořil dceřiné firmy Apple Operations International a Apple Sales Internatuional. Kanceláře o pár zaměstnancích se tak formálně staly srdcem celé společnosti. Důvodem byla především nízká korporátní daň, která je v Irsku 12,5 procenta, zatímco v USA 35 procent. Apple dal tímto vzniknout novému způsobu unikání zdanění.

Systém dvou poboček, ze kterých je jedna situována v daňovém ráji a druhá díky tomu nepodléhá zdanění v Irsku, se začal později nazývat Double Irish. Ještě sofistikovanější kličky začal Apple provozovat ve chvíli, kdy do svého systému zapojil i pobočku v Nizozemí, takzvaný Dutch Sandwich. Díky tomu neměly irské daňové úřady úplný přehled o příjmech společnosti, tudíž je nemohly plně zdanit.

V roce 2013 však irská vláda tento systém zakázala, od roku 2020 ho nesmějí využívat ani ty společnosti, které s ním operovaly doposud. To však neznamená, že by Apple přestal bojovat o co nejnižší daně. Zatímco není v současnosti jasné, zda systém „Double Irish“ stále používá, známé jsou například podrobnosti o lucemburské pobočce Applu.

Ta se nazývá iTunes S.à r.l., a ačkoliv má pouze několik desítek zaměstnanců, putuje do ní část zisků z internetového obchodu společnosti iTunes. Pokud si tedy lidé z Evropy, Afriky nebo Blízkého východu stáhnou do svého Applu hudbu, pravděpodobně zisk skončí v této pobočce. Například v roce 2011 činil celkový zisk miliardu dolarů, tedy pětinu zisků celého iTunes.

Celý problém platby daní Applu názorně ilustruje také daňové oddělení společnosti Apple, ve které účetní a právníci přicházejí na nové kličky. To nechala společnost odsunout mimo stát Kalifornie, do nevadského Rena. Důvod je jasný – V Kalifornii platí osmiprocentní korporátní daň, v Nevadě je nulová.

Diskuze (114) Další článek: BlackBerry DTEK50: nejbezpečnější Android na trhu [recenze]

Témata článku: Apple, , , , , , , , Jednotlivý člen, Americká vláda, Klíček, Irská vláda, Starbucks, Irská, Dan, APP, Kalifornie, Následující měsíc, Duševní vlastnictví, Nizozemí, Americký výrobce, Členský stát, Ministerstvo financí, Podobný postup, Celkový zisk