Americkým operátorům docházejí frekvence pro mobilní služby

Kvůli rostoucímu využívání internetu v mobilních zařízeních je v USA obsazena stále větší část dostupného spektra a uživatelům hrozí, že už v příštím roce se jeho kapacita vyčerpá, uvedla na svých internetových stránkách televize CNN. Zákazníkům by v takovém případě hrozilo zhoršení kvality hovorů i internetového připojení a zřejmě by rovněž zdražily mobilní služby.

Spektrum frekvencí pro bezdrátový přenos dat má omezený rozsah a kromě mobilních operátorů ho využívají i vládní úřady pro svou uzavřenou komunikaci nebo televize pro šíření svého signálu. Podle americké Federální komise pro spoje (FCC) bylo v roce 2011 v USA nevyužito pásmo o šířce asi 225 megahertzů, už v roce 2013 se ale očekává deficit 90 megahertzů.

Dostupných frekvencí ubývá podle FCC především kvůli rozšíření chytrých telefonů a dalších zařízení, která umožňují připojení k internetu. Toto připojení, a zejména sledování videa on-line, totiž má největší požadavky na rozsah využívaného spektra. Mobilní operátor AT&T tvrdí, že od roku 2007, kdy byl uveden na trh iPhone, se přenos dat v jeho síti zvýšil o 20 tisíc procent.

Klepněte pro větší obrázek

Problém s naplňováním kapacity spektra frekvencí nemají jen Spojené státy, podobný vývoj podle CNN hrozí také například v Japonsku. V USA je ale situace nejvážnější, protože je zde velmi mnoho lidí nepřetržitě připojených k internetu pomocí mobilních zařízení. Země tak obsluhuje na jeden megahertz spektra dvakrát tolik zákazníků než Japonsko.

Pokud by se dostupné frekvence vyčerpaly, podle CNN by to znamenalo větší riziko, že se hovory budou přerušovat a že se zpomalí přenos dat. Americké úřady se proto snaží najít způsob, jak poskytnou mobilním operátorům další dosud nevyužívané části spektra. FCC od konce ledna umožnila v testovacím provozu využívat frekvence mezi jednotlivými televizními kanály. Mobilní operátoři také investují miliardy dolarů do efektivnějšího využívání dostupných frekvencí. Podle CNN však tyto investice nakonec zřejmě přenesou na zákazníka, což bude znamenat zdražení služeb.

Témata článku: Operátoři, Technologie, Frekvence, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bojkas 23. 2. 2012 11:36:50
    Takze ti nasi nas vlastne jen chrani. Hned si o nich myslim jen to...
  • Maxifik 23. 2. 2012 9:50:52
    Tak už mi je jasné, proč naši specifičtí operátoři omezují FUP :-D
  • zidekadam 23. 2. 2012 9:48:25
    a neni pes zakopany nahodou v tom, ze v americe zijem 85% populace ve...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Dnes | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 27

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

Včera | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

**Není velké tajemství, že Apple testuje bezdrátové nabíjení ** Chce se dostat před konkurenci, iPhone se nabije až 5 metrů od nabíječky ** Na potvrzení budeme čekat do září 2017

8.  4.  2017 | Kůžel Filip | 168