Apple iOS 5.0.1 pokořen: jailbreaku A5 nic nebrání

Sice to nějakou dobu trvalo, ale čekání se vyplatilo. Také novou verzi iOS5 už se podařilo prolomit a do úprav se mohou pustit i majitelé iPhonu 4S.

Pakliže patříte do jablečné komunity a nejste zrovna dvakrát spokojeni s mírou uzavřenosti systému iOS, který Apple ve svých zařízeních servíruje na pulty prodejen, pak pro vás bude dnešní den svátkem. Operační systém iOS verze 5.0.1 byl pokořen, zařízení lze od této chvíle odemknout.

Klepněte pro větší obrázek
Ikona jailbreaku. Elegantní jablíčko se mění v uhánějící ananas.

Že vůbec nevíte, co to jailbreak je? Jednou větou by se tato technika dala charakterizovat jako uvedení zařízení do stavu, kdy je do něho možné dostat obsah (mimo jiné) bez dodržování doktríny od Applu. Ruku v ruce jdou s tímto obšírné možnosti customizace, prostě takový Android v Apple hávu. Pro aktuální a předchozí generaci iPodů a iPhonů rozlišujeme několik variant tohoto konání:

 • Tethered/Untethered jailbreak pro zařízení s procesorem A4 (iPhone 4, iPad, iPod Touch 4. gen.)
 • Tethered/Untethered jailbreak pro zařízení s procesorem A5 (iPhone 4S, iPad 2)

Názvy jsem v tomto případě ponechal v originále, neboť jejich české mutace jsou poněkud zavádějící. V čem jsou rozdíly? V tzv. tethered případě hovoroříme o jailbreaku dočasném, tedy alespoň do té doby, než se zařízení vypne. Poté musíte celou proceduru provést znovu a situace je tak velmi uživatelsky nepohodlná. V případě druhém před sebou máme ovšem jailbreak trvalý, bez jakéhokoliv omezení. Do současné doby bylo možné provést první zmiňovanou proceduru.
 

Klepněte pro větší obrázek
Plnohodnotný jailbreak pro iPhone 4S si dal na čas, přesto se čekání vyplatilo.

Takřka každá nová verze iOS s sebou nese jednak různá vylepšení, nové vychytávky, ale na druhou stranu také značná omezení vůči technikám jailbreaku, které byly použitelné u verzí předchozích. Celá tato anabáze tak trochu připomíná hru kočky s myší. Apple vydá novou verzi systému, hackeři jí prolomí, následuje opět tah Applu a tak dále až do nekonečna. Aktuálně vychází souboj vítězně pro „undergroundovou“ skupinu, nicméně Apple samozřejmě neřekl poslední slovo, iOS 5.0.2 na sebe jistojistě nenechá dlouho čekat.

Skupina kolem francouzského hackera s přezdívkou pod2g měla novou verzi jablečného operačního systému na mušce již nějaký ten pátek. Postupem času a hlavně společnými silami se těmto lidem podařilo rozlousknout ochranu Applu, přičemž se samozřejmě neváhali s výsledky své práce také podělit. Díky tomuto faktu prožijí tisíce nespokojených uživatelů Applu dnes velmi pěkný den. Pakliže se mezi ně řadíte a chcete od svého jablečnáka něco víc, tak není nic jednoduššího, než sledovat oficiální blog hlavního protagonisty, či učet na Twitteru.

Nezbývá než dodat, že jailbreak dělá každý uživatel na své vlastní riziko. Použitím této techniky se vystavuje možnosti neuznání případné reklamace zařízení. Rovněž redaktoři MobilManie nenesou žádnou zodpovědnost za zařízení, která se vlivem neodborného zásahu přemění na drahá těžítka.

Témata článku: Apple, iPhone, Bezpečnost, iPad, iOS, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB

91 komentářů

Nejnovější komentáře

 • JorEL 17. 1. 2012 7:20:57
  Koukám, že určití jedinci nemají ani potuchy k čemu že ten JB vlastně je....
 • AKcko 16. 1. 2012 23:40:47
  Mobil za 20 tisic (nepocitam dalsi app) a neumi zakladi funkce :/
 • freddy158158 16. 1. 2012 20:50:21
  to bylo kecu,že "náš" telefon nic nepotřebuje a oproti androidum nic...
Určitě si přečtěte

Jako ze špionážního filmu: WikiLeaks odhaluje nástroje, kterými CIA nabourala iPhony

Jako ze špionážního filmu: WikiLeaks odhaluje nástroje, kterými CIA nabourala iPhony

** iPhone není tak „neprůstřelný“, jak se myslelo ** Zranitelnost se týkala modelu 3G, iPhonem 3GS už měl záplatu ** WikiLeaks popisuje, jak se CIA dostávala do MacBooků přes konektor

25.  3.  2017 | Kůžel Filip | 4

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

24.  3.  2017 | Kůžel Filip | 9

Checkpoint: Jak snadno přijít o účet na WhatsApp

Checkpoint: Jak snadno přijít o účet na WhatsApp

23.  3.  2017 | Chroust Martin | 7