Bada na vzestupu: nabídne ji Samsung jako open source?

Bude operační systém Bada od Samsungu úspěšnější, pokud se změní na open source? Nebo je to cesta do záhuby, jak ukázal Symbian?

Na poli mobilních operačních systémů se zdá se schyluje k menší revoluci. Deník Wall Street Journal oznámil, že se Samsung pravděpodobně chystá příští rok uvolnit svůj vlastní operační systém Bada jako open-source. Tím se, podobně jako Google s Androidem, otevře dalším společnostem, které ho budou moci bez licenčních poplatků implementovat do svých komunikátorů, a v budoucnu možná i tabletů, chytrých televizí a podobně.

Co k tomu Samsung vede? Přední výrobce komunikátorů znepokojila koupě Motoroly společností Google, a každý z nich chce svá vlastní „zadní vrátka“ pro případ, že by nezávislost Androidu byla v budoucnu ohrožena. Google sice prohlásil, že hlavním důvodem pro koupi Motoroly byly patenty, které mají Androidu pomoci především ve sporech s Apple, ale co když se zároveň intenzivně vrhne na výrobu komunikátorů vlastních? Vzestupu Bady také nasvědčuje prohlášení Simona Stanforda, šéfa Samsung Mobile pro Velkou Británii a Irsko, který řekl, že v budoucnu bude systému Bada věnována velká pozornost a dodal, že Samsung chce ze svého systému udělat vedoucí mobilní platformu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U Bady lze vypozorovat jistou analogii se systémem Symbian. Nokia v roce 2008 poskytla kód svého systému veřejnosti, ale ani to jí nepomohlo systém zachránit. Najdeme zde však několik rozdílů, díky kterým Badu pravděpodobně nečeká podobně smutný osud (a nakonec zcela definitivní není ani umíráček pro Symbian). Jde zejména o to, že Nokia otevřela Symbian pouze na rok, a poté ho znovu uzavřela. Open source systém je totiž perspektivní hlavně pro nové projekty a tím Bada stále je. Dalšími důvody mohou být skutečnosti, že Samsung si své vývojáře poměrně hýčká, do karet hraje případná užší spolupráce Motoroly a Googlu, anebo uzavřený iOS.

Bada pro korejské operátory

Jak už jsme vás informovali, HTC se chce pojistit koupí systému webOS, Samsung zase společně s LG a jihokorejskou vládou plánují vlastní mobilní operační systém. Buď tímto systémem bude právě Bada 2.0, nebo otevřením Bady se chce zbavit „břemene“, a začít s vývojem něčeho nového. Osobně si myslím že zvítězí varianta první, a open-source Bada bude dále vyvíjena především Samsungem, společně s dalšími jihokorejskými společnostmi.

Pro vývojáře mobilního software znamená ale každý další mobilní operační systém jen komplikaci, kdy budou muset psát a udržovat své aplikace a hry na více platformách. Prozatím většina z nich vyvíjí pro iOS a Android, část z nich i pro Windows Phone 7, co je ale přesvědčí, aby začali vyvíjet i pro Badu či WebOS? Pokud se podíváte do Samsung Apps, což je obchod s aplikacemi, podobně jako má Apple či Android, zjistíte, že se celkový počer aplikací počítá na 13 tisíc, oproti stovkám tisíc aplikacím a her jeho konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung má ale na druhou stranu tu výhodu, že je výrobce špičkových komunikátorů a tabletů, což by mu mohlo pomoci. Tím že by Badu do nich nasazoval přednostně před Androidem, mohl by určitou část uživatelů Androidu přesunout ke své platformě. Čeká nás v budoucnu tvrdá bitva mezi jednotlivými výrobci mobilních operačních systémů? To ukáže patrně už následující rok.

Před nedávnem Samsung oficiálně představil novou verzi svého operačního systému Bada 2.0. Při této příležitosti také uvedl první tři telefony, které poběží na nové verzi. Několik dní poté vydal oficiální prohlášení, že upgradu na Bada 2.0 se dočkají všechny dosavadní telefony řady Wave.

Zdroj: Wall Street Journal

Témata článku: Samsung, Bada

72 komentářů

Nejnovější komentáře

  • 7luke.com 24. 9. 2011 9:28:46
    Tak to bys prohrál aji kalhoty! ;-)
  • Mayo Petrík 23. 9. 2011 10:01:23
    Mna by velmi zaujimalo, ako by taka Bada vyzeralana mobilnom telefone...
  • Hunter 22. 9. 2011 21:06:59
    Vsadím se, že jsi tohle všechno dokázal předpovědět zhruba v době, když už...
Určitě si přečtěte

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

** Ohebné telefony nás patrně neminou. Chceme je vůbec? ** Představíme vám 4. řadu legendárních Xiaomi Redmi ** Po Mobilní pavlači dostanete malý ještě bezdrátový bonus

28.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 28

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

** První reálně vyhlížející snímek ze spolehlivého zdroje ** Potvrzuje hlavní spekulace z minulosti ** Displej zabírá 83 % čelní plochy. Xiaomi pro Mi Mix uvádí 91 %

27.  1.  2017 | Kůžel Filip | 39

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13

Největší úlety mobilního roku 2016

Největší úlety mobilního roku 2016

** Příběhy, které nás zvedly ze židle ** Produkty, které vystoupily z řady ** Otázky, na které už na konci roku známe odpovědi

29.  12.  2016 | Kůžel Filip | 12

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Jaký vybrat model, aby příliš nestál, ale byl dostatečně kvalitní? ** Vybíráme 11 nejvýhodnějších smartphonů ** Připravte si pět až deset tisíc korun

19.  12.  2016 | Láska Jan