Bada na vzestupu: nabídne ji Samsung jako open source?

Bude operační systém Bada od Samsungu úspěšnější, pokud se změní na open source? Nebo je to cesta do záhuby, jak ukázal Symbian?

Na poli mobilních operačních systémů se zdá se schyluje k menší revoluci. Deník Wall Street Journal oznámil, že se Samsung pravděpodobně chystá příští rok uvolnit svůj vlastní operační systém Bada jako open-source. Tím se, podobně jako Google s Androidem, otevře dalším společnostem, které ho budou moci bez licenčních poplatků implementovat do svých komunikátorů, a v budoucnu možná i tabletů, chytrých televizí a podobně.

Co k tomu Samsung vede? Přední výrobce komunikátorů znepokojila koupě Motoroly společností Google, a každý z nich chce svá vlastní „zadní vrátka“ pro případ, že by nezávislost Androidu byla v budoucnu ohrožena. Google sice prohlásil, že hlavním důvodem pro koupi Motoroly byly patenty, které mají Androidu pomoci především ve sporech s Apple, ale co když se zároveň intenzivně vrhne na výrobu komunikátorů vlastních? Vzestupu Bady také nasvědčuje prohlášení Simona Stanforda, šéfa Samsung Mobile pro Velkou Británii a Irsko, který řekl, že v budoucnu bude systému Bada věnována velká pozornost a dodal, že Samsung chce ze svého systému udělat vedoucí mobilní platformu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U Bady lze vypozorovat jistou analogii se systémem Symbian. Nokia v roce 2008 poskytla kód svého systému veřejnosti, ale ani to jí nepomohlo systém zachránit. Najdeme zde však několik rozdílů, díky kterým Badu pravděpodobně nečeká podobně smutný osud (a nakonec zcela definitivní není ani umíráček pro Symbian). Jde zejména o to, že Nokia otevřela Symbian pouze na rok, a poté ho znovu uzavřela. Open source systém je totiž perspektivní hlavně pro nové projekty a tím Bada stále je. Dalšími důvody mohou být skutečnosti, že Samsung si své vývojáře poměrně hýčká, do karet hraje případná užší spolupráce Motoroly a Googlu, anebo uzavřený iOS.

Bada pro korejské operátory

Jak už jsme vás informovali, HTC se chce pojistit koupí systému webOS, Samsung zase společně s LG a jihokorejskou vládou plánují vlastní mobilní operační systém. Buď tímto systémem bude právě Bada 2.0, nebo otevřením Bady se chce zbavit „břemene“, a začít s vývojem něčeho nového. Osobně si myslím že zvítězí varianta první, a open-source Bada bude dále vyvíjena především Samsungem, společně s dalšími jihokorejskými společnostmi.

Pro vývojáře mobilního software znamená ale každý další mobilní operační systém jen komplikaci, kdy budou muset psát a udržovat své aplikace a hry na více platformách. Prozatím většina z nich vyvíjí pro iOS a Android, část z nich i pro Windows Phone 7, co je ale přesvědčí, aby začali vyvíjet i pro Badu či WebOS? Pokud se podíváte do Samsung Apps, což je obchod s aplikacemi, podobně jako má Apple či Android, zjistíte, že se celkový počer aplikací počítá na 13 tisíc, oproti stovkám tisíc aplikacím a her jeho konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung má ale na druhou stranu tu výhodu, že je výrobce špičkových komunikátorů a tabletů, což by mu mohlo pomoci. Tím že by Badu do nich nasazoval přednostně před Androidem, mohl by určitou část uživatelů Androidu přesunout ke své platformě. Čeká nás v budoucnu tvrdá bitva mezi jednotlivými výrobci mobilních operačních systémů? To ukáže patrně už následující rok.

Před nedávnem Samsung oficiálně představil novou verzi svého operačního systému Bada 2.0. Při této příležitosti také uvedl první tři telefony, které poběží na nové verzi. Několik dní poté vydal oficiální prohlášení, že upgradu na Bada 2.0 se dočkají všechny dosavadní telefony řady Wave.

Zdroj: Wall Street Journal

Témata článku: Samsung, Bada

72 komentářů

Nejnovější komentáře

  • 7luke.com 24. 9. 2011 9:28:46
    Tak to bys prohrál aji kalhoty! ;-)
  • Mayo Petrík 23. 9. 2011 10:01:23
    Mna by velmi zaujimalo, ako by taka Bada vyzeralana mobilnom telefone...
  • Hunter 22. 9. 2011 21:06:59
    Vsadím se, že jsi tohle všechno dokázal předpovědět zhruba v době, když už...

Určitě si přečtěte


Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

** Slepý fototest končí drtivým vítězstvím Samsungu Galaxy S7 ** Také iPhone 7 má své nesporné kvality ** ...ale fotky ze Samsungu se líbily výrazně více.

18.  10.  2016 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 189

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

** Tématem týdne je mobilní tragédie jménem Samsung Galaxy Note 7. Jak velký průšvih to je? ** Ukážeme vám nový Sony Xperia X Compact. Nezabily kompromisy legendární mini-superphone? ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s komentářem k nejzajímavějším událostem uplynulého týdne.

15.  10.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 5

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

** Apple není první. Dvojité fotoaparáty jsou s námi skoro dekádu ** Smysl dvou objektivů se různí, ale úspěch nezaznamenal žádný ** Máme pro vás také exoty se třemi zadními či pěti předními kamerami

13.  10.  2016 | Kůžel Filip | 4

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

** Srovnali jsme foťáky velikánů: Apple iPhone 7 a Samsung Galaxy S7 ** O vítězi testu rozhodnete jen vy ** Vítěze vyhlásíme za týden

10.  10.  2016 | Miksa Martin | 134

Samsung koupil umělou inteligenci Viv od tvůrců Siri

Samsung koupil umělou inteligenci Viv od tvůrců Siri

6.  10.  2016 | Javůrek Karel | 10