Banku v mobilu používá více než 1,1 milionu Čechů

Co Čech, to mobil v ruce. Podle zářijových dat společnosti Gemius používají mobil k prohlížení internetu již tři miliony Čechů. A vývoj se projevil i v bankovnictví.
Banku v mobilu používá více než 1,1 milionu Čechů

Ovládání bankovního účtu z mobilního telefonu, takzvané bankování, zažilo za posledních dvanáct měsíců boom. Podle výsledků ankety E15.cz mezi finančními domy se alespoň jednou měsíčně do svého účtu prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu přihlašuje už 1,13 milionu klientů.

Banky bez výjimky hovoří o padesáti až stoprocentním meziročním růstu počtu uživatelů jejich mobilních aplikací, který by měl v příštích měsících dále růst, avšak pomaleji než doposud. „Nelze čekat, že do pár let bude každý Čech ke své bance přistupovat výhradně přes některé z mobilních zařízení. Pobočková síť a osobní kontakt zůstávají nedílnou součástí bankovnictví,“ říká střídmě Petr Plocek z UniCredit Bank. Mobilita se však mezi Čechy nezapře - „Více než polovina emailů je dnes otevírána na mobilních zařízeních a tento podíl stále roste,“ tvrdí Markéta Dvořáčková z Equabank.

Vývoj na českém trhu jde ruku v ruce s celosvětovým trendem, kdy mobilní zařízení výrazně zvýšila svůj význam nejen pro kontakt klienta s bankou. Podle analytiků britské společnosti Juniper Research bude ještě letos bankovat z mobilu miliarda lidí na světě, do roku 2020 by jich pak prý mohly být až dvě miliardy. Juniper přitom svoji předpověď musel korigovat a zhruba o tři čtvrtě roku přiblížil onu miliardovou predikci.

Na cestě je NFC a Touch ID

České milovníky inovací pak, byť se zpožděním, potěší také plány některých bank: Jako nejvýznamnější změny na trhu prý lze očekávat integraci virtuálních platebních karet do mobilů či chytrých hodinek díky technologii NFC. Tento záměr již potvrdila Komerční banka, z vyjádření ostatních bank, které má E15.cz k dispozici, pak vyplývá, že NFC lavina na českém trhu je již na spadnutí. „Do budoucna chystáme přenést bezkontaktní platby do mobilů s NFC technologií, ale i třeba do hodinek, pokud NFC budou vybaveny,“ potvrdila E15.cz Česká spořitelna. Obdobně se již dříve vyjádřila i Fio banka.

Z menších, ale uživatelsky příjemných změn lze očekávat zakomponování snímače otisku prstů jako přihlašovacího prostředku do aplikace. Otisk jako klíč již nějakou dobu využívá aplikace od UniCredit Bank, hrátky s nahrazením hesel pak potvrdily třeba mBank a Fio banka. Podle některých bank se prý také ukazuje, že chytré telefony a mobilní aplikace ovlivňují nákupní chování lidí a vedou k úsporám. „Téměř sedmdesát procent zákazníků se před nákupem „poradí“ se svou aplikací pro mobilní bankovnictví,“ říká Vladimír Michna ze Zuno.

Kolik lidí s kým bankuje v mobilu (zdroj: anketa E15)
Banka počet klientů s mobilní apliakací (v tisících)
Raiffeisenbank 80
ČSOB 140
Zuno 100
Česká spořitelna 243
Komerční banka 145
Air Bank 115
UniCredit Bank 85
mBank 133
Equa Bank 25
Fio banka 60

Témata článku: Mobilní aplikace, Komerční banka

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jersey25 20. 10. 2015 22:30:32
    Stále čekám, až se komerční banka rozhoupe a obnoví projekt NFC plateb,...
  • trojanbyms 20. 10. 2015 16:25:49
    U vás nefungujú NFC platby cez mobil? :) U nás má VÚB banka NFC platby aj...
  • traveller 20. 10. 2015 14:25:37
    Otázkou je, kolik lidí mobilní bankovnictví skutečně AKTIVNĚ používá. Mám...
Určitě si přečtěte

KnowRoaming: Jak si nalepit neomezený zahraniční internet na stávající SIM kartu

KnowRoaming: Jak si nalepit neomezený zahraniční internet na stávající SIM kartu

** Vyzkoušeli jsme alternativního poskytovatele roamingu z Kanady ** Na stávající SIM jsme nalepili KnowRoaming SIM kartu ** Jaké jsou výhody a nevýhody celého řešení?

21.  5.  2017 | Chroust Martin | 9

I/O 2017: Google předvedl novinky v Androidu O

I/O 2017: Google předvedl novinky v Androidu O

** Google stále ještě neodhalil finální označení Androidu O ** Ukázal však alespoň některé novinky, na které se můžeme těšit ** Důraz je kladen i na zařízení, které mají 1GB RAM a méně

17.  5.  2017 | Chroust Martin | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Martin Chroust]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Martin Chroust]

¬¬** Martin hodně cestuje a je to vidět i na jeho aplikacích ** Vzhledem k častému střídání telefonů se na seznamu drží jen to nejnutnější ** Výběr obsahuje appky, které má každý Android, ale i pořádné speciality

15.  5.  2017 | Chroust Martin | 27

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

** Postavit mobil na stativ a fotit „na dlouhý čas“ umí kde kdo. ** Google Labs jdou dál. Takových snímků pořídí 64. ** Algoritmy z nich pak vykouzlí neuvěřitelnou podívanou.

7.  5.  2017 | Kůžel Filip | 13