Bič na operátory má blízko k platnosti

Tři z nejhorších nekalých praktik operátorů mají téměř odzvoněno. Vysoké sankce a „výhodné“ smlouvy má (p)odepsat prezident republiky.

Husákův bič na operátory, neboli novela Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK), která výraznou měrou posiluje práva spotřebitele, byla projednána a schválena Senátem. Nyní už zbývá jen podpis prezidenta republiky, zákon se stane platným, jakmile vyjde ve sbírce zákonů a účinným 15 dnů po začátku platnosti. Cestu návrhu novely ZoEK (sněmovní tisk číslo 836) legislativním procesem můžete sledovat na webu Poslanecké sněmovny.

O návrhu novely Jana Husáka jsme už v minulosti psali, ale jde o významnou změnu pravidel ve prospěch zákazníka, proto ještě zopakujeme, jaké prohřešky operátorů řeší:

 • automatické prodlužování smluv bez vědomí zákazníka
 • neúplné informace o službách sjednaných například po telefonu
 • smluvní pokuty vůči zákazníkům, kteří termínovanou smlouvu chtějí ukončit předčasně

Operátoři dosud nesmyslně pokutovali spotřebitele při předčasném vypovězení smlouvy, automaticky jim prodlužovali smlouvy cenově nevýhodné a manipulovali, zejména starší občany, k novým „výhodným“ tarifům, aniž by jim poskytli všechny informace. V telekomunikacích vládla nebezpečná džungle, a proto jsem novelou usiloval o zavedení elementárního pořádku a zlepšení ochrany spotřebitele,“ vysvětluje autor novely.

Krom poklesu sankcí při odchodu od operátora na pětinu současné výše se změní pravidlo o čtrnáctidenní lhůtě pro odstoupení od smlouvy, pokud byla uzavřena mimo prostory pro podnikání obvyklé (prodejna). Zjednodušeně řečeno bude mít zákazník stále k dobru lhůtu 14 dní od podpisu smlouvy, ale ta se rozběhne až od okamžiku, kdy bude zákazníkovi doručena smluvní dokumentace.

Klepněte pro větší obrázek
Novela ZoEK prošla v Senátu hladce, není důvod se to u hlavy státu bylo jinak

Příklad: odkývnete prodloužení smlouvy či sjednáte novou po telefonu a smluvíte si, jakým způsobem vám bude operátor posílat faktury. Smluvní dokumentaci vám pak operátor musí zaslat tím prostředkem, který byl zvolen pro doručování vyúčtování (e-mail, pošta) a oněch 14 dní pro odstoupení od smlouvy začne běžet až ode dne předání těchto podmínek.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy

42 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ondrej Simek 27. 6. 2013 0:31:20
  Smluvní pokuty na pětinu? Kde je to napsaný?
 • Jony13 26. 6. 2013 13:05:21
  Spatnou zkusenost s O2 mam take konci smlouva na internet, zavolaji vam ze...
 • lubasj 25. 6. 2013 9:00:04
  O2 už několikrát za posledních 5 let udělalo pokaždé to , že při...

Určitě si přečtěte


Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

** Kauza hořlavého Galaxy Note 7 pořád běží ** Stále přibývají nové vtípky, průběžně doplňujeme jejich sbírku ** Znáte další? Napište nám do diskuze

Včera | Kůžel Filip | 8

Vymáhá na vás T-Mobile pokutu z let 2009 až 2013? Není v právu, braňte se

Vymáhá na vás T-Mobile pokutu z let 2009 až 2013? Není v právu, braňte se

** V podobné situaci jsou desetitisíce zákazníků T-Mobilu ** Operátor na ně poslal vymahače a požaduje stamiliony korun ** Jedná však protiprávně, rozhodl v precedenčním případě ČTÚ

20.  10.  2016 | Pospíšil Aleš | 8