BlackBerry 10 spojí ostružinové smartphony a tablety

Nový systém je podobně jako Android 4.0 přizpůsoben jak pro telefony, tak pro tablety. Připravované telefony pak mají pro BlackBerry zcela netradiční design.

Před uvedením nového systému měl kanadský výrobce problém s jeho pojmenováním. Původně se totiž měl jejich operační systém jmenovat BlackBerry BBX. Avšak vyšlo najevo, že ochrannou známku k označení BBX drží softwarová firma Basis. Před několika dny pak americká soud rozhodl, že BlackBerry musí svůj systém přejmenovat. Oficiální název tedy zní BlackBerry 10.

Za vývojem celého systému stojí společnost QNX, která se už podílela na vývoji systému pro tablet BlackBerry Playbook. Je v něm použit stejný zdrojový kód jako u předchozích OS BlackBerry 6 a 7, tudíž stejně tak jako u minulých systémů bude i ten nový podporovat HTML5 aplikace. Uživatelské prostředí bude založeno na kaskádovém stylu (viz video níže) a bude nabízet různé možnosti rozvržení a podporu 3D. Můžeme se také těšit na podporu cloudových služeb nebo možnosti mobilních plateb. Dále Blackberry oznámilo, že vývojáři aplikací se již nebudou muset nikde registrovat a ani platit poplatky s tím spojené.

Video ukazuje nové animace a přechody, které bude možné využít ve vývojářské sadě.

Jako cestovní průvodce

Nyní si podíváme na první zařízení s novým BlackBerry 10. Podle uniklých informací by jako první měl být 13. března 2012 představen BlackBerry London. Čistě dotykový smartphone s dvoujádrovým procesorem, jehož výrobcem by měla být firma Texas Instruments. Přesněji typ TI OMAP 4460, se kterým se můžeme setkat mj. u Samsungu Galaxy Nexus. Mluví o ale také o možném nasazení novějšího TI OMAP 4470. Dále se spekuluje o 1GB paměti RAM, vnitřní paměti 16 GB nebo 8 MPix hlavním a 2 MPix předním fotoaparátu. Rozměry telefonu by se měly podobat například těm u Samsungu Galaxy S II.

Klepněte pro větší obrázek 
Plánované BlackBerry s kódovým názvem London připomíná model P9981 vyrobený s Porsche Design

Ještě v témže měsíci by na trh mělo přijít další zařízení nazvané BlackBerry Milan. O tomto telefonu se hovoří jako o nástupci BlackBerry Torch 9810. Špitá se, že jemnost jeho displeje by měla dokonce předčit hodnoty Retina displeje iPhonu 4 respektive 4S. A návštěva ve světových městech ještě nekončí. Dále bychom se totiž měli dočkat modelu BlackBerry Lisbon, jehož podoba však není dosud známa. Mělo by se ale také jednat o konstrukční verzi s výsuvnou klávesnicí. Vlajkovou lodí by se pak mohl stát model BlackBerry Nevada, jež by měl být podobný například Boldu 9900, tedy tedy modelu s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí. Uvedení tohoto modelu na trh bude zřejmě naplánováno až na listopad příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek 
Také BlackBerry Milan má vsadit na hranaté tvary (foto: CrackBerry.com)

Nástupce PlayBooku

BlackBerry nezapomíná ani na trh s tablety a po nepříliš úspěšném Playbooku se chystá představit nový BlackBerry Black Forest. V této souvislosti se hovoří o tabletu s úhlopříčkou 10 palců a vzhledem by měl připomínat výše zmíněné modely London a Milan. Tedy žádné oblé rohy, jak jsme byli zvyklí dříve. O jeho hardwarových komponentech však bohužel není známo nic.

Závěrem je nutno dodat, že toto nejsou jediné modely, které by měla společnost RIM příští rok představit. Podle jejich slov bude představeno ještě několik zařízení s operačním systémem BlackBerry 7. Jiné informace mluví o tom, že bude uvedeno ještě několik dalších telefonu s novým OS.

Témata článku: Blackberry, Porsche Design, Blackberry Playbook, Blackberry Playbook 32GB Wi-Fi, Blackberry Playbook 64GB Wi-Fi, Blackberry Torch 9810, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • payin 9. 12. 2011 16:36:09
    Milan?? Opravdu se tak bude jmenovat :-D
  • PetrL113 9. 12. 2011 14:09:50
    Na pohled je to více než hezké, teď ovšem jak to bude s použitelností....
  • Vladislav Kolaja 9. 12. 2011 13:46:09
    OMG, firma Texas Industries vyrábí cement :D . Nejspíš máte na mysli Texas...
Určitě si přečtěte

Porsche Design Book One: Prémiový design nekazí ani výbava

Porsche Design Book One: Prémiový design nekazí ani výbava

2.  3.  2017 | Kůžel Filip, Janů Stanislav | 3

Huawei Mate 9 Porsche Design: exkluzivní jen naoko [recenze]

Huawei Mate 9 Porsche Design: exkluzivní jen naoko [recenze]

** Menší displej, zato s vyšším rozlišením ** Dvoudenní výdrž, spousta paměti a obrovské úložiště ** Pouze logo Porsche Design exkluzivitu nevyčaruje

25.  1.  2017 | Herodek Martin | 22

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

15.  1.  2017 | Měchura Milan | 13

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13