BlackBerry OS 6.0: ostružina s jablečným aroma

Necelý měsíc po iPhone OS 4 přichází další zaoceánská značka s novou verzí svého systému. A právě jablkem se nechalo BlackBerry silně inspirovat.

Fanoušci BlackBerry se konečně mohou potěšit prvními obrázky očekávaného BlackBerry OS 6.0. Na rozdíl od velkého humbuku kolem iPhone OS 4.0 proběhlo představení nové verze ostružinového operačního systému v poklidu, ačkoli kanadský RIM se svými komunikátory ovládá za oceánem největší část trhu. Jeho systém už však dávno veškeré podstatné funkce zvládá, a tak se na žádnou inovaci nečeká tak úpěnlivě jako na multitasking u iPhonu. Odhalení systému se jal sám generální ředitel společnosti RIM Mike Lazaridis na konferenci WES na Floridě.

Nový BlackBerry OS 6.0 je určen především pro dotyková zařízení BlackBerry a představuje povedený mix vlastností, které si žádají uživatelé se zachováním funkčnosti typických ostružinových řešení. RIM do budoucna slibuje také update pro smartphony s nedotykovým displejem a hardwarovou (převážně QWERTY) klávesnicí, kterými se proslavil a má jich na trhu většinu. Kdy přesně to však bude, není snadné odhadnout, protože ještě dvě včera oznámené novinky byly nahlášeny stále se systémem 5.0.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, nový systém má o něco hezčí grafiku hlavního displeje, prohlížeče i hudebního přehrávače. Pohotovostní displej se může rozkládat na šesti obrazovkách se zástupci programů. Nový prohlížeč obsahuje záložky i ikonu pro oblíbené weby, měl by podporovat pohodlné zoomování prsty, to se bude týkat i prohlížení fotografií. V přehrávači si uživatelé prohlédnou obal alba. Další novinka představuje vyskakovací okno s až devíti možnostmi - úkony, které půjde provést třeba s fotkou, videem, zprávou apod. Inspirace u iPhonu se rozhodně nezapřela. Nové prostředí BlackBerry se také více než předtím zaměří na sociální sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lepší grafika a spousta nových funkcí, které jsme viděli už v iPhonu (foto: BGR)

RIM patří mezi společnosti s takzvaným klidným marketingem, nepotrpí si na okázalé prezentace svých úspěchů, a proto ani představení nového systému nebyla žádná velkolepá show. BlackBerry raději nechá za sebe hovořit své produkty. V nich by se měl nový BlackBerry OS 6.0 objevit v průběhu třetího čtvrtletí tohoto roku. Šestá verze se očekává ve všech nadcházejících dotykových přístrojích, update by měl být možný i z některých starších zařízení (např. BlackBerry Storm 2). Přesný seznam kompatibilních telefonů pro upgrade společnost zatím nedala k dispozici.

Protože obrázky řeknou víc než slova, podívejte se nyní na ukázku nového BlackBerry OS 6.0 v následujícím videu:

Témata článku: Blackberry, Software pro mobily, AR, Apple iPhone 4GB

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petr 3. 5. 2010 10:18:09
    Podobné problémy jsem měl také. Telefon se zablokovával. Zjistil jsem že...
  • BINY 28. 4. 2010 20:47:07
    Teda to první video je moc dobře udělaný !
  • Jozef Cmar 28. 4. 2010 20:40:48
    Možná by bylo potřeba zkusit hledat problém někde mezi telefonem a...
Určitě si přečtěte

Android v březnu 2017: Nougat roste, ale pomalu

Android v březnu 2017: Nougat roste, ale pomalu

14.  3.  2017 | Láska Jan | 23

Aplikace pro iPhone, bez kterých nedokážu žít [Marek Lutonský]

Aplikace pro iPhone, bez kterých nedokážu žít [Marek Lutonský]

** K nejlepším aplikacím jsem se často dostal tím, že mi je někdo doporučil ** Třeba proto i vám přijde vhod přehled aplikací, které nejčastěji používám ** Možná z toho bude i seriál

23.  2.  2017 | Lutonský Marek | 56