BlackBerry OS 6.0: ostružina s jablečným aroma

Necelý měsíc po iPhone OS 4 přichází další zaoceánská značka s novou verzí svého systému. A právě jablkem se nechalo BlackBerry silně inspirovat.

Fanoušci BlackBerry se konečně mohou potěšit prvními obrázky očekávaného BlackBerry OS 6.0. Na rozdíl od velkého humbuku kolem iPhone OS 4.0 proběhlo představení nové verze ostružinového operačního systému v poklidu, ačkoli kanadský RIM se svými komunikátory ovládá za oceánem největší část trhu. Jeho systém už však dávno veškeré podstatné funkce zvládá, a tak se na žádnou inovaci nečeká tak úpěnlivě jako na multitasking u iPhonu. Odhalení systému se jal sám generální ředitel společnosti RIM Mike Lazaridis na konferenci WES na Floridě.

Nový BlackBerry OS 6.0 je určen především pro dotyková zařízení BlackBerry a představuje povedený mix vlastností, které si žádají uživatelé se zachováním funkčnosti typických ostružinových řešení. RIM do budoucna slibuje také update pro smartphony s nedotykovým displejem a hardwarovou (převážně QWERTY) klávesnicí, kterými se proslavil a má jich na trhu většinu. Kdy přesně to však bude, není snadné odhadnout, protože ještě dvě včera oznámené novinky byly nahlášeny stále se systémem 5.0.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, nový systém má o něco hezčí grafiku hlavního displeje, prohlížeče i hudebního přehrávače. Pohotovostní displej se může rozkládat na šesti obrazovkách se zástupci programů. Nový prohlížeč obsahuje záložky i ikonu pro oblíbené weby, měl by podporovat pohodlné zoomování prsty, to se bude týkat i prohlížení fotografií. V přehrávači si uživatelé prohlédnou obal alba. Další novinka představuje vyskakovací okno s až devíti možnostmi - úkony, které půjde provést třeba s fotkou, videem, zprávou apod. Inspirace u iPhonu se rozhodně nezapřela. Nové prostředí BlackBerry se také více než předtím zaměří na sociální sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lepší grafika a spousta nových funkcí, které jsme viděli už v iPhonu (foto: BGR)

RIM patří mezi společnosti s takzvaným klidným marketingem, nepotrpí si na okázalé prezentace svých úspěchů, a proto ani představení nového systému nebyla žádná velkolepá show. BlackBerry raději nechá za sebe hovořit své produkty. V nich by se měl nový BlackBerry OS 6.0 objevit v průběhu třetího čtvrtletí tohoto roku. Šestá verze se očekává ve všech nadcházejících dotykových přístrojích, update by měl být možný i z některých starších zařízení (např. BlackBerry Storm 2). Přesný seznam kompatibilních telefonů pro upgrade společnost zatím nedala k dispozici.

Protože obrázky řeknou víc než slova, podívejte se nyní na ukázku nového BlackBerry OS 6.0 v následujícím videu:

Témata článku: Blackberry, Software pro mobily, AR, Apple iPhone 4GB

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petr 3. 5. 2010 10:18:09
    Podobné problémy jsem měl také. Telefon se zablokovával. Zjistil jsem že...
  • BINY 28. 4. 2010 20:47:07
    Teda to první video je moc dobře udělaný !
  • Jozef Cmar 28. 4. 2010 20:40:48
    Možná by bylo potřeba zkusit hledat problém někde mezi telefonem a...
Určitě si přečtěte

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

15.  1.  2017 | Měchura Milan | 12

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Lepší než realita. Asus Zenfone AR jako první na světe kombinuje Google Tango a Daydream [CES]

Lepší než realita. Asus Zenfone AR jako první na světe kombinuje Google Tango a Daydream [CES]

** Asus Zenfone AR je ukázkou technologií rozšířené a virtuální reality ** Obsahuje špičkovou výbavu na nejvyšší úrovni ** Prodejní cenu zatím neznáme, ale bez okolků může atakovat 25 tisíc korun

5.  1.  2017 | Kůžel Filip, Polesný David, Láska Jan

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13