Augsburg instaloval semafory do asfaltu kvůli chodcům s mobily

Jen málo národů bere červenou na semaforu tak vážně jako Němci. Cizinci se diví, proč místní čekají, až padne zelená, když široko daleko není žádné auto. I proto radnici v Augsburgu znepokojil nový fenomén: chodci zírající do chytrých telefonů si nevšímají semaforů. Problém se úřady pokusily vyřešit tak, že světla nechaly instalovat na začátek silnice přímo do asfaltu.

Nápad dostalo vedení Augsburgu poté, co tramvaj srazila patnáctiletou dívku, která se při přecházení kolejí dívala do mobilu. „Lidé jsou teď zase o něco pozornější,“ tvrdí o nových semaforech mluvčí radnice Stephanie Lermenová pro americký list The Washington Post.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Screenshoty pochází z videa od Augsburger Allgemeine

Vedení města podle ní prostředky na silniční semafor vynaložilo moudře i s ohledem na nedávný výzkum, který ukázal, že téměř 20 procent chodců v evropských městech rozptylují jejich mobily. Více je přitom podle zmíněného výzkumu ohrožena bezpečnost mladých lidí, kteří při chůzi často kontrolují svůj facebook nebo chatují na WhatsApp.

Podobný problém mají i ve Spojených státech. Washingtonská univerzita zjistila, že jeden ze tří Američanů na nebezpečných křižovatkách píše na chytrém telefonu zprávy nebo na něm pracuje. Ministerstvo dopravy nemá podle The Washington Post pochyb o tom, že tento zvyk stojí za rostoucím počtem usmrcených chodců.

Augsburg není jediným městem, které bylo nucené reagovat na zvyšující se množství mobilních závisláků mezi chodci. Čínský Čchung-čching už v roce 2014 zavedl na chodníku pás vyhrazený pro takzvané „smombies“, jak se podle kombinace anglických slov smartphone a zombie říká kráčejícím osobám hypnotizujícím svůj přístroj. „V našich ulicích je mnoho starých lidí a dětí a chůze s mobilem může způsobit nežádoucí kolize,“ komentoval to tenkrát představitel místní radnice v rozhovoru s agenturou AP.

Témata článku: Kuriozita

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • f3l1x 1. 5. 2016 17:53:29
    Připomnělo mi to přechod z filmu Avatar:...
  • vlkodlaq 30. 4. 2016 22:38:50
    Přijde mi to jako zbytečné vyhazování peněz (když pominu, že z toho má...
  • 5uch 30. 4. 2016 21:26:40
    Na walking dead s pohledem zabodnutým do mobilu je nejspíš i světlo v...
Určitě si přečtěte

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

24.  3.  2017 | Kůžel Filip | 11

I váš telefon může mít obří displej. Co byste řekli na 10" za 3 000 Kč?

I váš telefon může mít obří displej. Co byste řekli na 10" za 3 000 Kč?

** Superscreen je tablet, který zrcadlí obsah z mobilu ** Získáte tak velký a kvalitní displej za malé peníze ** Funguje na Androudu a Apple iOS

21.  3.  2017 | Kůžel Filip | 7