Beta iOS 8: první zkušenosti včetně rozpoznání hlasu

Zatímco iOS 7 bylo revolucí, iOS 8 přináší spíše menší vylepšení. Vyzkoušeli jsme betaverzi včetně diktování textu v češtině.

Na Applu je sympatické, že ohlášené novinky zpřístupní ihned. Tedy alespoň pro vývojáře. Ti tak mohou připravit své aplikace, aby po oficiálním zpřístupnění veřejnosti běžely jak mají. Ale co si budeme namlouvat, developerský účet lze dnes sehnat za pár desetikorun, aniž byste věděli, co je to Swift. Frajeřit novým systémem tak můžete už dnes a ne čekat do podzimu, kdy bude (zároveň s nejnovějším iPhonem) zdarma zpřístupněn všem majitelům iPhonu 4S a iPadu 2 či novějšími.

Zatímco OS X Yosemite bude během léta zpřístupněn jako betaverze širokému lidu, iOS zůstane ve vývojářské verzi až do ostrého startu. Vývojářskou verzi Yosemitu zkoušet nebudu, ne na pracovním stroji a záložní bohužel nemám. Nemohu proto zatím vyzkoušet funkce, na které se těším nejvíce – vzájemné propojení telefonu a počítače, vzdálené vytáčení, přenos dění na obrazovce apod. Podrobněji se tématu věnovali kolegové na Živě.

Klepněte pro větší obrázek 
Všechna jablka teď jedno jsou!
...tedy na podzim budou.

Chtít betu?

Hodnotit systém po dvou dnech používání dost dobře nelze, nicméně ještě mám v živé paměti betu iOS 7 z minulého roku, která byla skutečnou betou. Pády a samovolné resety několikrát denně, několik měsíců nefunkční iMessages a spousta nefunkčních aplikací. Bylo to však pochopitelné, neboť zatímco sedmička byla revolucí, přechod ze sedmičky na osmičku je spíše faceliftem, Service Packem, pokud bychom chtěli přirovnání ve světě Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Opakovat seznam nových funkcí nehodlám, oficiální screenshoty jsou skvělé a výstižné, je nesmysl je duplikovat. Přidám jen ty obrazovky, které mne zaujaly a mám k nim co říci.

Fungují staré aplikace?

Ano, fungují, ne však všechny ale bezvýhradně. Situace je však opět lepší, než minulý rok. Prosím nespílejte tvůrcům, ti dostali nový systém před dvěma dny. Berte to jako prosté konstatování, neboť pokud aplikace neběží nyní, pravděpodobně se upravená verze objeví až na podzim po oficiálním uvedením systému.

Zkoušel jsem toho na iPhonu 5 docela dost: Copy a Dropbox, Kindle, Evernote, Gmail, Twitter, Swarm, Facebook (Messages), Google+, Yelp, Geocaching, iRadar CZ, iVysilaní, Mapy.cz, Waze, i hry jako Overkill nebo Asphalt 3, tyto běží v pořádku. Stejně jako aplikace Komerční banky a mBank.

Klepněte pro větší obrázek 
Jízdní řády fungují mají jen trošku rozhozenou grafiku, jak ukazuje následující obrázek.

Fio Banka po přihlášení spadne, stejně jako náročnější onboard navigace iGo, to jsou ale jediné dva případy, na které jsem narazil.

Hlasové zprávy

Na první dobrou fungují hlasové zprávy, oboustranně samozřejmě jen mezi vývojáři betaverze iOS8. Na starší iOS zvukový soubor dorazí, avšak jako MMS. Zkoušel jsem maximální délku zprávy, po dvou minutách mne to přestalo bavit a věřím, že víc upotřebíte jen výjimečně. S rostoucí délkou samozřejmě roste i objem přenášených dat a na takovém EDGE trvá přenos i pětisekundové zprávy asi minutu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Posílání hlasových zpráv si vyžádalo nový ovládací prvek (na prvním screenshotu se dívejte do pravého spodnío rohu).

A jak hlasové rozpoznání funguje v českém jazyce? Podívejte na následující video:

Fotoaparát

Vylepšení se dočkal fotoaparát. Když Apple představil Timelapse, řekl jsem si hezky po česku „a vývojáři mé oblíbené aplikace TimeLapse nebudou mít co žrát“. Kdepak, přežijí. Funkce Applu nenabízí žádné možnosti nastavení, ať už frekvenci snímání nebo výsledné zrychlení. To mi z prvních testů přijde až příliš velké.

Klepněte pro větší obrázek 
Časosběrné video přímo ve fotoaparátu? Ano, ale chybí jakékoliv nastavení.

Stejně tak samospoušť nabízí jen 3s nebo 10s zpoždění a poté sejme jediný snímek. Specializované aplikace nabízí třeba sekvenci pěti snímků po sobě a další finesy. Že by Apple dělal věci polovičatě schválně, aby neodstřihnul své vývojáře?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímavé jsou slibované editační schopnosti. Nechcete-li klikat na přednastavené profily svého oblíbeného fotoprznítka, můžete si s obrázky hezky vyhrát.
Klepněte pro větší obrázek 
Výsledek může vypadat třeba takto.

Více funkcí ve finále

Celkově je i tato beta použitelná, občas spadne emailová aplikace, občas nastavení a Safari. Jsou zde i očividné chyby, např. při vracení z nastavení se dostanete vždy nahoru stránky. Chybí také překlady některých nových funkcí a aplikací. Ale ve srovnání s betou iOS 7 z minulého roku je to skutečně velký rozdíl. Tomu ostatně odpovídá i internetový (twitterový, g+ový) šum, kdy je počet zoufalých zpráv stran betaverze poskromnu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nečekejte všechny představené funkce. Třeba právě pluginy do systému se v App Store začnou objevovat zřejmě až s finální verzí, podobně i podpora ze strany dalších vývojářů v rámci aplikace Health, která nyní zeje prázdnotou.

Co tedy nyní využijete? Poslední a oblíbené kontakty v multitasking obrazovce, schovávání mailů (to jsem za dva dny využil několikrát), a rozpoznání hlasu i v češtině, které funguje překvapivě dobře. Avšak třeba hlasové iMessages využijete jen s blázny laborujícími s betou, jako jste pravděpodobně vy, já a kolega Kuba Michlovský určitě. U funkce Rodina jste tím pádem ještě omezenější. 

Diskuze (12) Další článek: Blíží se éra 4K tabletů, na veřejnosti se objevil prototyp Samsungu

Témata článku: Apple, , , , , Časosběrné video, Yelp, Rozpoznání, IMessages, Následující obrázek, Zvukový soubor, Ovládací prvek, MBank, Nejnovější iphone, Fio banka, Messages, Schovávání, Upravená verze, Spotlight, Kuba Michlovský, První screenshot, Fio, Prosté konstatování, Swarm, První zkušenost,