Bič na operátory v ohrožení? Operátoři lobují z plných sil

Prospotřebitelská novela Zákona o elektronický komunikacích (ZoEK) senátorky Aleny Dernerové nemá na růžích ustláno.

Návrh sice prošel senátním prvním čtením, ale Ústavně-právní výbor k němu nezaujal žádné stanovisko. Pikantní/podivné je, že ze sedmi členů výboru se pět zdrželo hlasování. Proč rovnou nehlasovali proti? Nechtěli vypadat příliš protispotřebitelsky?

 

Je sice 1. dubna, ale tohle aprílový vtip rozhodně není.

 

Ve druhém čtení se tak předkladatelé novely nemohou opřít o stanovisko z výboru a jejich kolegové, kteří budou o novele hlasovat, nemají indikaci, že je vše takříkajíc košer. Pro další osud novely tak nejde o nic pozitivního.

Asi si kladete otázku, co to vlastně v praxi znamená a proč výbor nedoporučil ke schválení legislativu posilující ochranu spotřebitele? Odpověď nemáme, ale stálí čtenáři MobilMánie asi tuší... Projednávání tisku byli přítomni lobbisté operátorů, lidé ze zájmových sdružení, ale také lidé z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Redaktor Lidovek Ondřej Vyhnanovský má jasno:

Tentokráte nemáme na mysli ministra Mládka, který zaslal senátorce Dernerové dopis, ve kterém její novelu bez výhrad podpořil, ale jeho konkrétní náměstky, kteří naopak přesvědčovali senátory, že novelu je potřeba shodit ze stolu...

Tématu se velmi výstižně věnuje dTest

Naopak souhlasné stanovisko ČTÚ tlumočil senátorům člen Rady úřadu Ondřej Malý. Uváděl, jak se s přijetím novely zlepší šance ČTÚ lépe chránit spotřebitele.

Diskuze (7) Další článek: Samsung připravuje olympijskou edici smartphonu Galaxy S7

Témata článku: , , , , , Ondřej Vyhnanovský, Operátor, Ohrožení, Bič, Síl