Elektronická evidence tržeb bude zlatý důl pro operátory

Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) zasáhne mnoho lidí a firem. Většinou znamená problémy a náklady, ale mobilní operátoři mají z EET radost.

Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) je aktuálně projednáván ve druhém čtení a uvidíme, zda stihne projít legislativním procesem ještě letos. Pokud by vás to zajímalo, tento konkrétní sněmovní tisk můžete sledovat zde. Opozice slibuje obstrukce a upozorňuje na rizika, ministr financí Andrej Babiš zase přesvědčuje podnikatele i veřejnost, že zákon přispěje k narovnání podnikatelského prostředí a zlepší výběr daní. Dle propočtů ministerstva financí má být výnos pro stát 10 miliard korun ročně.

Kritici upozorňují, že se jim nedostalo odpovědi na otázku, jaké budou náklady státu na zavedení systému a také, že vstupní náklady pro některé živnostníky mohou jít do desítek tisíc. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na další pravidelné náklady, třeba poplatek za připojení k internetu, které si takový drobný obchůdek někde na vesnici bude muset zajistit. Na straně státu pak vzniknou náklady na servery, software, údržbu, mzdy nových zaměstnanců, atd.

Andrej Babiš přišel s brožurou o EET (a trochu vtipně ji neumístil na web ministerstva, ale na Ulož.to):

Ať už jste na straně kritiků či příznivců zákona, ministra financí budou mít rádi mobilní operátoři. Díky EET budou prodávat připojení přes LTE a vydělají desítky milionů měsíčně navíc. V konečném stádiu se má evidence dotknout zhruba 500 až 600 tisíc subjektů, všichni budou mít povinnost tržbu online evidovat na serverech finanční správy, která ihned pošle zpět unikátní kód transakce. Ten „vyjede“ na účtence (ale zákazník ji nemusí převzít).

Kritika k EET zazněla na konferenci ODS:

Jinak řečeno, krom příslušného hardwaru (pokladna, zařízení pro snímání platebních karet, chytrý telefon/tablet a tiskárna), bude v každém případě nezbytně nutné připojení k internetu. V provozovnách se možná prosadí spíše nějaké pevné připojení, ale často také ne. A mobilní operátoři se už třepou na to až budou moci často vystrašeným podnikatelům nabídnout řešení „all-in-one“, tedy za předpokladu, že jim ho náležitě zaplatí.

Operátoři podnikatelům rádi pomohou...

  • Vodafone (spolu s Českou spořitelnou, MasterCard a Wincor Nixdorf) ohlásil spolupráci na mobilní platformě pro živnostníky, která je nejen připravena na EET, ale také umí přijímat bezkontaktní platby a vystavovat elektronické účtenky. Řešení se jmenuje Vodafone ePokladna. Operátor už zřídil speciální webové stránky.
  • I O2 myslí na EET, operátor připravuje řešení, které pojmenoval eKasa. Operátor slibuje řešení na míru pro každého podnikatele v závislosti na jeho potřebách a stavem, ve kterém se nyní nachází. Připravil i video (viz níže) a podnikatele informuje na blogu o dění ohledně schvalování zákona. I on už má speciální web.
  • T-Mobile zatím zůstává stranou, ale dá se očekávat, že to svoje řešení představí ještě letos.

Operátoři naznačují, že měsíční paušál za jejich řešení se bude pohybovat v řádech nižších stokorun měsíčně, což lze chápat jako paušál do čtyř set korun. Pokud by oněch 300 až 400 Kč měsíčně platilo každému ze třech operátorů řekněme 100 tisíc subjektů, vydělá každý z nich po plošném zavedení EET tři až čtyři desítky milionů měsíčně, což nejsou malé peníze...

Kolik bude EET stát? Miroslav Kalousek odpověď nedostal:

Andrej Babiš slibuje dotčeným subjektům – fyzickým osobám – přiznání jednorázové slevy na dani ve výši 5 000 Kč. Zde je ale třeba dát za pravdu kritikům, jelikož ten, kdo aktuálně nemá žádné vybavení, které by se dalo do EET zapojit, zaplatí nepochybně víc. A pokud si zvolí komplexní řešení od operátora, bude zase platit pravidelné měsíční poplatky. Bude to sice jen „pár stovek“, ale celkově to hodí pěkný balík.

Jak se díváte na EET vy? Je systém ku prospěchu, nebo ke škodě?

Diskuze (38) Další článek: Equa bank nabídne mobilní tarify. Volání, SMS a 700 MB za 479 Kč

Témata článku: , , , Pevné připojení, Elektron, Zlatý, Operátor, Wincor Nixdorf, Pokladna, Zlatý důl, Sněmovní tisk, Evidence, Přiznání, Pro +, Pěkný balík, Komplexní řešení, Provozovna, Důl