Europarlament: microUSB do tří let povinně a pro všechny

Europarlament na dnešním jednání schválil novelizaci pravidel o rádiových zařízeních, jejich nejzajímavější částí je zavedení jednotné nabíječky pro všechny mobilní telefony prodávané v EU. Europoslanci říkají, že je hlavním motivem omezení elektroodpadu (dokonce to spočítali na 51 tisíc tun ročně), pro nás bude příjemné to, že každé drobné mobilní zařízení půjde dobít stejnou nabíječkou.

Klepněte pro větší obrázek
Toto brzy bude pro mobilní telefony dávná minulost.

Asi teď namítnete, že microUSB nabíječky už tu máme. Takže co je vlastně nového? Pravidla platná od roku 2009 byla benevolentnější, i teď budou stanovené výjimky, ale pointou je, že microUSB by mělo být ještě více rozšířené. Kterých kategorií zařízení se bude povinnost týkat, je předmětem dalších jednání.

Už v roce 2009 si eurokomisaři malovali, že výrobci postupně přestanou nabíječky přikládat do krabičky k telefonu a teď se o to budou snažit znovu. Tehdy to dopadlo tak, že během let má jeden uživatel více nabíječek na více místech, reálným efektem je tedy zvýšení pohodlí uživatele. Uvidíme, jak to dopadne teď.

Otázkou je také, jak se k věci postaví Apple. Pochybuji, že by z Lightningu přecházel na microUSB, rozhodně se kvůli rozdílnému konektoru nebude chtít vzdát evropského trhu, a tak očekávám, že se bude jednat o výjimce, možná k iPhonu dostaneme nabíjecí redukci microUSB-Lightning.

Navrhovanou směrnici poslanci schválili poměrem hlasů 550 (pro): 12 (proti): 8 (zdrželo se hlasování). Nyní ji musí formálně schválit i Rada. Členské státy budou mít následně dva roky na její provedení do vnitrostátních předpisů a výrobci další rok na to, aby se novým podmínkám přizpůsobili.

Zdroj: tisková zpráva Evropského parlamentu


Aktualizováno: Nechal jsem se strhnout titulky jiných médií a opomněl jsem zajímavý fakt, že dostupné oficiální materiály ani jednou nezmiňují výraz „microUSB“. Je tedy možné, že to celé dopadne jinak a tím „evropským konektorem evropské nabíječky“ nakonec bude něco jiného. Těžko však předjímat, jaké jsou šance.

Témata článku: Technologie, MicroUSB, Elektroodpad

113 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Patrik Hatas 15. 3. 2014 8:46:05
    Neskutocne co tu ti apple blazni vypisuju aj s tym ich lightning...
  • Rover623 14. 3. 2014 14:28:33
    Pokud odhlédneme od faktu, že cokoli co bude podobné microUSB nebo něčemu...
  • Michal Vavřík 14. 3. 2014 7:52:50
    A všichni budeme držet mobil pravou rukou a prdět od pěti do sedmi, ať jde...
Určitě si přečtěte

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

** Jak dobře vybrat bluetoothová sluchátka nebo reproduktor ** Už za necelé dva měsíce končí v Evropě roaming ** Sledujte tradiční Týden mobilně

Včera | Holčík Tomáš, Kůžel Filip, Puk Jaromír | 8

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

** Waymo v Arizoně spouští veřejné testování svých autonomních vozů ** Dočkají je stovky zájemců z Phoenixu ** Co vlastně brání masovému nasazení?

29.  4.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

** Sluchátka s AAC hledáte, když máte v kapse Apple iPhone ** AptX chcete, když máte Android s čipsetem od Qualcommu ** Obejdete se i bez těchto zaklínadel moderní doby?

29.  4.  2017 | Kůžel Filip, Puk Jaromír | 34

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

28.  4.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51