Evropa globálním lídrem 5G. Vize nebo zbožné přání?

Debaty nad sítěmi páté generace sílí. Snaží se univerzity, firmy, operátoři i celé státy a pozadu nechce zůstat ani Evropská Unie.

Eurokomisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger chce dotlačit Evropu do role globálního lídra v 5G sítích. Vědom si inovačního potenciálu superrychlého internetu a s ním spojeného hospodářského růstu, „postnul“ na svůj blog, že za EU podepsal dohodu o spolupráci s Čínskou vládou.

Smlouva obsahuje několik zásadních bodů: snahu najít dohodu na společné definici 5G, hledání možností spolupráce ve výzkumu a jeho využití v praxi a konečně společnou podporu pro globální standardizaci 5G. Podobné dohody podepsal Oettinger nedávno s dalšími významnými asijskými partnery: s Jižní Koreou a s Japonskem.

Důvod je prostý: pokud by se standardy nedohodly, pak to by pravděpodobně znamenalo nekompatibilní zařízení, komplikace a vyšší náklady pro výrobce i spotřebitele. Dále dražší výzkum, vývoj a nekompatibilitu, kterou si zkrátka v tomto ohledu globální ekonomika nemůže dovolit. Více najdete v angličtině na blogu komisaře Oettingera. Za zmínku stojí odhad, že technologické inovace založené na 5G včetně chytrých měst a internetu věcí (zkráceně IoT) by mohly znamenat trh s potenciálem jeden bilion eur do konce této dekády.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (1) Další článek: Samsung si ve třetím čtvrtletí udržel prvenství, Apple je druhý

Témata článku: , , , , , , Vize, Lídr, Zbožné přání, Evropa, Ekonomika, Přání, Praní, Lid, GLO