Google se pochlubil chytrými kontaktními čočkami s čipem

Máme tu další odbočku Googlu od internetového a mobilního byznysu, tentokrát do sféry zdravotnictví. Tam už se angažoval dříve, nyní to zkouší s projektem kontaktních čoček, které měří hladinu cukru v krvi. Jedná se o velmi zajímavou technologii a pokud se uchytí, nemusela by se elektronika na oku týkat jen diabetiků. Ti teď mají každopádně díky Googlu naději, že se jim zvýší životní komfort.

Nový vynález implementuje do materiálu běžných kontaktních čoček senzory, které jsou schopny určit hladinu glukózy ze slz. Pro diabetiky tak odpadá nutnost sledovat v pravidelných intervalech hladinu cukru odběrem krve z prstu nebo senzorem pod kůží. Chytré kontaktní čočky Googlu jsou nicméně zatím ve fázi prototypu, která se dále testuje. Aplikace do běžné praxe je zatím v nedohlednu.

Klepněte pro větší obrázek

Google na blogu píše, že čočka sice průběžně měří hladinu cukru, ale zatím není optimálně vyřešen výstup pro uživatele. Zvažuje se integrace miniaturních LED přímo do čočky. Při překročení prahových hodnot by byl uživatel vizuálně upozorněn světelným signálem, který by nepřehlédl ani se zavřeným okem.

Možná vás také napadne, z čeho zařízení získává energii? To sám Google ve svém blogovém zápisku neuvedl, ale například web NPR.org zjistil více informací – čip má příkon pouze jeden mikrowatt a k napájení tak stačí elektrostatický náboj, který se zachytí na tenkých kruhových anténách po obvodu čočky z rádiového vlnění ve vzduchu. Nastřádá se v miniaturním kondenzátoru, který pak poskytne impuls energie dostačující k odečtu hodnot. Ars Technica však píše, že předchůdce tohoto projektu byl sice bezdrátově napájen, ale bylo k tomu potřeba externího zdroje, který uživatel nosil na čelence.

Diskuze (8) Další článek: HP to znovu zkusí se smartphony, tentokrát vsadí na Android

Témata článku: Google, , , , Measure, Kontaktní čočka, Čip, Chytrý, Pravidelný interval, Google +, Rádiové vlnění, Čočka, Ars Technica, Kontakt, Kondenzátor, Diabetik