Komunistům v Číně najednou vadí Apple. Že by pomsta za Huawei?

Komunistům v Číně najednou vadí Apple. Že by pomsta za Huawei?

Až doposud to byla oboustranně výhodná symbióza. Americká společnost Apple v Číně levně vyráběla své špičkové produkty, které pak draze prodává po celém světě. Čína na oplátku získala přístup ke skvělé technologii, továrny s výrobními linkami produktů Apple zaměstnaly desetitisíce lidí a přispěly k ekonomickému úspěchu země. Minulý týden se však Apple náhle ocitl pod palbou čínských státních médií. Proč? Důvodů může být více.

„Nevídaná arogance, nepoctivost, chamtivost.“ Tak zní seznam hříchů, kterých se Apple v Číně dopouští, napsal ve čtvrtek deník China Daily, což je něco jako oficiální hlásná trouba čínské komunistické strany.

O týden dříve se do Apple opřela státní televize China Central Television ve své reportáži vysílané k výročí dne spotřebitelských práv 15. března. Reportáž Apple kritizovala za to, že prý používá vůči čínským a západním zákazníkům dvojí metr. Teze se opírala o tvrzení, že Apple při opravě iPhonů v Číně nevymění celý vnější kryt, jako to dělá na jiných trzích, protože podle čínského práva musejí výrobci mobilních telefonů v takovém případě poskytnout obnovenou záruku na nový telefon.

Reportáž se však minula účinkem, zčásti proto, že přes sociální sítě jako Weibo na veřejnost pronikly záběry průmyslových kamer, na kterých byly celebrity instruovány, co špatného mají říci na adresu Apple. Pečlivě režírovaná kampaň se tak rychle obrátila proti jejím tvůrcům.

Vše vyvrcholilo ve čtvrtek, kdy čínský kontrolor Apple varoval, že pokud nezmění svou politiku zákaznického servisu, může počítat s vážnou právní dohrou. Je otázka, do jaké míry brát útoky ze strany čínské moci vážně. Je však na místě se ptát, co za nimi stojí.

Vy nám Huawei, my vám Apple?

Jednou z možných příčin čínské šikany Apple je podle britského časopisu Economist skutečnost, že americké úřady vyhlásili válku čínskému technologickému gigantu, společnosti Huawei. Huawei, který je po Apple a Samsungu třetím největším výrobcem mobilů na světě a současně soupeří o post telekomunikační jedničky se švédským Ericssonem, byl americkými kongresmany označen za „národní bezpečnostní hrozbu“. Huawei tak v USA nemůže provozovat svůj lukrativní byznys jako jinde v Evropě včetně České republiky – tedy například stavět moderní mobilní sítě 4G. Američané Huawei podezřívají ze špionáže, protože zakladatel čínské firmy Ren Zhengfei byl dříve důstojníkem v Čínské lidové armádě.

„Je ale možné, že útoky na Apple jsou jen předehrou k vyhánění cizích firem z čínského trhu s mobilními telefony. To sice vypadá směšně, vzhledem k obrovské popularitě operačních systémů jak Apple tak Android od firmy Google. Jenže nedávná oficiální vládní zpráva obsahovala nevídané tvrzení, že čínské spoléhání se na systému Android je nebezpečné. Státní cenzoři by mohli začít dávat přednost domácím operačním systémům, které mohou snadno kontrolovat a monitorovat,“ spekuluje Economist.

Může však jít jen o starou známou obchodní válku, kdy se Čína snaží pomoci svým domácím značkám jako je Lenovo nebo ZTE, které podle mnoha analytiků v souboji o pozici na čele globálního pelotonu zůstávají poněkud vzadu za konkurencí, konstatuje pragmaticky deník Financial Times.

Témata článku: Apple, Huawei, Kauzy

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • motmat 2. 4. 2013 9:24:14
    Pokud USA fakticky ovládá všechny její mobily, je už to celkem...
  • PaulitoJuanito 31. 3. 2013 19:22:53
    Vždy som takéto čosi Applu prial, aby sám na vlastnej koži zažil podané...
  • Titanius 31. 3. 2013 18:03:26
    Protože Iphone je vyroben svobodnejma lidma, kteří ten mobil vyráběli s...
Určitě si přečtěte

Letitý spor mezi Applem a Nokií je zažehnán, firmy začnou spolupracovat

Letitý spor mezi Applem a Nokií je zažehnán, firmy začnou spolupracovat

Boj mezi americkým Applem a společností Nokia končí smírem. Obě firmy se domluvily na vzájemné spolupráci při využívání svých patentů . Na webových stránkách o tom informovala společnost Apple.

28.  5.  2017 | E15.cz | 13

Potopí lobby telekomunikační zákon? Padá vláda, novela dostala žlutou kartu

Potopí lobby telekomunikační zákon? Padá vláda, novela dostala žlutou kartu

** Hospodářský výbor novelu ZoEK jako celek poslancům nedoporučil ** Premiér Sobotka bude teď mít jiné starosti, podává demisi vlády ** Za odmítnutím novely stojí dvojice poslanců, kteří operátorům přejí

5.  5.  2017 | Pospíšil Aleš | 25

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

** Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na zákaz služeb Uberu ** Firma podle soudu současnou formou provozu porušuje zákon ** Uber se odvolá a zatím jezdí dál

18.  4.  2017 | Láska Jan | 12

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

**Není velké tajemství, že Apple testuje bezdrátové nabíjení ** Chce se dostat před konkurenci, iPhone se nabije až 5 metrů od nabíječky ** Na potvrzení budeme čekat do září 2017

8.  4.  2017 | Kůžel Filip | 168