Konec anonymních předplacených karet? Už vzniká návrh zákona

Konec anonymních předplacených karet? Už vzniká návrh zákona

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík má plán, jak zbavit společnost poplašných zpráv – anonymních hlášení z mobilu, že se někde nachází bomba apod. Připravuje zákon, který má takové anonymy odradit, případně usnadnit jejich dohledání. Problém je, že navrhovaná opatření zasáhnou do soukromí obyvatel.

Takže tu máme v poslední době stále častější konflikt, zda dostane prioritu právo jedince na soukromí, nebo bezpečnost celé společnosti. Jde také o ekonomické zájmy, protože odstavení budovy z provozu a její prohledání není zadarmo. Jen si představte, co jeden takový hovor nadělá škody na nádraží, nebo v nemocnici…

 • Krok první – zvednout trestní sazby za šíření poplašné zprávy. Maximum má být osm let.
 • Krok druhý – každou předplacenou kartu svázat konkrétní osobou. Právě z dosud anonymních SIM karet totiž pochází naprostá většina poplašných hovorů. V některých zahraničních zemích je registrace hned při prodeji karty běžná věc, u nás nikoliv.

Tématu se věnuje webový magazín Echo24 a cituje Gazdíka, že chce jednat s mobilními operátory a že by se registrace předplacených karet hodila i vyšetřovatelům jiných typů trestných činů. Já hádám, že by se kontakt na majitele „předplacenek“ hodil i operátorům – z marketingových důvodů. Ale to už předbíhám. Návrh zákona by se měl do schvalovacího procesu dostat během několika měsíců. teprve začíná vznikat, s panem Gazdíkem jsme v kontaktu a o vývoji budeme informovat. 

Témata článku: Operátoři, Předplacené karty

32 komentářů

Nejnovější komentáře

 • jendach 29. 6. 2016 10:08:01
  V Polsku už to schválili. Každému, kdo nebude mít do 1.2. 2017...
 • Terminator5 28. 6. 2016 22:21:47
  Ahoj všichni tak a pomalu to začíná cenzurovaný internet a teď to bude...
 • thegrid 28. 6. 2016 13:02:52
  iniciativní blb horší třídního nepřítele
Určitě si přečtěte

 Pro dobrotu na žebrotu? Změnou tarifu měli zákazníci ušetřit, teď hrozí O2 pokuta

Pro dobrotu na žebrotu? Změnou tarifu měli zákazníci ušetřit, teď hrozí O2 pokuta

** Operátor změnil zákazníkům tarif aniž ti by to sami žádali ** Regulátor proto nyní s O2 zahájil řízení o pokutě ** Na PředplaDENku bylo loni převedeno 22 tisíc zákazníků

29.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 22