Ministerstvo kope za operátory, stěžuje si Dial Telecom

Dial Telecom se opřel do poměrů v českých telekomunikacích. Ministerstvo se podle něj chová podivně, ukázkovým příkladem je kauza zpoplatnění Wi-Fi.

Je cosi shnilého na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO)? Dial Telecom si myslí, že ano. Znepokojující je podle něj celá řada věcí, které se na ministerstvu pod vedením Jana Mládka dějí. Operátor proto podal formální stížnost nejen na MPO, ale oslovil vybrané poslanecké výbory a rovněž zástupce Evropské unie. Stížnost Dial Telecomu je průřezem některých kauz, o kterých jsme psali i na MobilManii. Jako první na seznamu je nestandardní zásah MPO do strategie správy radiového spektra.

Nemysleli jsme to vážně

Ten přišel po tom, kdy ministerští úředníci koketovali s návrhem na zpoplatnění tzv. nelicencovaných frekvencí. Jako třešničku na dortu měl tento návrh zároveň snížit síťovým mobilním operátorům (tedy O2, T-Mobilu a Vodafonu) poplatky za jejich frekvenční spektrum.

Veškeré tyto návrhy „shodou okolností“ reflektují lobbistický materiál mobilních operátorů prezentovaný v listopadu 2014. Toto vše v situaci, kdy Strategie správy rádiového spektra již prošla standardizovaným veřejným připomínkovým řízením a MPO mělo dokument zpracovaný pověřeným úřadem (ČTÚ) a v souladu s praxí v EU jen předat vládě ČR ke schválení,“ píší stěžovatelé z Dial Telecomu.

Jak jste možná posléze sledovali, ministr Mládek záměr zpoplatnit Wi-Fi popřel v rozhovoru s Martinem Veselovským. Dial Telecom dále upozorňuje na to, že ačkoli pověřený úřad (ČTÚ) dokument standardně připravil už na podzim 2014, MPO otálelo s jeho předložením vládě.

Pokud by totiž něco takového opravdu platilo, výsledek je zřejmý – počátek konce lokálních poskytovatelů, resp. jejich oslabení v konkurenčním boji se síťovými mobilními operátory.

Přebíráme to...

Tuhle větu říká FBI ve filmech a nově také MPO v realitě. Ministerstvo totiž odebralo ČTÚ přípravu strategie správy kmitočtů a budování internetových sítí nové generace (NGA). Důvodem má být situace na trhu i výhrady odborné veřejnosti k nedostatečné diskusi nad koncepčními dokumenty. Dle stěžovatelů MPO v této kauze přímo používá nepravdivá a zavádějící tvrzení...

Situace je následující: ČTÚ byl pověřen vládou ke zpracování strategie, MPO má na starost rozvoj NGA a tím spojené dotační programy z EU, ve kterých se točí 14 miliard korun. Dle Dial Telecomu MPO ve své roli tvůrce rozvoje NGA sítí selhává a tuzemskému regulátorovi bylo jeho pověření odňato podezřelým způsobem.

Zlaté (operátorské) časy za Pavla Dvořáka

Do Rady ČTÚ dle Dial Telecomu jsou, respektive v minulosti byli jmenováni lidí, kteří napáchali víc škody než užitku. Jako extrémní případ stěžovatelé označují Pavla Dvořáka na postu předsedy Rady, coby člověka přímo odpovědného za pokřivení trhu jak pevných internetových, tak mobilních služeb a člověka spojeného s fiaskem nedávné aukce licencí pro mobilní 4G služby, která ve svém důsledku zatím spíše přispívá k omezení hospodářské soutěže na mobilním trhu.

Klepněte pro větší obrázek
Ani my nechceme dávat prostor konspiračním teoriím, závěr dopisu přikládáme ve formě screenshotu (obr.: Dial Telecom)

Co si myslíte o počínání MPO? Je vše křišťálově čisté, nebo konspirační teorie nelžou?

Diskuze (29) Další článek: Apple získal patent na brýle pro virtuální realitu s iPhonem

Témata článku: , , , , Konspirační teorie, Operátor, DIA, Martin Veselovský, Mini +, Světový unikát, Jmenování, Extrémní případ, Min, Telecom, Mini, NGA, Počínání, Ministerstvo