Návrh zákona zakazuje šifrování mobilů. Apple žádá opak

Je to typický souboj o dvou silných, naprosto protichůdných názorech a velmi nejasném konci. Šifrovat nebo nešifrovat chytré telefony?

Je přednější právo uživatelů na soukromí a bezpečnost jejich dat a komunikace, nebo riziko, že stejné výsady zneužijí teroristé? Má vůbec smysl šifrovat, když si vláda vydupe „zadní vrátka“? Jak dlouho bude trvat, než tuto díru použije i někdo, kdo by neměl?

V uplynulých dnech se sešly dvě zprávy, které bezvýchodnost tohoto sporu dokonale ilustrují.

  1. Apple CEO Tim Cook vyzval Obamovu administrativu, aby jasným vyjádřením veřejně podpořila šifrování. „Bílý dům by měl vystoupit a říct: Žádná zadní vrátka,“ uvedl Cook podle magazínu The Intercept. Cook dlouhodobě prohlašuje, že otázka šifrování není volbou mezi soukromím a národní bezpečností. Dosavadní stanovisko Bílého domu pochází z června 2015, kdy
  2. Na druhé straně barikády dlouhodobě stojí ředitel FBI James Comey a v tomto týdnu jej podpořil kalifornský státní zástupce Jim Cooper. Představil návrh zákona (AB 1681), který by počínaje rokem 2017 zakázal prodej telefonů, které by měly defaultně zapnuté šifrování. Rovněž vyžaduje, aby po zapnutí šifrování výrobce či dodavatel operačního systému měl možnost odemknout a dešifrovat obsah zařízení. Výrobce, který by tento zákon porušil, by zaplatil pokutu ve výši 2 500 dolarů.

Dostane se navržený zákon do praxe? Jestli ano, jistě by to znamenalo silný precedens pro zbytek světa. Má tahle polemika vůbec nějaké řešení? 

Diskuze (53) Další článek: S O2 na hory s 20% slevou. A někde i s LTE internetem

Témata článku: Apple, , , , , Bílý dům, Mobil, #Apple, Apple Tim Cook, Zak, Apple CEO, James Comey, APP Tim, Zadní vrátka, MOBI, Zákon, APP, Opak, Národní bezpečnost, Návrh, Návrh zákona, Wish