Obavy z Huawei a zasáhly už i Tchaj-wan

Po nedávné zprávě amerického kongresu týkající se možné průmyslové špionáže ze strany čínských firem Huawei a ZTE se podobným podezřením začal zabývat i Tchaj-wan. Obranný výbor schválil rezoluci požadující, aby vládní strana Kuomintang (KMT) přijala podobná opatření, které již schválily USA a Velká Británie. Zpráva kongresu doporučovala, aby USA z důvodu ohrožení národních bezpečnostních zájmů zablokovaly podnikové akvizice i fúze zahrnující Huawei a ZTE.

Tchaj-wan přitom v březnu v rámci rozšiřování ekonomické spolupráce s pevninou zjednodušil investiční možnosti pro Číňany. Podle nových pravidel mohou podnikatelé z druhé strany úžiny koupit na Tchaj-wanu až 50 % akcií v klíčových veřejných infrastrukturních projektech: metro, železnice, mosty, tunely, konferenční centra, národní parky a šest dalších kategorií. Telekomunikační sektor však prozatím zůstává mimo jejich dosah.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kauza začala se jmény Huawei a ZTE, dnes se mluví hlavně o Huawei

Poslanec Hsu Chung-hsin zastupující stranu Taiwan Solidarity Union (TSU) požadující nezávislost ostrova varoval, že investice z pevninské Číny mohou pro Tchaj-wan představovat vážné bezpečnostní riziko. Uvedl přitom nedávný případ, kdy bývalý manažeři společnosti AU Optronics Corp (druhý největší výrobce displejů LCD v zemi) ukradli její obchodní tajemství a předali jej čínskému konkurentovi. S podobnými obavami vystoupili v dubnu dva poslanci Demokratické pokrokové strany. Firma Huawei přitom na Tchaj-wanu již působila, když získala dva významné kontrakty týkající se telekomunikačního vybavení pro dvě tamní společnosti.

Diskuze (23) Další článek: Osm živých map: co se právě teď děje ve světě

Témata článku: Huawei, , Národní bezpečnost, AU Optronics, #Huawei, WAN, Tchaj-wan, Železnice