Tablet Nvidia Shield v testech výkonu

Zahraniční weby už stihly otestovat výkon nového herního tabletu od Nvidie – Shield, který obsahuje novou platformu Tegra K1. Jak si vede proti starší Tegra 4?

V pondělí jsme vám přinesli podrobný rozbor parametrů a vlastností nového tabletu Nvidia Shield, který nakonec nenahrazuje mobilní herní konzoli Shield, ale doplňuje ji a zakládá celou rodinu.

V případě tabletu Shield Nvidia představila i vlastní bezdrátový ovladač, který je prodáván samostatně. Hlavní technologickou novinkou je ale použití nové platformy Tegra K1, kterou Nvidia ohlásila na začátku tohoto roku.

Jaký je procesorový a grafický výkon nového čipu ve srovnání se starší Tegrou 4 a konkurencí od Qualcommu? Na to se podíváme díky prvním zahraničním testům, které jsou již k dispozici.

Tegra K1 vs Tegra 4

Platforma Tegra K1 poprvé přináší grafický čip postavený na desktopové architektuře Kepler a do budoucna už Nvidia sjednotila vývoj architektur pro desktopový i mobilní segment. Z toho plyne podpora moderních technologií a řada významných vylepšeních, se kterými Nvidia přišla právě až s čipem Tegra K1.

Klepněte pro větší obrázek
Příští generace i mobilního čipu Tegra bude s architekturou Maxwell

V případě procesorových jader jde o čtyřjádrový Cortex A-15, který pracuje na frekvenci  2,2 GHz a je vyráběný pomocí procesu 28HPM. I když se jedná o stejnou architekturu jako u Tegra 4, v Tegra K1 je novější revize R3 s vylepšenou spotřebou. Dle Nvidie to umožnilo až 1,4× vyšší výkon oproti Tegra 4 při zachování stejné spotřeby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud jde o samotnou integrovanou grafiku, která má celkem 192 jader CUDA, tam je skok výkonu mnohem výraznější. Dle marketingového srovnání od Nvidie je v aplikaci GFXBench 3.0 nová grafika 1,5× výkonnější na watt než současné čipy Adreno 330 (Snapdragon 800) nebo PowerVR 6400 (Apple A7). Jak to ale vypadá v reálných testech, na to se můžeme hned podívat.

Testy ze světa

Zahraniční recenze tabletu Shield od Nvidie lze nalézt na webech jako Hardware CanucksHotHardwareKitGuru, PCPerTechgage nebo NotebookCheck.

Klepněte pro větší obrázek

V rámci procesoru se nečekalo nic zázračného, vzhledem k tomu, že jde o takřka stejný model jako u Shieldu a v jiných moderních platformách. Odpovídají tomu i reálné výsledky. V čistě procesorových testech jako Octane V2, Geekbench 3, Mozilla Kraken 1.1 a Sunspider tak vychází čip Tegra K1 v tabletu Shield jen o trochu lépe než Tegra 4, V Sunspideru ho dokonce poráží Qualcomm Snapdragon 800/801.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Testy výkonu z webu Notebookcheck

Velké rozdíly jsou vidět až v grafických testech, mezi které patří 3Dmark 2013, GFXBench 2.7/3.0, Basemark X 1.1 nebo Lightmark. V rámci rozlišení Full HD (tabletu Shield má nativně 1 920 × 1 200), je například v Lightmarku Tegra K1 více než třikrát výkonnější než Snapdragon 801 (LG G3). Třikrát vyšší výkon je proti stejnému soupeři i při testu GFXBench 3.0 (off screen). Novější platforma Snapdragon 805 s grafikou Adreno 420 už je na tom sice lépe, stále je ale dvakrát slabší, alespoň pokud jde o snímky za sekundu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Vybrané testy z webu PCPer

Menší rozdíly výkonu jsou například u testů 3DMark 2013 nebo Basemark X 1.1, kde je Snapdragon 805 už jen o třetinu pomalejší. Tyto podrobné srovnávací testy zveřejnil zmíněný Notebookcheck, redaktoři webu PCPer ale naměřili v 3Dmarku a dalších testech přibližně o 5 až 15 % nižší hodnoty.

Tablet s Androidem pro náročné hráče

Nvidia se s řadou Shield zaměřila na hráče a výsledky výkonu ve hrách a grafických testech tomu odpovídají. Platforma Tegra K1 přináší především zvýšení grafického výkonu a pokud hrajete hry na Androidu a plánujete koupi tabletu, je to jasná volba.

Díky dostupnosti plného OpenGL si můžete na tabletu s Tegra K1 užít i takové pecky jako Half-Life 2, Portal, Trine 2 a pár dalších. Všechny běžné hry pro Android samozřejmě nebudou žádný problém, naopak některé podporují i různá vylepšení pouze pro čipy Tegra. Při hraní by baterie v tabletu měla vydržet kolem dvou až tří hodin, bezdrátový ovladač pak na jedno nabití zvládne až 40 hodin.

A pokud budete chtít hrát počítačové hry, pomocí Gamestreamu lze snadno vzdáleně hrát hru puštěnou na počítači a poprvé z mobilního zařízení také streamovat hraní přímo na populární Twitch.

Diskuze (2) Další článek: Úžasná podívaná: nejlepší fotky pořízené dronem

Témata článku: , , LG G3, LG G3 32GB, Twitch, Bezdrátový ovladač, Jasná volba, CUDA, Shield, Nvidia Shield, Výkon, Kraken, Tab, Nová grafika, Notebookcheck, Test, Reálný test, Wilson, Notebookcheck net, Grafický test,