Termokamery pro smartphony. Zábavné i užitečné

Kudy utíká teplo? Jak moc je zahřátá trouba? Kde je v zásuvce fáze? To vše vám pomůže odhalit termální kamera, kterou jednoduše připojíte k mobilu.

Příslušenství pro smartphony existují tisíce druhů. Některé jsou běžné a používáme je s naprostou samozřejmostí, například powerbanky nebo USB disky. Jiné mají odbornější zaměření a o jejich existenci možná ani netušíte. Podle analytiků se letos na trhu příslušenství pro běžné koncové zákazníky začnou prosazovat termální kamery. Technologie totiž zlevnila a očekává se její masovější rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek
Lidské oko je schopné vidět jen velmi malou část elektromagnetického spektra. Termální kamery nám pomohou vidění rozšířit (obr.: Flir)

S termokamerami pracují běžně například stavební inženýři, kteří mají za úkol zjistit, jak moc a kudy ze starého domu uniká teplo, a následně navrhnou jeho zateplení. Obvykle používají samostatné profesionální jednoúčelové zařízení. Na trh se postupně začínají dostávat přídavné moduly pro smartphony, které plní stejnou funkci a navíc dokážou využít prostředí chytrého telefonu ke zpracování dat do aplikace. Takový modul z kategorie cenově dostupnějších nabízejí například společnosti Seek Thermal nebo Flir. Cenově vycházejí zhruba na 10 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní termokamery Seek Thermal jsou velké zhruba jako USB disk

Termální kamera pracuje na principu infračerveného záření. Každý objekt, ať už je to člověk nebo neživá věc, vyzařuje určité teplo. Infračervená kamera detekuje záření a zařízení získaná data následně zobrazuje ve známé stupnici barev od modrých tónů u chladných předmětů až po sytě rudé u těch nejvíc zahřátých. Senzorům, které převádí infračervené záření na elektrické impulzy, se říká bolometry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Flir má termokamerové moduly řešeny trochu jinak, vedle sebe vidíme čočku termální a klasické kamery

V malých modulech, jako jsou ty od Seeku nebo Fliru, se používají mikrobolometry, pod kterými si můžeme představit malé čipy podobné fotosenzorům, s tím rozdílem, že jejich pixely nereagují na světlo, ale na infračervené vlny. Také hustota bodů je mnohem nižší a „rozlišení“ se nepočítá na miliony, ale pouze desetitisíce. Čím více bodů bolometr má, tím je měření přesnější. Zařízení v sobě obsahuje i klasickou kameru, takže výsledkem jsou jak běžné snímky, tak i snímky s tepelnou mapou. Vrstvu naměřených teplot přidá do fotografie mobilní aplikace.

Ukázkové fotografie z mobilní termokamery (zdroj: Anandtech.com)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sporák s vařící vodou
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Potraviny uvnitř chladničky
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kohoutek s teplou a studenou vodou

Samotný modul je velký zhruba jako USB klíčenka a k mobilu se připojuje pomocí systémového konektoru. Existují verze pro iPhony s konektorem Lightning a také s microUSB pro všechny ostatní mobily. Do budoucna se počítá i s USB Typ C. Zabudovaná termální kamera Seek Thermal Compact obsahuje tepelný senzor s 206 × 156 body, snímá pod úhlem 36° a detekuje teploty od -40 do +330 °C. Měřený objekt zaznamená do vzdálenosti 300 metrů. Výhodou termálních kamer je, že „vidí“ i ve tmě.

Kromě značek Seek a Flir se vývojem termálních kamer zabývají i další firmy, například Intel, které chtějí své příslušenství pro komerční segment představit. Zaujala vás technologie termálních kamer? K čemu byste ji využili? Napište nám do diskuze. Už nyní se na sociálních sítích začínají stále častěji objevovat termální snímky z mobilu. A není ani vyloučeno, že některý z výrobců představí přímo smartphone s integrovanou termální kamerou.

Diskuze (18) Další článek: Prodává se více smartphonů z druhé ruky. Některé vystřídají i tři majitele

Témata článku: , , , SMA, Malý modul, Anandtech, Lidské oko, Infračervené záření, Ostatní mobily, Hustota, Potraviny, The Camera, Infračervená kamera, Sporák, Kohoutek, Pro +, Thermal,