V Hongkongu prý bojují proti demonstrantům i malwarem

Demonstranti v Hongkongu, kteří používají chytré telefony s operačním systémem iOS a Android, čelí malwaru. Upozornila na to bezpečnostní firma Lacoon Mobile Security s tím, že za kybernetickými útoky prý stojí čínská vláda. Řada expertů na bezpečnost mobilních technologií o tom ale pochybuje.

 Malware se prý šíří prostřednictvím mobilní aplikace, která se na oko tváří jako služba ke koordinaci protestů. Výzva ke stažení aplikace se prý objevuje v rámci messengeru WhatsApp. Aplikace se však „nabourá“ majiteli do telefonu a monitoruje volání, sms zprávy nebo historii internetového prohlížeče, tvrdí Lacoon.

Malware Xsser mRAT se podle bezpečnostní firmy objevil už minulý týden na telefonech s Androidem. Ze stejného serveru prý škodlivý program zamířil tento týden i do iPhonů.

„Malwarové útoky napříč mobilními platformami jsou vzácné a dokazují, že útoky může provádět pouze velká organizace nebo rovnou stát,“ napsali výzkumníci z Lacooon. „Skutečnost, že tento útok je namířen výhradně proti demonstrantům, naznačuje, že za touto aktivitou stojí čínská vláda,“ dodala společnost.

Za útoky stojí čínská vláda, tvrdí Lacoon

Našlo se ale dost expertů, kteří nevidí situaci tak černobíle. Podle Jonathana Zdiarskiho, soudního znalce a bezpečnostního experta, nepředložil Lacoon žádný pádný argument dokazující, že malware byl proti protestujícím skutečně cíleně použit. Podobně se také vyjádřil bezpečnostní expert Claudio Guarnieri. 

 Electronic Frontier Foundation, mezinárodní nezisková organizace bojující za „digitální svobodu“, například upozornila, že úspěšnost případného útoku proti demonstrantům musela být velmi nízká. Zařízení operující s iOS by musela mít předem prolomený bezpečnostní systém. Uživatelé Androidu by se zas museli nechat zlákat ke stažení aplikace mimo oficiální obchod Google Play.

Bezpečnostní firma Kaspersky Lab nicméně potvrdila, že za dobu trvání protestů v Hongkongu zaznamenala několik škodlivých aplikací pro iOS i Android, které nějak souvisely s demonstracemi. „Není žádným překvapením, že v situaci jako tato existují lidé, kteří chtějí ukrást informace od zúčastněných stran. Není to první ani poslední útok tohoto druhu. Je nepravděpodobné, že by se stávající trend v budoucnu zastavil, naopak jsme svědky neustálého růstu nežádoucích mobilních aplikací,“ uvedl David Emm, hlavní bezpečnostní analytik v Kaspersky Lab. Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/v-hongkongu-pry-bojuji-proti-demonstrantum-i-malwarem-1123975#utm_source=zpravy&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss&utm_reader=feedly#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Diskuze (2) Další článek: Xiaomi Mi4: lovec, jehož cena roste [recenze]

Témata článku: , , , Čínská vláda, Velká organizace, Pádný argument, Kaspersky Lab, Mobilní platforma, Pro +, Boj, Bezpečnostní systém, Bezpečnostní expert, Škodlivý program, Spyware, Oficiální obchod, Hon, Nezisková organizace, Démon, Hongkong