Vychází kniha 2036, aneb MobilMania v dobré společnosti

Na trh přichází kniha „2036“, ve které se 20 osobností ptá, „Jak budeme žít za 20 let?“ Proč 20 let? Kniha vznikla u příležitosti 20. narozenin T-Mobilu a raději než rekapitulovat minulost, padlo rozhodnutí podívat se dopředu. Hlavní tváří knihy je ekonom Tomáš Sedláček, další hosté pochází z nejrůznějších oblastí lidské činnosti a budoucnost telekomunikací dostal na starost šéfredaktor MobilManie Filip Kůžel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kdo je v knize? Např. fotbalista Petr Čech, psycholog Cyril Höschl, herec Vojtěch Kotek či novinář Jindřich Šídlo.

Kniha má za sebou křest, start prodeje i autogramiádu, ale ani tím to pro T-Mobile nekončí. V úterý 15. listopadu se v Národním technickém muzeu otevřela výstava „Člověk a telefon“. Je to první výstava svého druhu v Česku, fenomén telefonie mapuje od Bella (věděli jste, že od zapsání patentu letos uběhlo 140 let?) po internet věcí.

Výstava Člověk a telefon

Návštěvníci uvidí nejen historické telefonní přístroje a připomenou si největší mobilní „hitovky“ předchozích dvou desetiletí, ale budou moci nahlédnout i do budoucnosti, která patří nikoli aluminiu, ale internetu věcí a velkým datům. Moderním způsobem jsou na výstavě prezentovány i jednotlivé funkce mobilních telefonů – mobil jako zábavný i užitečný společník či jako hudební přehrávač, herní konzole nebo fotoaparát; důležitou roli hraje samozřejmě také internet v mobilu.

Klepněte pro větší obrázek
Kniha bude na výstavě přítomná ve formě pěti audio-úryvků, které nečetl Vojta Kotek. (obr.: Facebook)

Velcí i malí návštěvníci mohou jednotlivé funkce telefonů a komunikačních technologií nejen vidět, ale také vyzkoušet, a to díky množství hravých aktivit. Čeká na ně funkční historická telefonní ústředna či poštovní schránka, z níž mohou poslat pohled, a která zároveň hlásí, zda je plná či nikoli. Děti, které vyrostly s dotykovým displejem, budou moci poslat SMS z „tatranky“, nebo zavolat z klasického ciferníkového aparátu. Návštěvníci mají unikátní možnost vyzkoušet prototypy „chytrých“ IoT řešení či zažít náročné pracovní podmínky telekomunikačního technika simulované za pomoci 3D brýlí Samsung Gear VR a stepperu.

Historický vývoj telefonů dokládají poklady ze sbírek NTM. Vystaveny jsou historické originály z poslední čtvrtiny 19. století: např. Bellův telefon z roku 1884 nebo telefon Siemensův z roku 1890, dále telefon z kanceláře Františka Ferdinanda d'Este ze zámku Konopiště či luxusní telefonní přístroj Priteg se slonovinovým sluchátkem, který si zahrál v roce 1942 ve filmu Vlasty Buriana Zlaté dno. Zachycen je i vývoj stolních telefonních stanic až do 80. let 20. století.

 

„Tento sborník se snaží odpovědět na nemožnou, ale nutnou otázku: jak to s námi bude vypadat za 20 let? Čtenáři se do rukou dostává odvážná publikace, jejíž autoři jsou připraveni se za 20 let veřejně ztrapnit,“ glosuje Tomáš Sedláček.

 

A zpět ke knize „2036“. I ta je součástí výstavy, v úterý ji Tomáš Sedláček Národnímu technickému muzeu, kde zůstane uložená po dalších 20 let. V roce 2036 přijde zkouška ohněm – vyhodnocení, jak moc se autoři knihy ve svých předpovědích budoucnosti mýlili.

Výstava „Člověk a telefon“ potrvá do 30. dubna 2017.

Diskuze (8) Další článek: Samsung Galaxy J3 (2017) se ukazuje na první tiskové fotografii

Témata článku: , , Apa, Zkouška, Kniha, Telefonní ústředna, Dno, Historický vývoj, Ústředna, MOBI, Společnost, Pracovní podmínky, Vojta Kotek, Publikace, Stolní telefon, Návštěvníci, Technika, Bella, Herec, Luxusní telefon, Mobilní hit, Mobil, Telefonní přístroj, Theater, Unikátní možnost