Brusel dává zelenou: Google může koupit Motorolu

Evropská komise schválila plán společnosti Google na převzetí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (237 miliard korun). K souhlasu si žádné podmínky nevymínila, uvedla ale, že bude důsledky akvizice z hlediska hospodářské soutěže pozorně monitorovat.

Google se dohodl s Motorolou na převzetí loni v srpnu. Je to doposud největší akvizice Googlu a jejím hlavním motivem je využít bohaté sbírky patentů Motoroly na technologie spojené s mobilními telefony a dalšími komunikačními zařízeními. Google proslul jako největší světový internetový vyhledávač, je ale také výrobcem softwarového systému Android, který si získal pozici přední světové platformy pro chytré telefony.

Evropská komise ve svém sdělení prohlásila, že plánovaná akvizice situaci na trhu operačních systému pro mobilní zařízení nijak významně nemění. Dodala ale, že bude sledovat, jak bude spojená firma se zásobou svých patentů nakládat. Podle komise zatím nehrozí, že by Google po převzetí bránil jiným výrobcům telefonů používat jeho systém Android.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dosud samostatné společnosti, brzy ta větší pohltí tu starší

„Schválili jsme akvizici, protože po pečlivém prozkoumání (jsme došli k závěru, že) tato transakce sama o sobě obavy o konkurenční prostředí nevyvolává,“ uvedl komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Naznačil ale možnost, že po akvizici by mohl Google získané patenty zneužívat. Mezi výrobci mobilních telefonů a počítačových tabletů se nyní vedou rozsáhlé patentové spory.

„Toto rozhodnutí nijak neznamená, že nás neznepokojuje možnost, že jakmile se Google stane vlastníkem tohoto portfolia (patentů), bude je moci zneužívat, například vázáním některých patentů na svá zařízení se systémem Android,“ řekl komisař. Dodal, že Brusel bude možná muset v budoucnu některé takové případy otevřít.

Ještě tento týden by akvizici mělo schválit ministerstvo spravedlnosti USA, řekly agentuře Reuters informované zdroje. Firmy potřebují ke svému spojení i souhlas čínských regulačních úřadů, které by měly podle zdrojů rozhodnout do 20. března. K transakci se také ještě nevyjádřily úřady v Izraeli a na Tchaj-wanu.

Klepněte pro větší obrázek
Obr.: All Thing Digital

Motorola Mobility získala po rozdělení původní společnosti Motorola 17 tisíc patentů a má podáno 7 500 žádostí o udělení patentu. Google chce těchto aktiv využít ke konkurenčnímu boji se společností Apple a jejím telefonem iPhone a na ochranu sebe a výrobců telefonů s Androidem před právními útoky.

Jeden z činitelů Evropské komise uvedl, že antimonopolní regulátor registroval slib Googlu, který společnost minulý týden dala úřadům pro patenty a normy. Google slíbil, že bude poskytovat licence na získané patenty na spravedlivém a přiměřeném základě.

Témata článku: Apple, Motorola, Hospodaření a finance

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Bari007 14. 2. 2012 14:29:56
    Doufám, že to všechno vyjde. Google to přeji, jelikož Apple to s těmi...
  • shadowmare 14. 2. 2012 11:27:21
    A pane Brusel, můžu se jít vys*at?
  • R.EE 14. 2. 2012 9:53:14
    Taky nechapu nutnost vyjadreni celyho sveta k spojeni dvou americkych...

Určitě si přečtěte


Vymáhá na vás T-Mobile pokutu z let 2009 až 2013? Není v právu, braňte se

Vymáhá na vás T-Mobile pokutu z let 2009 až 2013? Není v právu, braňte se

** V podobné situaci jsou desetitisíce zákazníků T-Mobilu ** Operátor na ně poslal vymahače a požaduje stamiliony korun ** Jedná však protiprávně, rozhodl v precedenčním případě ČTÚ

20.  10.  2016 | Pospíšil Aleš | 8

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

** Slepý fototest končí drtivým vítězstvím Samsungu Galaxy S7 ** Také iPhone 7 má své nesporné kvality ** ...ale fotky ze Samsungu se líbily výrazně více.

18.  10.  2016 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 189

Pecka od Vodafonu: „neomezenka“ s 10 GB pro mladé pod 500 Kč

Pecka od Vodafonu: „neomezenka“ s 10 GB pro mladé pod 500 Kč

** Neomezené volání, SMS a 10 GB dat za 499 Kč nemá konkurenci ** Tarif je určený pro mladé do 27 let s platnou ISIC kartou ** K tarifu můžeme mít navíc zdarma druhou SIM do tabletu

17.  10.  2016 | Pospíšil Aleš | 62

Lenovo Moto G4: pokud nutně chcete čistý a rychlý Android [recenze]

Lenovo Moto G4: pokud nutně chcete čistý a rychlý Android [recenze]

** Vydrží dlouho, ale nabíjí se snad ještě déle ** Moto G4 je jako Nexusy - čistý Android a jen jediná aplikace navíc ** Papírově dobrý fotoaparát naplnil předpoklady, video už nikoliv

16.  10.  2016 | Vrbacký Jakub | 5