Celníci a policie odposlouchávají 8 000 telefonů ročně

Babiš má nástroje na proniknutí do soukromí lidí. Ministerstvu financí podléhající Celní správa může odposlouchávat telefony.

V roce 2013 policie v rámci ČR odposlouchávala 6 689 mobilních a pevných telefonních stanic, komunikací s využitím telefaxu a jiného telekomunikačního zařízení, včetně komunikace prostřednictvím internetu. Celníci v témže roce „napíchli“ 1 488 stanic.

Aktuálnější údaje nejsou zatím k dispozici. „Disponujeme pouze údaji o odposleších do konce roku 2013, údaje za rok 2014 se právě zpracovávají a budou předmětem zákonem vyžadované informace pro kontrolní orgány,“ sdělila týdeníku Euro Martina Kaňková z Celní správy.

Rozhoduje soudce

Příkaz k odposlechu v takzvaném přípravném řízení vydává stejně jako pro policii tak i pro celníky soudce na základě návrhu státního zástupce. Pro potřeby celní správy provádí odposlechy policie. „Vlastní vyhodnocování získaných záznamů provádí jednotliví pracovníci pověřených celních orgánů,“ pokračuje Kaňková.

Velkou slabinou nasazování operativní techniky je, že bývá někdy zneužívána k získávání citlivých informací. Ke konkrétnímu požadovanému číslu a popsanému případu se přihodí dva další telefony a soudce nemá možnost přezkoumat, komu skutečně čísla patří. Zneužití odposlechů se pak těžko prokazuje. Další slabinou zákonné úpravy o nasazování odposlechů je povinnost informovat po ukončení odposlechu dotčenou osobu. Norma to sice úřadům ukládá jako povinnost, jenže praxe vypadá často zcela jinak.

Kompetence „Velkého ucha“

Protože odposlechy pro celníky provádí policejní útvar zvláštních činností, spadá jejich kontrola do kompetence tzv. Velkého ucha – jehož oficiální název zní Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací. Osoba, která měla podezření, že byla odposlouchávána, mívala velký problém se tuto informaci dozvědět. Když se takto dotčený člověk dotázal komise, zda byl nebo nebyl odposloucháván, získal nejčastěji odpověď ve stylu: „Nebyl porušen zákon.“

Statistika odposlechů Celní správy
Rok Počet odposlechů
2009 1 118
2010 1 090
2011 916
2012 1 306
2013 1 488
Nyní by jej měly bezpečnostní složky o nasazení operativní techniky zpětně informovat. Háček je ale v tom, že zákon úřadům vedle této povinnosti stanoví také velkorysé výjimky a úřady toho často zneužívají. Málokdo také ví, že zákon umožňuje policii i tajným službám instalovat do počítače, tabletu či mobilního zařízení program, který sleduje aktivity uživatele komunikačního zařízení a odesílá je policii či zpravodajským institucím. Laicky řečeno, program sleduje, co právě píšete, na jakých webových stránkách surfujete, sleduje komunikaci na komunitních serverech, komunikaci e-mailem i to, jestli se uživatel nedívá z mobilu například na pornografické stránky.

Kolik takových „vlomení se“ do soukromí proběhlo?

Jestli a kolikrát vlomení se do datového zařízení například policie použila, ale tají. „K používání takovýchto prostředků se policie tímto způsobem nemůže vyjádřit, ani zda je používá, či nikoliv. S ohledem na ustanovení o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. Pokud by policie takovéto úkony někdy prováděla, byly by tyto informace zahrnuty v analýze odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí dle trestního řádu a rušení provozu elektronických komunikací, kterou naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra,“ uvedlo před časem Policejní prezídium.

Ve 140stránkové analýze se to sice hemží stovkami údajů, grafy, rozvrstvením sledované trestné činnosti po krajích, historickými porovnáními. Ale konkrétní údaje o tom, kolik policie například odposlouchávala či sledovala mobilů, smartphonů, tabletů či počítačů, se z analýzy dozvědět nelze.

Témata článku: Bezpečnost, Kauzy

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hanys90 25. 4. 2015 8:59:53
    Zajímalo by mě, jak mi může policie do počítače či tabletu nainstalovat...
  • sonix 24. 4. 2015 13:37:10
    Kéž by ti celníci (a policie) stejně důkladně hlídali i Babišovu...
  • maysider 24. 4. 2015 12:48:58
    proto je třeba lepší používat jakýkoliv chat přes internet (nejlépe...
Určitě si přečtěte

WhatsApp prý ohrožuje svobodu slova. Konverzaci si mohou prohlížet třetí strany

WhatsApp prý ohrožuje svobodu slova. Konverzaci si mohou prohlížet třetí strany

** WhatsApp čelí kritice za přístupnost zpráv pro třetí strany ** Přitom WhatsApp prohlašuje, že jsou data chráněná šifrováním ** Problém nastává, když je jedna ze stran bez internetu

22.  1.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 23

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 13

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

** Ministr Mládek dostal „vynadáno“ od premiéra, nechrání zákazníky ** Spotřebitelé mají dobrou naději zmírnit zvůli operátorů ** Lobby je však mocné, zdaleka není vyhráno

17.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 9

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

15.  1.  2017 | Měchura Milan | 12

Máte nový dron? Pozor, váží se k němu složitá pravidla

Máte nový dron? Pozor, váží se k němu složitá pravidla

** Drony jsou hit mezi profesionály i nadšenými amatéry. ** K létání s civilními drony se vztahuje složitá legislavita. ** Potřebujete licenci? Víte, kde můžete létat?

14.  1.  2017 | .cz Blesk | 9

V mrazu váš mobil trpí. Pomoc je jednoduchá...

V mrazu váš mobil trpí. Pomoc je jednoduchá...

** V mrazu netrpíte jen vy, ale i váš chytrý telefon. ** Baterie ztrácí kapacitu a hrozí kondenzace. ** Pomoc je jednoduchá, dopřejte mu tělesné teplo.

10.  1.  2017 | Kůžel Filip | 36