Češi zanevřeli na pevnou linku nejvíc ze všech Evropanů

Na rozdíl od Němců nebo Holanďanů přestaly české domácnosti téměř používat pevné telefonní linky a vyměnily je za mobilní přístroje. Češi a Finové používají v domácnosti pevnou linku nejméně ze všech Evropanů, pevnou linkou u nás telefonuje jen každá čtvrtá domácnost. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil německý server Bitkom.

V Česku vyměnilo pevnou linku za mobilní telefon 81 procent domácností. To je výrazně nad evropským průměrem, který se pohybuje kolem 27 procent. Především na západě je používání pevné linky v domácnosti stále populární.

Pohled o čtyři roky nazpátek ale ukazuje, že budoucnost zjevně patří mobilům. Před čtyřmi lety používalo v domácnosti mobilní přístroj 24 procent Evropanů, tedy o tři procenta méně než letos. V Česku používalo doma mobil místo pevné linky 64 procent domácností. Data publikovaná na serveru bitkom.org se odvolávají na údaje evropského Eurostatu.

Západ věří pevné

Ve východní a střední Evropě jsou mobily v domácnosti výrazně populárnější než na západě, všímá si Bitkom. Jedním z důvodů je podle serveru menší hustota a nižší kvalita sítě na východě ve srovnání se západem.

Mimořádně věrné stolním telefonům zůstává v tomto ohledu Německo – mobil tu doma používá místo pevné linky jen 12 procent lidí. Před čtyřmi lety to bylo jen o procento méně. Důvodem věrnosti Němců nebo také Holanďanů pevnému připojení ale není konzervatismus, jako spíše šetrnost. „Telefon, přístup na internet a připojení k televizi jsou stále častěji nabízeny ve výhodných balíčcích,“ uvedl ve zprávě šéf Bitkomu René Schuster.

Průzkum vychází z odpovědí zhruba 27 tisíc Evropanů starších 14 let, který si v únoru 2011 objednala Evropská komise.

Témata článku: Ostatní

29 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Freaders 24. 10. 2011 16:09:00
    A otravujou v evrope na pevnou linku ty stupidni firmy co nabizej...
  • xa 20. 10. 2011 0:06:48
    pevná a O2 z mobilu za 0,90 :) od první minuty paušálu :)
  • Xspy 18. 10. 2011 14:41:31
    No na vesnici budeš ještě pár let rád za 3G jestli ho tam už máš .... neb...