Česko je nejzaostalejší 3G zemí světa, míní odborník

Na první pohled to vypadá, že operátoři pokrývají 3G síť jeden přes druhého. Ve skutečnosti je na tom ale ČR stále hůře než leckteré africké země.

Česká republika zaspala v rozvoji 3G sítí umožňujících vysokorychlostní mobilní připojení k internetu; z tohoto pohledu je Česko podle generálního ředitele společnosti 2N Telekomunikace Oldřicha Stejskala dokonce nejzaostalejší zemí světa. Prohlásil to ve čtvrtek v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

"3G síť je dnes v Česku jen prázdné heslo. Nepřináší nic nového, jen to, na co čeští uživatelé dlouhé roky marně čekali. Proto to nyní berou jako standard, přestože se jim mobilní operátoři snaží tvrdit něco jiného. Pokrytí touto sítí je ale v Česku stále tragické, jsme na tom dokonce mnohem hůře než africké země, kam dodáváme telekomunikační vybavení. Z tohoto pohledu jsme nejzaostalejší zemí světa," prohlašuje Stejskal.

Zatímco ve světě hledají telekomunikační společnosti nové možnosti, jak lidem nabídnout ještě rychlejší bezdrátový internet s více službami za nižší ceny, v Česku jako by se zastavil čas. Teprve letos se tři hlavní čeští operátoři naplno pustili do rozšiřování pokrytí českých a moravských měst 3G sítí, přesto na většině území České republiky stále není signál dostupný. Naproti tomu ve Švédsku plánují v nejbližší době spustit další generaci mobilních datových sítí využívající technologii LTE, která umožní bezdrátový přenos vzduchem rychlostí přesahující 50 megabitů za sekundu. Takovou rychlost v Česku nabízí zatím jen kabelový internet.

Laxní zákazník, laxní operátor

Podle Stejskala se ale špatná situace na českém trhu jen tak nezlepší. "Obecně se dá říct, že se čeští operátoři budou snažit maximálně využít 3G. Investice do licencí na její provoz a technické rozšíření byly obrovské a náklady se navíc operátorům příliš nevrací. Vidí, že jsou v červených číslech, takže se budou snažit co nejvíc vytěžit stávající technologie a do nových se pouštět nebudou," tvrdí Stejskal.

Zároveň si myslí, že na rychlejší rozšiřování 3G pokrytí nebo dokonce nasazení modernějších technologií, které budou už v příštím roce standardem ve spoustě zemí světa, nebudou tlačit ani čeští klienti mobilních operátorů. V současnosti prý raději hledají levnější alternativy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mapy pokrytí českých operátorů k 20. 9. 2010: O2 (3G síť vyznačena tmavě modrou barvou), T-Mobile a Vodafone

Přestože má trh s mobilním internetem velký potenciál, například jen ve Španělsku se každý měsíc rozroste počet uživatelů 3G o stovky tisíc, liknavosti českých operátorů podle Stejskala nikdo zvenku nevyužije. "Síla operátorů je u nás už tak veliká, že boj někoho nového proti nim by stál obrovské peníze. Pokud by jim nějaká progresivní firma začala šlapat na kuří oko, tak by ji utnuli nebo koupili. Je však možné, že by to byl dobrý stimul k investicím do rozšiřování vysokorychlostního internetu, protože by nová konkurence mohla vést k tomu, že by její výhodnou nabídku stávající operátoři sami převzali," spekuluje Stejskal.

Sami od sebe se však podle Stejskala čeští mobilní operátoři do investic na rozšiřování vysokorychlostního mobilního internetu příliš nepohrnou i z toho důvodu, že naprostou většinu tržeb jim v současnosti generují hlasové služby, tedy volání a posílání SMS. V Česku tak podle Stejskala zůstává prostor pro malé lokální poskytovatele wi-fi připojení, což je však jen dočasné a náhradní řešení chybějící infrastruktury pro vysokorychlostní mobilní internet.

Témata článku: Operátoři, Technologie, 3G

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lada 29. 10. 2010 7:01:36
    Na stránce http://www.telenor.no/privat/mobiltbredband/ stojí za pohled...
  • Lada 29. 10. 2010 6:38:13
    Je rozdíl v tom, jestli je signálem pokryta trať metra nebo jenom stanice....
  • Lada 29. 10. 2010 6:32:56
    Nejde o název, ale o to, jak to funguje. A ono to moc nefunguje. Ani s...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Včera | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 46

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23