Čína dokončila největší radioteleskop na světě. Má průměr půl kilometru

Jmenuje se Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) a Čína jej právě dokončila v jedné z celosvětově nejodlehlejších oblastí, v provincii Guizhou. Izolace je důležitá, aby měření nerušilo žádné okolní elektromagnetické záření. Z toho důvodu vláda přesídlila (a finančně kompenzovala) na devět tisíc obyvatel.

Klepněte pro větší obrázek
Gigantická stavba, ale informovanost a dostupnost obrazového materiálu je mizerná. Oficiální web fast.bao.ac.cn/en není aktualizovaný a vypadá jak z roku 1999.

Nejlepší dostupný materiál je pravděpodobně video v následujícím tweetu.

Dosud největší stavba tohoto druhu je Arecibo Observatory. Leží v Portoriku, má průměr asi 300 metrů a proslavila ji bondovka Golden Eye. Nová stavba je desetkrát citlivější a umožňuje mířit v rozsahu 40°.

Klepněte pro větší obrázek
Portorická Arecibo Observatory sesazená z trůnu
(obr.: Author H. Schweiker/WIYN and NOAO/AURA/NSF)
Klepněte pro větší obrázek
Ještě větší je ruský RATAN-600, ale nemá parabolický tvar
(obr.: Konstantin Malanchev, Flickr)

Do provozu se FAST dostane na podzim. Hlavními úkoly bude sledování neutrálního vodíku v Mléčné dráze a okolních galaxiích, odhalování pulsarů a gravitační vlny a část výzkumu bude také směřovat k hledání mimozemského života.


Původní článek vyšel 22. listopadu 2015 s následujícím nadpisem

Čína mění význam slova anténa. Tahle měří půl kilometru

Čína dokončuje největší a nejcitlivější radioteleskop na světě. Jmenuje se FAST a takto vypadá z výšky.

Čína v horizontu několika měsíců dokončí celosvětově největší a nejcitlivější radioteleskop. Jmenuje se Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST), což vypovídá o jeho masivních rozměrech. Dosud největší anténa Arecibo Observatory leží v Portoriku a má průměr asi 300 metrů, čínská stavba ji tak s 500 metry předčí „o celý parník“. Závratná je i cena projektu, která se odhaduje na 700 miliónů yuanů, tedy asi tři bilióny miliardy korun.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Několik malůvek k projektu. Na posledním obrázku vidíte několik trojúhelníků, ze kterých je poskládaná parabola. Jedna strana trojúhelníku má okolo 11 metrů, povrch je z hliníku.

Vláda už od roku 2011 buduje FAST v horách oblasti Pingtang (provincie Guizhou, jihozápadní Čína) a hotovo má být v roce 2016. Hlavním cílem je příjem slabšího rádiového signálu, který pochází ze vzdálenějších koutů vesmíru. Vědci prý chtějí pátrat po původu vesmíru, ale i jiných inteligentních civilizacích.

Televize China Central Television přinesla letecké záběry ze stavby a musím říct, že je to působivý pohled… 

Více informací na FAST, nebo v tomto PDF. Via I Fucing Love Science

Diskuze (33) Další článek: Samsung představil olympijskou edici smartphonu Galaxy S7 Edge

Témata článku: , , , , , NSF, Svět, Půl, Bilión, Oficiální web, Dostupný materiál, Průměr, Bondovka, Dok, Parník, Cin, Hlavní úkol, Elektromagnetické záření, Čina, Kilometr,