Bluetooth Connection Kit: bezdrátová komunikace bez problémů (test)

To, že různé USB Bluetooth adaptéry mají problémy s mobily Nokia, není žádným tajemstvím. Zkusili jsme proto Bluetooth přímo o Nokie, které chodí naprosto bez problémů. Bohužel, je určeno pouze pro notebooky a PDA.

Bluetooth Connection Kit není přímo od Nokie, i když je na webu Nokie nabízen. Vyrábí jej totiž firma Socket Communications, která získala logo Nokia OK. Snad právě proto chodí bez problému s mobily Nokia, které s jinými adaptéry mají problémy. To ovšem neznamená, že pro mobily jiných značek je zapovězen, naopak. Přímo na „krabici“ jsou uvedeny další mobily jako Ericsson T39m, Sony Ericsson T68 apod.

Poznámka: Právě testuji USB adaptér MSI, který by podle několika zkušeností v diskusích měl s Nokiemi chodit, zejména s 7650 a PC Suitem. Uvidíme.

Bohužel, Connection Kit má jednou velkou vadu - není to USB adaptér, ale Compact Flash karta, která je dodávána s redukcí pro slot na PC karty. Adaptér tak lze použít pouze v notebooku nebo patřičně vybaveném PDA. Je to škoda, protože práce s tímto adaptérem je příkladě jednoduchá a nevyžaduje takové „harakiri“ jako některé levné USB adaptéry. Kromě toho kupujícího může odradit cena, která není zrovna nízká; zhruba 5500 korun s daní!

Na druhou stranu pokud máte notebook, je PC karta podstatně výhodnější a pohodlnější - může totiž zůstat zasunuta v notebooku, není nutné ji vysunovat, když notebook schováváte do tašky a hlavně: nečouhá! USB adaptér můžete při troške „šikovné“ manipulace s notebookem ulomit, zejména ty, které nemají „prodlužku“. Zkrátka Socket Connection Kit na mém žebříčku Bluetooth adaptérů jednoznačně vede. Kdybych ale neměl notebook, bylo by vše samozřejmě jinak.

Nuže, pojďme se na kartičku velmi krátce podívat. Po vyjmutí z ochranného obalu je nutné nejprve nainstalovat samotný ovládací software a teprve po restartu kartu vložit do notebooku. Po instalaci ovladače a tří portů můžete začít pracovat. Mimochodem, narozdíl od Bluetooth USB adaptérů se nepřidá stovka různých virtuálních portů COM, ale jen tři ovladače do samostatné složky Bluetooth - vynikající, je to přehledné a praktické. Navíc člověk díky ovládacímu softwaru nemusí neustále hledat, na kterém COM portu je vlastně jaká profil.

Klepněte pro větší obrázek 
Seznam portů, které se ovšem objevily v samostatné
složce Bluetooth.

Nyní Otevřete si složku Bluetooth Neighborhood, která se objevila na ploše, a zde si necháte vyhledat dostupná zařízení. Ta se vypíší v okně; Connection Kit jsem testoval s Nokií 7650.

Klepněte pro větší obrázek

Nalezená Nokia 7650.

V levém sloupci je vidět seznam dostupných profilů, které můžete s daným zařízením používat a zároveň číslo portu COM. COM 5 je zpravidla sériový port, COM 7 modem. Pokud najdete počítač s jiným Bluetooth adaptérem, přibude i profil LAN. Služby zařízení (mobilu) můžete vidět i z menu Profile Properties. Zde je možné nastavovat i vlastnosti jednotlivých profilů.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vlastnotí jednotlivých profilů.

Pokud vám navržené porty nesedí, např. mě se šestka „mlátila“ s virtuálním infraportem, je možné pomocí konfiguračního programu vytvořit libovolný jiný virtuální port a přiřadit mu libovolný profil - např. na COM 10 si vytovříte profil DUN a COM. Jak prosté...

Klepněte pro větší obrázek
Na COM 7 visí profily LAN, DUN a FAX.

Abyste mohli zařízení na daném portu COM používat, je nutné ho spárovat. Stačí, když myší chytnete daný profil, např. DUN (na horním obrázku) a přetáhnete jej na zařízení, které budete párovat. Poprvé bude mobil vyžadovat passkey (na počítači jej potvrdíte) a poté bude vyžadovat potvrzení spojení (alespoň Nokia). To, že spárování proběhlo úspěšně, poznáte podle toho, že se zařízení rozsvítí a daný profil také - na horním obrázku takto „svítí“ DUN.

Klepněte pro větší obrázek
Program chce spárovat Nokii 7650 a DUN.

Jakmile práci se zařízením ukončíte, můžete spárování zrušit. To provedete z kontextové nabídky příkazem Expire Bonding.

Klepněte pro větší obrázek
Zrušení spárování či případné přerušení komunikace.

Nyní už je možné začít s mobilem pracovat. Konkrétně u Nokie 7650 jsem bezproblému rozchodil originální ovladač modemu přes Bluetooth, s nímž jsem se připojil jako pomocí GPRS, tak HSCSD. Nebyl také pražádný problém s programem PC Suite. Zkrátka parádička. Jen je škoda, že bez problému nejsou ostatní Bluetooth adaptéry, když mají komunikovat s Nokiemi...

Klepněte pro větší obrázek
Je vytočeno připojení k Internetu přes Bluetooth.

Socket Bluetooth Connection Kit je výborný balíček, který funguje zcela bez problému i s mobily Nokia. Je ovšem docela drahý a pro majitele počítačů k ničemu. Pokud ale máte notebook, může se hodit - je praktičtější než USB adaptér, který z notebooku čouhá a můžete jej bez problému ztratit.

Ve zkratce:

 • Socket Bluetooth Connection Kit
 • Zapůjčil: Agora Plus
 • Běžná cena: 5800 Kč s daní

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Test, Bluetooth, Ericsson T39m, Nokia 7650

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Miras 22. 11. 2002 16:28:15
  nechci vá kazit iluse pánové.....ale MSI s nikii nikdy nerozchodíte (teda...
 • Marek Lutonský 14. 11. 2002 23:22:06

  Pokud vam jde jen o synchronizaci, sel bych asi radeji do infraportu -...

 • Petr 14. 11. 2002 18:25:14

  Tyka se to i spojeni pres Irda? Stanu se asi brzy majitelem N7650 a...

Určitě si přečtěte

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

Dnes | Herodek Martin | 7

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

24.  3.  2017 | Kůžel Filip | 9

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

** ZTE se skrze svou podznačku snaží vrátit k českým zákazníkům ** Nubia Z11 je sice loňský vlajkový model, přesto má stále co nabídnout ** Výrobce to naštěstí nepřehnal z cenou.

19.  3.  2017 | Miksa Martin | 11

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

** LG K4 (2017) chce oslovit začínající či zcela nenáročné uživatele ** Svými parametry však zaostává za konkurencí ** Záchranou není v tomto případě ani podpora všech LTE pásem

15.  3.  2017 | Měchura Milan | 8