Zlaté časy jihokorejských výrobců jsou pryč. Růst Samsungu se zpomalil a LG vykázalo ztrátu. Motorola je naopak po třech letech poprvé v zisku.
Přes snížení zisku oproti minulým čtvrtletím lze konstatovat, že stav i vývojová křivka Nokie pro tuto chvíli zůstává stabilní, avšak pomyslné nůžky mezi růstem počtu prodaných mobilů a růstem tržeb se rozevírají, čehož důsledkem je, že za jeden mobil Nokia utrží v průměru už jen 61 eur, a to je nejméně ze všech sedmi větších výrobců. Je to dané i tím, že Nokia si sice udržela 41% podíl na trhu smartphonů, ale je tam úspěšná pouze díky řadě levných dotykovek se Symbianem. Záchranou má ve druhé polovině roku být model N8, který však nepřináší nic přelomového, pouze dohání náskok ostatních výrobců smartphonů, který tito výrobci na Nokii nabrali za poslední rok.
Samsung vykázal meziroční pokles tržeb, který je v jeho případě způsobený hlavně změnou kurzu eura vůči korejskému wonu, a i Samsung je tedy postižen poklesem průměrné ceny, za kterou prodá jeden telefon. V dalších měsících Samsung očekává "významný nárůst tržeb" díky uvedení vlajkové lodi i9000 Galaxy S a dalšímu šíření modelu Wave s Bada OS. Růst tržního podílu by pak měly zajistit smartphony zaměřené na "masy" uvedené v červnu, tedy modely Galaxy 3 a 5 s Androidem, Wave 2 a Wave 2 Pro s Bada OS a QWERTY Omnia 4 Pro a Omnia 5 Pro s Windows Mobile.
* aktuální kurz: 1 000 KRW ~ 0,647 EUR
LG zaznamenalo propad tržeb, který narozdíl od Samsungu nelze vysvětlit jen posílením wonu vůči euru, a především po dlouhých čtyřech letech vykázalo ztrátové čtvrtletí. Výrobce by to nemělo nijak ochromit, protože jen mobilní divize během těchto čtyř let vydělala v součtu necelé 4 biliony korejských wonů, a tak budeme věřit, že ztráta 120 miliard je vyvolaná jen dočasným zvýšením výdajů do marketingu a budoucího vývoje. Nápravu má zařídit vstup LG na trh smartphopnů, který nedávno nabyl jasnějších obrysů, když výrobce ukázal řadu modelů Optimus s Androidem.
Výrobce Blackberry si udržel pozici mezi pěti výrobci s nejvyšším podílem na trhu, jakož i pozici nejúspěšnějšího severoamerického výrobce. Během uplynulého čtvrtletí se výrobci podařilo prodat svůj jubilejní stomiliontý smartphone. Růst ve druhé polovině roku mají zajistit novinky představené nedávno, tedy modely Pearl 3G 9100 a 9105.
Tržby Sony Ericssonu se postupně vracejí na úroveň, kde by je asi výrobce chtěl mít, a děje se tomu tak bez odpovídajícího nárůstu počtu prodaných telefonů, což výrobci rovněž jistě vůbec nevadí. Znamená to totiž, že modely Vivaz, Vivaz Pro a Xperia X10 s jejími menšími sestrami jsou velmi úspěšné a hlavně díky nim na jednom telefonu Sony Ericsson v průměru utržil 160 eur, což je další významný posun vzhůru.
Loni ve druhém čtvrtletí se v nabídce Applu střídaly modely iPhone 3G a 3GS, podobně jako letos modely 3GS a 4. Letos tento přechod výrobce zvládl ještě lépe než loni, což důkazuje masivní meziroční nárůst počtu prodaných telefonů i tržeb. Oproti předchozímu čtvrtletí byl navíc zaznamenán jen bezvýznamný propad. Zisk celého podniku se i díky startu prodeje iPadu a úspěšnému čtvrtletí pro Macy dostal nad hvězdné čtyři miliardy amerických dolarů.
* aktuální kurz: 1 USD ~ 0,766 EUR** zisk je uveden za celý podnik, nikoli jen za mobilní divizi jako u ostatních výrobců
Mobilní divize Motoroly bezmála čtyři roky nezažila ziskové čtvrtletí, přelom přišel až nyní. Další pozitivní záležitost je fakt, že tržby nyní klesají výrazně pomaleji než počty prodaných mobilů, což tedy stejně jako v případě Sony Ericssonu znamená, že z jednoho prodaného kusu utrží výrobce stále více peněz. U ostatních výrobců je trend přesně opačný. Ziskovost v dalších čtvrtletí mají pomoci zachovat novinky Charm a Flipout a rozšíření obchodu s aplikacemi pro Android Shop4apps z Číny do Argentiny, Brazílie a Mexika.
* aktuální kurz: 1 USD ~ 0,766 EUR
Vaše jméno:
Váš e-mail:
E-mail adresáta:
Komentář:
Odeslat
A navíc ušetří čas i peníze. Všechny mluví česky a do svého iPhonu či smartphonu s Androidem je stáhnete zdarma.
Včera | FinExpert.cz
Do práce na stavbu nebo do deštivé přírody. Tam všude můžete bez obav vyrazit s Motorolou Defy Mini. Natočili jsme první dojmy z odolné novinky.
Včera | Láska Jan | 6
Sympatická cena, svižný Android a neocenitelná vodotěsnost. Co na Motorolu Defy+ říkají její skuteční majitelé?
20. 5. 2012 | recenze Uživatelská
Skipper Jaroslav, jachta Isabela a Samsung Galaxy Tab 10.1. Jak si tablet poradí v netradičním prostředí, na palubě lodi uprostřed mořských vln?
20. 5. 2012 | Dotekománie
HTC One V má dobrý poměr ceny a výkonu, nejnovější Ice Cream Sandwich, 5Mpx fotoaparát a překvapivě povedený kontrastní displej.
20. 5. 2012 | Láska Jan, Kuchár Martin | 15