iOS 9 Public Beta: drobný krůček vpřed [vyzkoušeno]

Apple vydal veřejnou beta verzi systému iOS 9. Co nového umí a hlavně – vyplatí se ji instalovat?

Apple vypustil veřejnou betaverzi iOS 9. Jak ji nainstalovat, se dozvíte v samostatném článku, ale zásadní otázka zní: Vyplatí se instalovat? Jde hlavně o lepší optimalizaci, pracovalo se na grafice, ale mnoho zásadních novinek zde nenajdeme. Pochválit musím celkovou odladěnost systému. Přestože se stále jedná o betu, s chybami systému a pády aplikací se setkáte pouze výjimečně. Je vidět, že s iOS 9 chce Apple získat zpět svou dobrou pověst stabilního systému, kterou mu minulé verze pokazily.

Vylepšení Spotlight a chytré hledání ve fotkách

Klepněte pro větší obrázek
Spotlight se přesouvá na nultou plochu vlevo a je bohatší o návrhy Siri. Ta nabízí nejpoužívanější aplikace, oblíbené kontakty apod. Změny prodělala aplikace Fotky, kde přibyla sekce Selfie na fotky z přední kamerky. Ve fotkách můžete i vyhledávat pomocí specifických požadavků, například fotografie pořízené v určitou dobu na konkrétním místě.

Rozdělená obrazovka iPadu

Klepněte pro větší obrázek
iOS 9 dává iPadu možnost dělit obrazovku. Slide Over nechá otevřenou aplikaci (třetí strany) na jedné části displeje, ve zbylé části obrazovky je možné pracovat s jinou. Otevřená appka je ovšem pouze u kraje obrazovky a nejde s její velikostí manipulovat.
Klepněte pro větší obrázek
U aplikací od Apple lze s velikostí manipulovat posuvníkem uprostřed a lze je roztáhnout až do poloviny. Přitom jsou obě aplikace stále aktivní a lze s nimi naráz pracovat. Této funkci Apple říká Split View a funguje pouze na nejnovějším iPad Air 2.
Klepněte pro větší obrázek
Videa přehrávaná v Safari lze zmenšit a nechat spuštěné kdekoliv na obrazovce, Apple toto nazývá Obraz v obraze.

Nově předinstalované aplikace

Klepněte pro větší obrázek
Seznam předinstalovaných aplikací se s iOS 9 rozrostl o několik kousků, které jste dříve museli stáhnout z App Store (zároveň však nejdou odinstalovat). Jde o Najít iPhone a Najít přátele. Passbook se teď jmenuje Wallet. Pochválit musím přítomnost iCloud Drive, ve které máte konečně přístup k uloženým souborům stejně jako to známe z konkurenčních cloudových služeb.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo také ke zrušení Kiosku, který byl nahrazen aplikací Novinky (News). Aplikace News je sice součástí systému, v naší zemi však prozatím není oficiálně dostupná, pro její zobrazení ale stačí v nastavení v sekci Jazyk a Oblast změnit region na Spojené státy.

Drobné změny a vylepšení systému

Klepněte pro větší obrázek
Drobných změn najdete v systému opravdu požehnaně. Pro mě je skvělou novinkou možnost vyhledávat v nastavení. Přibylo zde také nastavení Carplay nebo Baterie, v níž máte lepší přehled o jejím využítí a nový režim nízké spotřeby. Pokud je tento mód aktivní zežloutne vám ikonka baterie a dojde k omezení funkcí jako vyzvedávání pošty, automatické aktualizace apod.
Klepněte pro větší obrázek
Oproti prvním preview iOS 9 je ve veřejné betě konečně přítomna služba Apple Music, kterou známe už z iOS 8.4. Nyní je však možné měnit kvalitu streamované hudby, bohužel ale ne tak jako bychom čekali. Celé to funguje tak, že si můžete hudbu streamovat v plné kvalitě, nebo ji nechat automaticky měnit dle rychlosti internetového připojení. K mému překvapení lze takto spustit streamovanou hudbu nebo rádio dokonce i na EDGE připojení, ač v znatelně horší kvalitě.
Klepněte pro větší obrázek
Mapy u několika světových měst nabízí seznamy jízdních řádů a trasy spojů. Uživatelé cizích zemí mohou také vyhledávat restaurace, obchodní centra a jiná zajímavá místa v okolí. Vylepšeny byly také poznámky, nyní umožňují přidávat seznamy úkolů, fotky, mapy, vlastní náčrtky a vylepšena byla i úprava písma. Mohou tedy už být zajímavou alternativu pro Evernote.
Klepněte pro větší obrázek
U iPadů došlo k vylepšení klávesnice, nově přibyla tlačítka kopírovat, vložit, tučné, kurzíva a podtrženo. Po přiložení dvou prstů na klávesnici, dojde k její přeměně na pomyslný touchpad, který umožní jednodušší označování textu.
Klepněte pro větší obrázek
Grafickou změnu prodělal také multitasking, u iPadu lze pomocí gesta pinch to zoom aplikaci otevřít na aktuální části obrazovky.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo i ke zvyýšení zabezpečení, v iOS 9 lze totiž kromě čtyřmístného zabezpečovacovího kódu používat i šestimístný číselný či libovolně dlouhý alfanumerický kód. To se může hodit spíše u starších zařízeních, které nedisponují Touch ID. Potěšilo mě i přidání možnosti zpět u externě otevřených aplikací například přes Spotlight.

Za screenshoty z iPadu Air 2 děkujeme čtenáři Honzovi!

Témata článku: Apple, iPhone, iPad, Apple iPhone 4GB

238 komentářů

Nejnovější komentáře

  • basset-hound 22. 7. 2015 8:55:10
    Na mém IPHONE 5s přibyla nově dvoufaktorová autentifikace k účtu svázaném...
  • redmond 21. 7. 2015 23:13:00
    dufam ze v blazninci uz zistili, ze im tam chyba pacient menom Michal...
  • Martin Kolman 21. 7. 2015 22:33:41
    Ta reklama na Galaxy S6 edge na stránce mobilmanie, to by se asi Applu moc...
Určitě si přečtěte

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Jak šmírovat přes Google Mapy a jak se tomu bránit

Jak šmírovat přes Google Mapy a jak se tomu bránit

** Víte, že Google Mapy ukládají váš život na časovou osu? ** Víte, že lze sledovat polohu mobilu v reálném čase? ** Přitom vypnout tyhle funkce je tak jednoduché...

11.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip | 13

iPhone 8: Fotku pro vás zatím nemáme, ale tenhle náčrtek je prý rovnou z továrny

iPhone 8: Fotku pro vás zatím nemáme, ale tenhle náčrtek je prý rovnou z továrny

** Fotit prototyp iPhonu ve Foxconu by se rovnalo sebevraždě **...a tak nám ho jeden ze zaměstnaných špiónů prostě nakreslil ** Přidáme i úžasný koncept, který odpovídá náčrtku i spekulacím

11.  4.  2017 | Kůžel Filip | 62

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

V září přijde SuperiPhone. Začne se nabíjet, jen vejdete do místnosti [spekulace]

**Není velké tajemství, že Apple testuje bezdrátové nabíjení ** Chce se dostat před konkurenci, iPhone se nabije až 5 metrů od nabíječky ** Na potvrzení budeme čekat do září 2017

8.  4.  2017 | Kůžel Filip | 168