Malá ochutnávka 5G. ZTE Gigabit Phone je schopný dosáhnout rychlosti 1 Gbps

 • 5G ještě dva roky bude hudbou budoucnosti
 • Cíl je ale jasný, navýšit rychlosti a kapacitu
 • Mnohé z toho lze realizovat i v současných LTE sítích

Ačkoliv se prvních specifikací standardu 5G sítí dočkáme až příští rok a reálného nasazení nejdříve v roce 2020, byly sítě páté generace už na letošním MWC velkým tématem. V podstatě všechny velké firmy zabívající mobilními sítěmi něco ukázaly, případně nastínili své plány do budoucna.

Společnost ZTE jako ukázkou svého tzv. Pre5G Giga+ řešení prezentovala na svém stánku Gigabit Phone - první telefon na světě, schopný dosáhnout přenosové rychlosti 1 Gbps. Na 5G však zapomeňte, telefon stále běží v LTE-A síti. Podobné rychlosti dokázali dosáhnout i čeští operátoři, ovšem pouze v laboratorních podmínkách a na speciálním testovacím terminálu, nikoliv na smartphonu.

Počin ZTE byl možný díky procesoru Qualcomm Snapdragon 835 s LTE modemem Snapdragon x16. S nímž lze dosáhnout této rychlosti díky agregaci čtyř LTE pásem, čtveřici antén s podporou 4×4 MIMO a modulaci 256-QAM. Bližší specifikace telefonu ZTE neposkytlo, vzhledem k podobě a velikosti smartphonu však šlo spíše o demonstrační prototyp, než zařízení, které by se mělo dostat ke koncovým spotřebitelům.

Ačkoliv jde poměrně o významný milník, do 5G má toto řešení stále daleko. Podle vyjádření Deutsche Telekomu bude možné v 5G síti stahovat i rychlostí 50 Gb/s.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku: ZTE, Technologie, LTE, 5G, LTE-A, Mobilní sítě, Standardy

24 komentářů

Nejnovější komentáře

 • hustokrut 9. 3. 2017 14:25:26
  Márty , ty vole , vrať se zpátky do školy . Máš v článku hrubek jak máku...
 • marky.mark 7. 3. 2017 22:18:08
  A na český trh uvede tento telefon pod Kellnerovým dohledem Honza "Velká...
 • istarix 7. 3. 2017 20:46:05
  Uz se tesim, na tom se bude cerpat FUP. :-P B-]
Určitě si přečtěte

Letitý spor mezi Applem a Nokií je zažehnán, firmy začnou spolupracovat

Letitý spor mezi Applem a Nokií je zažehnán, firmy začnou spolupracovat

Boj mezi americkým Applem a společností Nokia končí smírem. Obě firmy se domluvily na vzájemné spolupráci při využívání svých patentů . Na webových stránkách o tom informovala společnost Apple.

Včera | E15.cz | 10