Není PureView jako PureView. Lumia 920 přináší jiný rozměr

PureView u nové Lumie 920 bude hrát trochu jinou roli než u prvního modelu s touto technologií. Důraz se bude klást především na stabilizaci obrazu.

Není PureView jako PureView. Lumia 920 přináší jiný rozměr

Není PureView jako PureView, dalo by se říct po představení modelu Nokia Lumia 920 s inovativní fototechnologií. Doteď bylo PureView spojováno s Nokií PureView 808 a jejím obřím 41Mpix snímačem, který dokázal částečně nahradit optický zoom. Lumia 920 má však „pouze“ 8,7Mpix fotoaparát, ale pyšní se stejným přídomkem. Co však dělá tento senzor výjimečný je to, jak se skládá. Nokia tomu říká technologie „plovoucích čoček“.

Klepněte pro větší obrázek
Takto je složená čočka v modelu Lumia 920.

Finská společnost nyní vydala dokument, ve kterém popisuje novou vlastnost PureView. V případě Lumie 920 se totiž nesnaží o co největší senzor a optický zoom, ale o co nejlepší chování fotoaparátu ve špatných světelných podmínkách a při stabilizaci obrazu. K tomu dopomáhá nejnovější BSI (Back-Side Illuminated) senzor s 1,4 mikron pixely a optika Carl Zeiss s optickým stabilizátorem obrazu a skvělou světelnosti f/2.0.

Premiéra optické stabilizace obrazu ve smartphonu

Největšího zlepšení dosáhla Nokia u optické stabilizace obrazu (dále OIS). Ta byla smartphony, kvůli své velikosti, dlouhou dobu opomíjena a nahrazována digitální stabilizací, která však zdaleka nedosahuje takových výsledků jako OIS. Princip OIS spočívá v tom, že za pomoci gyroskopu zařízení pohybuje čočkami v objektivu vždy v protisměru pohybu samotného zařízení, aby se vykompenzovalo chvění zařízení. Nokia však musela řešit nedostatek místa v telefonu, a proto její OIS systém pohybuje celou optickou soustavou v dokonalé synchronizaci s pohybem kamery. Díky tomu (dle laboratorních testů) systém stabilizace Nokie může obstarávat asi o 50% více pohybu za sekundu než jiné OIS systémy.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání fotky pořízené ve špatných světelných podmínkách na telefonech (shora) Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S III, iPhone 4S vyznívá jasně pro novou Nokii.

Nově bude možno natáčet video v rozlišení 1080p, když lepší kvalitě videa znovu pomůže optická stabilizace. V této souvislosti si ale Nokia na prezentaci uřízla ostudu, když pro příklad pustila video srovnávající natáčení s a bez OIS. Později se totiž ukázalo, že dané video bylo natočeno klasickou kamerou a ne Lumií 920. Více o tomto faux pas čtěte v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání fotografie pořízené Nokií Lumia 920 (vlevo) a konkurenčním smartphonem (vpravo)

K lepší kvalitě focení ve špatných světelných podmínkách pomáhá také vyšší expoziční čas, tedy doba po kterou je otevřena závěrka fotoaparátu. To může mít ale za následek rozmazání výsledného snímku a právě zde najde uplatnění výše popsaný systém OIS, který má za úkol takové rozmazání eliminovat. Díky tomu nová PureView technologie dovolí prodloužit expoziční čas až na ¼ sekundy, aniž by došlo k rozmazání obrazu. Dalšího vylepšení se dočkal také LED blesk. Ten na rozdíl od xenonového blesku bude moci být použit i při delším natáčení videa nebo jako krátkodobá baterka. Vysokou krátkodobou světelnost xenonového blesku zde kompenzuje funkce Flash Burst.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kompletní specifikace fotoaparátu Nokie Lumia 920

Nové prostředí fotoaparátu

Na včerejší konferenci Nokie a Microsoftu bylo ukázáno také nové prostředí fotoaparátu. V něm bude možno nyní pohodlně zapínat/vypínat blesk, ale také jednoduše spouštět aplikace třetích stran určené pro fotografování. Následně v galerii bude u každého zachyceného obrazu informace o tom, jakou aplikací byla fotografie pořízena, případně velmi jednoduše danou aplikaci spustíte pro další úpravy. Inovace se dočkalo také zoomování v prostředí fotoaparátu, zmizela totiž virtuální tlačítka pro přibližování, protože odteď bude možné zoomovat stejně jako ve zbytku prostředí telefonu, tedy pomocí gesta pinch-to-zoom.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu v telefonech s Windows Phone 8

Nokia tedy znovu zapracovala na své „kill feature“ jménem PureView. Pro tentokrát vyměnila vysoké rozlišení za lepší fotky ve špatném světle, což se zdá být užitečnější, než právě 41Mpix senzor. Nokia Lumia 920 tak má pádný argument pro jeho koupi a nezbývá než počkat, s čím se vytasí Apple při představení iPhonu 5 příští týden.

Nokia Lumia 920
rozměry a hmotnost: 130 × 71 × 10,7 mm, 185 g
displej: 4,5'', kapacitní IPS LCD, 768 × 1 280, 332 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, NFC
paměť: 32 GB, RAM: 1 024 MB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 1 500 MHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo), upgrade na 8.1
fotoaparát: 9MPx (3 552 × 2 448), video (1 920 × 1 080), blesk
74 %
vybavenost
?
výhodnost
0,5 %
žádanost
cena: předběžná 15 000 KčPořiďte si podobný model na Alza.cz

Článek patří do rubrik: Nokia, Windows, Technologie


16 komentářů

Diskuze

  • .Stillgar. , 10. 9. 2012 12:56:56
    Uz nekde zminili cenu? Vse vypada fajn, ale jestli tomu daj 15 000 Kc a...
  • Norbert Chripak , 9. 9. 2012 17:07:19
    http://windowsphonesk.wordpress.com/2012/09/07/test-redaktorov-the-verge-fo...
  • Lexx01 , 8. 9. 2012 21:52:36
    Jak dosáhnout takového skvělého výkonu fotoaparátu...? Jednoduše...

Další podobné články

Asus Zenbo: komorník pro 21. století [Computex]

Asus Zenbo: komorník pro 21. století [Computex]

Zenbo je malý domácí robot, který ohlídá domácnost, přivolá pomoc v nouzi, zabaví děti a připomene důležité schůzky. Tak vypadá budoucnost podle Asusu.

BlindShell: Specialita pro nevidomé má české kořeny

BlindShell: Specialita pro nevidomé má české kořeny

Pardubická společnost Foxconn Global Services Division (FGSD) a česká firma BlindShell oznámily, že vyvinuly unikátní chytrý telefon určený pro zrakově postižené.

Philips dá smysl nositelnostem. Zaměří se na péči o zdraví

Philips dá smysl nositelnostem. Zaměří se na péči o zdraví

Philips se ve velkém vrhá do nositelností. Zajímavé je, že nechce konkurovat Apple Watch, nebo Samsungu. Jeho nositelnosti mají zlepšit péči o lidské zdraví.

Moxi: Ještě letos obtočíme smartphone kolem zápěstí

Moxi: Ještě letos obtočíme smartphone kolem zápěstí

Čínský startup Moxi Group oznámil, že ještě letos uvede na trh smartphone, který bude možné stočit do formy náramku a nosit na zápěstí.

Vyfoť tvář. Aplikace FindFace ti řekne, komu patří

Vyfoť tvář. Aplikace FindFace ti řekne, komu patří

Představte si aplikaci, ve které si na ulici vyfotíte náhodné kolemjdoucí a za chvíli zjistíte, kdo jsou a na kterých sociálních sítích mají účet.