Není virtuál jako virtuál. V čem je rozdíl?

Není virtuál jako virtuál. Ti dva v ČR mezi ně patří jen s odřenýma ušima. Prozkoumejte s námi kdo je kdo a kolik virtuálů působí v Evropě. Budete překvapení.

Na český trh míří desítky virtuálních operátorů, hlad je patrný zejména u spotřebitelů s nižší a průměrnou útratou. Pravda je totiž taková, že na našem trhu zatím žádný plnohodnotný (komplexní) virtuální operátor (MVNO) nepůsobí. Záleží samozřejmě na úhlu pohledu, ale jak projekt BleskMobil, tak Mobil.cz vlastně nejsou žádní virtuálové, respektive jsou jeho nejnižším stupněm. Jde o přeprodejce služeb (Brand reseller), kteří mají marži od síťových operátorů za to, že jejich služby využívají koncoví zákazníci.

Oba dva subjekty se jakožto vydavatelské domy starají o prodej a marketing a cílí zejména na své čtenáře – obyčejné lidi, kteří jejich periodika kupují, čtou, znají je a věří dané značce. Jejich nabídka je jednoduchá a srozumitelná: minuta 2,50 Kč, textovka 1,50 Kč. Data za X peněz nebo při splnění jasně dané podmínky zdarma.

Nyní jsme si definovali tzv. brandovaného virtuálního operátora. Ten má na starost prodej, marketing a značku. Existují ale i další typy. Například komplexní virtuální operátor, který je protipólem toho brandovaného. Pak existuje něco mezi tím a konečně tzv. zprostředkující virtuální operátor. Více už napoví obrázek:

Klepněte pro větší obrázek
Není virtuál jako virtuál, setkat se můžeme se čtyřmi typy subjektů (obr.: Telefónica)

Jak je z obrázku patrné, exsitují ještě další modely virtuálního operátora, přičemž se posuzuje míra nezávislosti na síťovém operátorovi (MNO). Co která zkratka znamená si vysvětlíme níže.

Prokleté zkratky

Mobile Network Operator (MNO) – operátor mobilní sítě

 • Má licenci, infrastrukturu a přímý vztah s koncovým zákazníkem.
 • Provádí síťové směrování, má roamingové smlouvy, sám poskytuje volání, přenos SMS, MMS a dat. Poskytuje zákaznický servis, fakturaci, prodej.
 • V ČR: T-Mobile, O2, Vodafone.

Mobile Virtual Network Operator (MVNO) – mobilní virtuální operátor

 • Nemá licenci a infrastrukturu, ale má přímý vztah ke koncovému zákazníkovi.
 • Poskytuje zákaznické služby, vyúčtování, provozní a technické informace pro uživatele a nastavení koncových zařízení. Provádí marketing a prodej koncovým zákazníkům.
 • Zpravidla má vlastní SIM karty, vlastní kód mobilní sítě a vlastní roamingovou smlouvu.
 • Dle míry závislosti na MNO rozlišujeme několik typů MVNO (viz obrázek výše)

Mobile Virtual Network Enabler (MVNE) – virtuální operátor zpřístupňující mobilní síť

 • Funguje jako prostředník mezi MNO a mobilními operátory, kteří nemají vlastní síť. MVNE obhospodařuje technickou stránku a často činnosti, jako jsou zákaznické služby.

Evropa, ráj virtuálů 

Na celém širém světě působí stovky virtuálních operátorů, nejvíce (72 %) v Evropě. Šestasedmdesát procent ze všech MVNO jsou pak komplexní či střední virtuálové a jen 24 % z nich jsou ti brandovaní:

Klepněte pro větší obrázek
Více než 2/3 všech MVNO najdeme v Evropě, téměř každý čtvrtý není brandovaný (obr.: Telefónica)

Dlouhé roky byl na našem trhu jakýkoli MVNO pro trojici MNO nepřítel. Situace se nyní pozvolna mění, ale oba současní MVNO v ČR jsou důkazem toho, že tradiční síťoví operátoři se řídí heslem, že když už vstupu virtuálů nezabrání, pak se jimi raději sami stanou. Tak či onak, na západ od našich hranic nebo třeba i v sousedním Polsku je běžné, že na trhu působí desítky (!) virtuálů:

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2013 se ČR může směle zařadit na poslední místo tabulky s dvěma MVNO (obr.: Telefónica)

Výše uvedené srovnání není třeba komentovat. Doufejme, že telekomunikační revoluce v ČR je teprve na začátku a že za pár měsíců konečně uvítáme nějakého komplexního virtuála, který srazí ceny zase o kousek níže.

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři

44 komentářů

Nejnovější komentáře

 • xMario 18. 5. 2013 22:45:52
  A co takhle GTS pane Pospíšile? Aha, to byste vlastně musel uznat, že si...
 • pannicca 17. 5. 2013 11:10:09
  tak na obrazku je mapa evropy i s ukrajinou ale v seznamu jsou jen zeme...
 • vlkodlaq 17. 5. 2013 10:52:01
  Virtuál nevirtuál, koncového zákazníka zajímá cena a aby měl signál, proto...
Určitě si přečtěte

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

** Jména U:fon a Air Telecom spadnou do propadliště dějin ** Nástupnický Nordic Telecom chce začít s LTE jako virtuální operátor ** Postupně přidá vlastní LTE a chce se stát čtvrtým velkým operátorem

15.  2.  2017 | Kůžel Filip | 13

V Polsku mají zdarma tarif se 300 MB. V ČR dostanete třetinu za 349 Kč

V Polsku mají zdarma tarif se 300 MB. V ČR dostanete třetinu za 349 Kč

** Polský Virgin má tarif s volnými minutami, SMS a 300 MB zdarma ** Vydělávat začne, až když si zákazník přikoupí balík služeb ** Přidáváme srovnání s českou veřejnou nabídkou a je nám do pláče

3.  2.  2017 | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 45

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 13

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

** Virtuálové to nemají lehké, velcí operátoři je drží pod krkem ** Alespoň tak to vidí Radek Vymazal z Prostějova, majitel Connecticy ** „Operátořina“ je pro něj koníček a zároveň i práce

2.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 32