Nokia si troufne na levné dotykáče bez klávesnice

Skoro pět let poté, kdy konkurence představila své první dotykové hloupé telefony, se ke stejnému kroku odhodlává i finská Nokia.
Nokia si troufne na levné dotykáče bez klávesnice

Po několika letech, kdy bez výjimky všichni velcí mobilní hráči takové mobily už mají, se i finská Nokia pustí do výroby levných dotykových telefonů bez otevřeného systému a klávesnice. Vyplývá to ze špionských fotografií, na nichž se ukazují pravděpodobně chystané novinky Nokia 305 a Nokia 311. Doposud Nokia nabízela vedle celodotykových smartphonů pouze telefony Series 40 s kombinovaným ovládáním pomocí displeje i klávesnice (koncept nazývaný Touch & Type).

Podle informací ze zákulisí finského výrobce čistě dotykové nechytré mobily byly v plánu již delší dobu. Svědčí o tom i design jedné z připravovaných novinek, jejíž jediná dvě tlačítka dávají vzpomenout na čtyři roky staré symbianové smartphony N82, N79 nebo N85. Tehdejší management Nokie měl ale obavu, že přechod z klasických tatranek na dotykový displej bez pomoci klávesnice by byl pro uživatele příliš stresující. Z toho důvodu se ani nezapočalo s vývojem nového dotykového rozhraní pro jednoduché telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 305 bude jednodušší z obou novinek, na těle převažují plasty, design připomíná symbianovou Nokii 5250 (foto: mobile01.com)

O uživatelském rozhraní budoucích novinek Nokia 305 a 311 nakonec nemáme jasno ani dnes. Bude Nokia pokračovat nepříliš šťastnou cestou „zdotykovatění“ platformy Series 40, kterou používají všechny její kvazidotykové přístroje Asha nebo Touch & Type, anebo představí od základu novou platformu? Spekuluje se o prostředí s kódovým označením Meltemi, jež by mělo vycházet z linuxových základů a graficky se podobat prostředí MeeGo Harmattan, známém z Nokie N9. Dosud ale není jasné, jestli se právě s Meltemi neuvažuje jako se záchranným padákem pro případ, že sázka „all in“ na Windows Phone nevyjde.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 311 a velký objektiv foťáku na zadní straně. Nokia možná částečně oprášila několik let starý designový koncept (foto: mobile01.com)

Pozdní uvedení jednoduchých mobilů s dotykovým ovládáním ale nemusí pro Nokii znamenat takovou katastrofu jako zaspání na trhu se smartphony. Tyto telefony primárně směřují do rozvíjejících se zemí, kde se teprve lidé s mobily učí zacházet, a tak si mohou při správné marketingové osvětě rovnou navyknout na dotykové rozhraní. Chystané novinky Nokia 305 a 311 by měly mít úhlopříčku displeje okolo tří palců, počítá se i s třímegapixelovým foťáčkem. Očekáváme, že po úniku fotografií představí Nokia své novinky oficiálně co nejdříve.

Témata článku: Nokia, Klávesnice

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • sondy 15. 5. 2012 14:39:02
    podle mě s tímhle neuspěje přišla moc pozdě všeci chcou telefony z OS
  • Martin Senčák 15. 5. 2012 8:32:43
    Nokia taketo telefony vyrába už dávno. Prvá bola Nokia 5800 B-] sranda...
  • pcwifi 14. 5. 2012 22:46:16
    display aspon 3,7" nic mensi nema smysl, je to peknej poser, vim to sam...
Určitě si přečtěte

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

Včera | Láska Jan | 5

BlackBerry KeyOne naživo: macek s klávesnicí mohl být elegantnější [video]

BlackBerry KeyOne naživo: macek s klávesnicí mohl být elegantnější [video]

** Smartphonů shardwarovou klávesnicí je jako šafránu ** BlackBerry KeyOne sice není klasický top model, zájemce si ale najde ** Kromě pohodlnějšího psaní delších textů potěší i nadstandardně zabezpečený Android

1.  3.  2017 | Láska Jan, Miksa Martin | 21

Alcatel v Barceloně předvedl diodový úlet. Chcete mobil se svítícími zády? [MWC]

Alcatel v Barceloně předvedl diodový úlet. Chcete mobil se svítícími zády? [MWC]

** Alcatel totálně přepracoval svůj Brand Image ** Cílovou skupinou jsou mladí lidé a teenageři ** Telefony přinášejí do nižší cenové relace zajímavé přídavky - blikající kryt a snímač otisků prstů

28.  2.  2017 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 9

BlackBerry KeyOne: když chcete bezpečný Android s klávesnicí [MWC]

BlackBerry KeyOne: když chcete bezpečný Android s klávesnicí [MWC]

** BlackBerry KEYone je samozvaná vlajková loď s QWERTY klávesnicí ** Návrh a bezpečnostní řešení zajistilo BlackBerry, výrobu pak TCL** Na trh půjde v dubnu s hodně sebevědomou cenovkou

25.  2.  2017 | Miksa Martin | 88

TAP. Klávesnice, jakou jste ještě neviděli

TAP. Klávesnice, jakou jste ještě neviděli

22.  1.  2017 | Kůžel Filip | 5