Nokia si troufne na levné dotykáče bez klávesnice

Skoro pět let poté, kdy konkurence představila své první dotykové hloupé telefony, se ke stejnému kroku odhodlává i finská Nokia.

Po několika letech, kdy bez výjimky všichni velcí mobilní hráči takové mobily už mají, se i finská Nokia pustí do výroby levných dotykových telefonů bez otevřeného systému a klávesnice. Vyplývá to ze špionských fotografií, na nichž se ukazují pravděpodobně chystané novinky Nokia 305 a Nokia 311. Doposud Nokia nabízela vedle celodotykových smartphonů pouze telefony Series 40 s kombinovaným ovládáním pomocí displeje i klávesnice (koncept nazývaný Touch & Type).

Podle informací ze zákulisí finského výrobce čistě dotykové nechytré mobily byly v plánu již delší dobu. Svědčí o tom i design jedné z připravovaných novinek, jejíž jediná dvě tlačítka dávají vzpomenout na čtyři roky staré symbianové smartphony N82, N79 nebo N85. Tehdejší management Nokie měl ale obavu, že přechod z klasických tatranek na dotykový displej bez pomoci klávesnice by byl pro uživatele příliš stresující. Z toho důvodu se ani nezapočalo s vývojem nového dotykového rozhraní pro jednoduché telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 305 bude jednodušší z obou novinek, na těle převažují plasty, design připomíná symbianovou Nokii 5250 (foto: mobile01.com)

O uživatelském rozhraní budoucích novinek Nokia 305 a 311 nakonec nemáme jasno ani dnes. Bude Nokia pokračovat nepříliš šťastnou cestou „zdotykovatění“ platformy Series 40, kterou používají všechny její kvazidotykové přístroje Asha nebo Touch & Type, anebo představí od základu novou platformu? Spekuluje se o prostředí s kódovým označením Meltemi, jež by mělo vycházet z linuxových základů a graficky se podobat prostředí MeeGo Harmattan, známém z Nokie N9. Dosud ale není jasné, jestli se právě s Meltemi neuvažuje jako se záchranným padákem pro případ, že sázka „all in“ na Windows Phone nevyjde.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 311 a velký objektiv foťáku na zadní straně. Nokia možná částečně oprášila několik let starý designový koncept (foto: mobile01.com)

Pozdní uvedení jednoduchých mobilů s dotykovým ovládáním ale nemusí pro Nokii znamenat takovou katastrofu jako zaspání na trhu se smartphony. Tyto telefony primárně směřují do rozvíjejících se zemí, kde se teprve lidé s mobily učí zacházet, a tak si mohou při správné marketingové osvětě rovnou navyknout na dotykové rozhraní. Chystané novinky Nokia 305 a 311 by měly mít úhlopříčku displeje okolo tří palců, počítá se i s třímegapixelovým foťáčkem. Očekáváme, že po úniku fotografií představí Nokia své novinky oficiálně co nejdříve.

Témata článku: Nokia, Klávesnice

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • sondy 15. 5. 2012 14:39:02
    podle mě s tímhle neuspěje přišla moc pozdě všeci chcou telefony z OS
  • Martin Senčák 15. 5. 2012 8:32:43
    Nokia taketo telefony vyrába už dávno. Prvá bola Nokia 5800 B-] sranda...
  • pcwifi 14. 5. 2012 22:46:16
    display aspon 3,7" nic mensi nema smysl, je to peknej poser, vim to sam...
Určitě si přečtěte

TAP. Klávesnice, jakou jste ještě neviděli

TAP. Klávesnice, jakou jste ještě neviděli

22.  1.  2017 | Kůžel Filip | 5

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50