O2 chce blokovat reklamu. Zdarma. Kde je motiv?

Schyluje se k válce o peníze z mediálního trhu? Chce O2 vzít vydavatele závislé na příjmech z reklamy za rukojmí? Zablokuje O2 reklamu? Jaká bude reakce vydavatelů?

O2 chce blokovat reklamu. Zdarma. Kde je motiv?

Generální ředitel českého O2 Tomáš Budník nedávno nadnesl téma blokování reklamy – na úrovni sítě a za poplatek. Reakce české mediální scény byla natolik ostrá a negativní, že se zdálo, že tím téma končí.

Nikoliv. Tomáš Budník na webu O2 zveřejnil prohlášení, podle kterého firma o blokování reklamy na úrovni sítě stále uvažuje. Hlavním motivem není další příjem, O2 by službu nabídlo zdarma a volitelně (tzn. uživatel by si ji mohl a nemusel aktivovat). Cílem podle Budníka je uživatelský komfort a bezpečnost, taková služba by měla nahradit reklamu blokující software, který si uživatelé instalují sami a často jim působí komplikace.

Velké vydavatelské domy plán poskytovatele internetu zasahovat do obsahu webových stránek třetích stran označují za bezprecedentní. Ale ani to není pravda – precedent existuje, technologii vyvinula izraelská společnost Shine a jako první v Evropě ji před několika dny nasadil operátor Three v Itálii a ve Velké Británii. Pokud se stejně rozhodne i české O2, v nabídce by mohla být už během několika týdnů.

O2 zajišťuje asi třetinu všech internetových přípojek v zemi, takže by nová služba poznamenala až třetinu internetového trhu s reklamou. Samozřejmě s důrazem na částici „až“, ale vzhledem k tomu, že by služba byla zdarma, pravděpodobně by si ji aktivovala značná část zákaznické báze.

Kde je motiv?

Nebudu se pouštět do úvah o tom, že média by vinou rozhodnutí O2 přišla o značnou část příjmů. Jestli o něco takového máte zájem, přečtěte si rozumně sepsaný příspěvek na rallyovém portálu eWRC.cz. Já se zaměřím na jiný aspekt. Nechápu, co O2 k blokování reklamy motivuje.

Budníkovy lednové úvahy počítaly s placenou službou, dnes je řeč o službě bezplatné. Přitom je zřejmé, že za technologii bude muset O2 zaplatit – ať už půjde o zmíněný Shine, jiný komerční produkt, nebo vlastní vývoj. Takže kde doopravdy je motivace O2? Ohánět se komfortem a bezpečností zákazníků je sice milé, ale jedním dechem vám vyjmenuji deset problémů, jejichž řešení by zákazníci O2 ocenili více a O2 je nechává bez povšimnutí.

Takže proč jedna firma plánuje omezit byznys jiných firem? Nenapadá mě jiné vysvětlení, než že O2 plánuje vzít mediální domy za rukojmí a přjem nějakým způsobem realizovat na nich. Budník se o toto téma ve svém prohlášení otírá a snaží se hrozbu zvláštním způsobem překroutit v příležitost. Dává následující vyjádření vůbec nějaký smysl? Jak zablokováním reklamy získá vydavatel lepší pozici pro zavedení placeného obsahu? Co zákazníka, který se právě bez námahy a zdarma zbavil reklamy, motivuje k tomu, aby začal platit za obsah?

Uvědomujeme si, že žádný obsah nevzniká zdarma, a že reklama je formou, jak za něj platit. V případném zavedení služby blokování reklamy tak vidíme příležitost i pro vydavatele - mohou začít zpoplatňovat videa a články, které doposud zpřístupňovali zdarma. Uživatel, který si zvolí, že nechce být obtěžován reklamou, musí akceptovat to, že za obsah zaplatí tímto způsobem. Já osobně si myslím, že každý by měl mít možnost vybrat si mezi obsahem zdarma, ale s reklamou, a placenými články a videy, u kterých se s reklamou nesetká. To je podle mě ideální scénář.

Místo toho mediální domy slibují jinou reakci – na oplátku za zablokovanou reklamu zákazníkům O2 zablokují i obsah. Schyluje se k mediální válce? Kdo bude mít silnější zbraně?

Článek patří do rubrik: O2

24 komentářů

Diskuze

  • Pavel Sychra , 29. 2. 2016 22:00:32
    Blokovat reklamu? Ani ne, me treba male reklamni tabuly po bocich nevadi,...
  • _fx_ , 29. 2. 2016 13:45:13
    Podle mě to O2 dělá proto, aby šetřilo přenášená data. A to, že to začne...
  • BonzujícíLukas , 29. 2. 2016 10:46:23
    A na které straně je živě?

Určitě si přečtěte

O2 vylepší tarif Free Evropa. Přidá GB a „vytuní“ roaming

O2 vylepší tarif Free Evropa. Přidá GB a „vytuní“ roaming

O2 si v minulých dnech pošramotilo renomé vypnutím dat po vyčerpání FUP a neférovým přepínáním předplacených tarifů v roamingu. Zde je nabídka, která se povedla.

Geniální nápad? Překroč hranici, O2 aktivuje pojištění

Geniální nápad? Překroč hranici, O2 aktivuje pojištění

Nemusíte nikde nic zařizovat, v okamžiku, kdy překročíte hranice máte postaráno o cestovní pojištění díky mobilu. Letos v létě bude zdarma.

Kaktus jde proti O2. Umožní převést nevyužitá data

Kaktus jde proti O2. Umožní převést nevyužitá data

Není to tak jednoduché, jak naznačuje nadpis, ale jde to. Kaktus také umí LTE a často zdvojnásobuje dobíjený kredit.

O2 našlo nové dno. Předplacenka obchází majitele i EU

O2 našlo nové dno. Předplacenka obchází majitele i EU

O2 nepřestává překvapovat kreativitou, s jakou kličkuje mezi paragrafy. Tady je návod, jak místo 1,65 Kč za minutu hovoru účtovat 6,20 Kč.

O2 data nezakáže a navíc převede. Na Slovensku

O2 data nezakáže a navíc převede. Na Slovensku

České a slovenské O2 jsou jedna firma. Slovákům ale operátor data po FUP nezatrhne a dokonce jim nevyužité MB převede do dalšího měsíce.

A co virtuálové v síti O2? Zpomalí, nebo zastaví internet?

A co virtuálové v síti O2? Zpomalí, nebo zastaví internet?

O2 po dosažení FUP limitu nezpomalí, ale rovnou zastaví internet. To už víte. Zajímalo nás, jak novinka ovlivní virtuální operátory působící v síti O2 (CETIN).