O2 pouští LTE do mobilů. 4G pojede s každým tarifem

O2 stejně jako jeho konkurenti implementuje do LTE sítě technologii CS Fallback. Díky ní bude možné se k 4G připojit i se smartphonem.

Aktualizováno 17. února 2014:

O2 dnes v tiskové zprávě potvrzuje nasazení LTE do mobilů i tabletů a tedy i spuštění technologie CS Fallback ve své 4G síti. Uživatelé s kompatibilními smartphony a tablety mohou funkčnost LTE vyzkoušet ode dneška se svým stávajícím tarifem. Pro využití služeb sítě LTE je však potřeba vlastnit nový typ tzv. USIM karty, která LTE podporuje. Výměnu zařídí na kterékoli prodejně O2 zdarma. I po výměně vám zůstane samozřejmě stejné telefonní číslo.

Pokud jste kartu měnili nedávno, je možné, že už novější typ máte. Návod, jak si ověřit váš typ SIM karty, naleznete na stránkách operátora. USIM se dá poznat např. podle čísla na SIM kartě, které má na osmé pozici od konce číslici 3. Nadále nedostupná zůstává LTE síť O2 zatím pro uživatele iPhonů. Apple totiž LTE softwarově blokuje a na odemknutí se s ním nejdřív operátor musí dohodnout.


Původní článek z 13. února 2014:

O2 se připravuje na spuštění technologie CS Fallback v síti LTE. Zpřístupní tak svou nejrychlejší síť mnohem širšímu počtu zákazníků. MobilManii to dnes potvrdil Ctibor Jappel z tiskového oddělení operátora: „Ano, můžu potvrdit, že plánujeme nabídnout našim zákazníkům příjemnou novinku – vysokorychlostní mobilní data LTE od O2 míří už i do mobilů.“

V praxi to znamená, že síť 4G bude dostupná všem uživatelům s odpovídajícím zařízením (smartphonem, tabletem, či modemem) bez ohledu na používaný tarif. Dosud bylo možné LTE u O2 využívat pouze v rámci ryze datového tarifu z nabídky Mobilního internetu. Tím se operátor ocitl v nevýhodě proti T-Mobilu i Vodafonu, kteří implementaci CS Fallback nabídli hned od počátku spuštění LTE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktuální pokrytí sítí LTE u O2: centrum Prahy, Letiště Václava Havla, Jesenice u Prahy, centrum Brna

Nutnost řešení CS Fallback v sítích LTE je dána skutečností, že na rozdíl od starších sítí 2G/3G sítě čtvrté generace jsou určeny primárně k přenosům dat. Hlasové služby je nutné do datové podoby buď převést (to řeší zatím neveřejně testovaná technologie VoLTE), anebo se při přenosu hlasu přepnout na jiný typ sítě. Druhý uvedený způsob řeší právě CS Fallback, který k hlasovým hovorům využívá dostupnou 2G/3G síť. Při přepínání z LTE do 2G/3G se uživatel může setkat s prodlevou spojení v řádu jednotek sekund.

O2 poskytuje LTE pokrytí v několika částech Prahy včetně Letiště Václava Havla, v centru Brna a v Jesenici u Prahy. Všude tam bude brzy možné připojit se k LTE s teoretickou rychlostí stahování dat 75 Mb/s pomocí libovolného zařízení s podporou kompatibilních pásem LTE a s jakýmkoli datovým tarifem O2 (tedy např. i s Free tarifem obsahujícím datový balíček). Podle našich informací dojde ke spuštění CS Fallback v příštím týdnu, což nepřímo potvrzuje i Ctibor Jappel z O2: „Nasazení LTE do mobilů právě intenzivně testujeme a přesný termín spuštění oznámíme v nejbližších dnech.“

Témata článku: Operátoři, O2, Technologie, LTE, 4G

107 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Reznik 18. 2. 2014 12:04:15
    Tak jsem si pro USIM skocil, mela fungovat do pul hodiny a zatim nic :)....
  • Krejmaj 18. 2. 2014 1:06:35
    "4G? co to je?" u me ma o2 furt edge s krasnou prumernou rychlosti 187kbps...
  • Jan Novák 17. 2. 2014 23:39:27
    mimochodem: ten fallback neni nic moc, občas jsem i 10-20 s bez signálu -...
Určitě si přečtěte

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

** Waymo v Arizoně spouští veřejné testování svých autonomních vozů ** Dočkají je stovky zájemců z Phoenixu ** Co vlastně brání masovému nasazení?

Včera | Polesný David, Čížek Jakub

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

** Sluchátka s AAC hledáte, když máte v kapse Apple iPhone ** AptX chcete, když máte Android s čipsetem od Qualcommu ** Obejdete se i bez těchto zaklínadel moderní doby?

Včera | Kůžel Filip, Puk Jaromír | 34

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

28.  4.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

** Tři neomezené tarify s 9 GB a televize vyjde na dva tisíce ** Čtvrtou SIM s 3 GB je možné dokoupit za ďábelských 666 Kč ** Stejně jako Vodafone „tlačí“ O2 víc služeb za nižší jednotkovou cenu

27.  4.  2017 | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 35

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51