O2 prý příliš levně, T-Mobile v mlze a Vodafone za 5 let

O co jde? O příděly frekvencí, na kterých operátoři provozují své služby. Dostalo jej O2 příliš levně? Proč nevíme, za kolik jej dostal T-Mobile?

V květnu proběhla mediální přestřelka týkající se telekomunikačních frekvencí. ČTÚ oznámil, že příděl v pásmech 900 a 1 800 MHz prodlouží operátorovi O2 do roku 2024 za zhruba 325 milionů korun. Vodafone se ohradil, že je cena příliš nízká a O2 tak od státu získá výhodu. Reakce O2 byla rychlá a přibližně ve stylu: „Všechno je podle zákona, vaše výkřiky jsou populistické.“

Kauza pokračuje, v pátek 7. srpna 2015 zveřejnil ČTÚ závěrečné dokumenty související s prodloužením přídělu (od 8. února 2016 do 22. října 2024), a to za novou cenu 432 mil. Kč. A Vodafone se znovu ozval: „Domníváme se, že postup ČTÚ je chybný a protiprávní, a cítíme potřebu se k této věci vyjádřit,“ uvedla Tanja Richter (viceprezidentka pro technologie společnosti Vodafone) a pokračuje: „Jsme znepokojeni, že ČTÚ tímto krokem poskytuje skupině PPF 92% slevu z ceny kmitočtů stanovenou znalcem vybraným samotným regulátorem a zvyšuje tak nerovnováhu na trhu. ČTÚ tímto postupem dále znevýhodňuje společnost Vodafone proti společnostem O2 a T-Mobile.“

Už z rozdílu ve výše uvedených částkách je zřejmé, že se znalecký posudek stanovující cenu přídělu v průběhu posledního čtvrtroku měnil. Nešlo jen o částku, měnila se i řada dalších podmínek, a i když jde formálně o doplněk posudku původního, Vodafone říká, že prakticky jde o posudek nový a tento nebyl předložen k veřejné konzultaci. Úřad tvrdí, že doplněk byl vypracován na základě připomínek z konzultace (tedy i těch od Vodafonu) a vše proběhlo podle zákona. ČTÚ také odmítá označení ceny za „92% slevu pro PPF“, s tím, že se skutečně jedná o cenu stanovenou znalcem.

Komentář

Snaha Vodafonu je pochopitelná – hájí svoji pozici, konkurenti teď mají/budou mít levnější spektrum, než on. Vzhledem k tomu, že Vodafone (resp. jeho předchůdce) v českých telekomunikacích působí kratší dobu, čeká jej podobné prodlužování přídělu až za nějakých pět let. Jaká budou platit pravidla/zákony za půl dekády, je ve hvězdách. Vyřešeno musí být nejpozději do konce platnosti přídělu, tedy do 15. ledna 2021. 

V současnosti se řeší příděl O2, nikoliv T-Mobilu, přitom obě firmy začínaly v rámcově stejné době a frekvence dostávaly na stejně dlouhou dobu. Příděl T-Mobilu trvá do roku 2024 a podivné je, že nelze dohledat dokumenty o jeho prodloužení. Stalo se tak v letech 2001 – 2004, tedy v dobách bez veřejných soutěží a bez zveřejňovací povinnosti. Známý není ani přesnější termín, ani cena...

Diskuze (8) Další článek: Odvolání Samsungu zamítnuto. Zřejmě Applu zaplatí miliardy Kč

Témata článku: , , , , MOBI, T - Mobil, Let, Čtvrtrok, Znalecký posudek, Mobil, T Mobil, Voda,