Panasonic GD67: barevný luxus pod devět tisíc (test)

Panasonic GD67 je první telefon nejnižší třídy s barevným displejem a cenou pod deset tisíc korun. Pokud chcete vědět, proč je jeho cena tak nízká, čím vás může překvapit a jestli se vyplatí, máme pro vás velkou recenzi.
Kapitoly článku

Pokud čtete MobilManii pravidelně, asi víte, že jako kandidáty na prvenství mezi telefony s cenou do deseti tisíc korun jsme dlouho považovali buď Sony Ericsson T300 nebo Sagem My X-5, Panasonic ale oběma „vypálil rybník“ a zatímco ještě vůbec není jisté, kdy přesně se nám dostanou druhé dva mobily, on se už vesele prodává u Oskara za necelých devět tisíc korun.

Nemá svou škatulku

Většinou bývá docela snadné zařadit mobilní telefon do konkrétní skupiny uživatelů. Panasonic GD67 cenově sice zapadá mezi mobily nižší třídy, funkčně ovšem z této třídy docela znatelně vybočuje, protože některé z jeho funkcí patří až do kategorie telefonů vyšších tříd.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Při prvním pohledu na mobil nevidím důvod, proč by se neměl líbit. Elegantní stříbrný design doplněný prvky tmavomodré barvy z něj dělá manekýna, průměrné rozměry a nízká hmotnost pak telefon, který nejen padne dobře do ruky, ale nebude ani tlačit v kapse.

Výměnné kryty? Nuda!

Panasonic GD67 je prvním telefonem, který nahradil možnost výměnných krytů snad ještě lepším, ale každopádně originálním nápadem, na jehož začátku byla myšlenka: Proč byste měli utrácet peníze za stále nové kryty, když si můžete úplně jednoduše udělat vlastní a bude vám k tomu stačit jen váš oblíbený obrázek na papíře a nůžky? Tedy, ne že byste měli tak snadno mobil s úplně novým vzhledem, ale mám na mysli vyměnitelný zadní kryt. To samozřejmě není nic tak neobvyklého, až na to, že tento kryt je celý z průhledného plastu, a právě pod něj vsouváte libovolný obrázek. Rozměry obrázku, který můžete pod displej vložit, určíte podle šablony – ta je v krabici s telefonem také přibalena – a podle ní pak požadovaný motiv vystřihnete.

Klepněte pro větší obrázek

Nutno ale říct, že zadní průhledný kryt je vyroben z docela měkkého plastu a tak si asi snadno domyslíte, že bude náchylnější k poškození. A také že ano. Nepředpokládám, že by vám mobil měl třeba rovnou vypadnout z ruky tak, abyste zadní kryt zlomili, ale stačí, když se setká s tvrdším materiálem a hned na něm přibude nějaký ten škrábanec. Jestliže tedy nebudete k telefonu obzvlášť ohleduplní, po čase by mohlo být škrábanců takové množství, že byste pod nimi už obrázek ani neviděli.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Možná budete pátrat, jak zadní kryt z telefonu vlastně sundat. Nepokoušejte se jej odsunout nehtem z boku, ale zatlačte směrem od mobilu dolní modrou část přístroje. Ta se poté odklopí do strany a zadní kryt pak sundáte úplně snadno. Když už odsunete spodní díl, objevíte také nabíjecí konektor, takže se nenechte při prvním pohledu mýlit, že by Panasonic zapomněl za dobíjení baterie.

Barvy a už nikdy jinak

Není pochyb, že jedním z hlavních lákadel přístroje je jeho barevný displej. Zatím jej totiž měly jen některé dražší telefony a teprve Panasonic GD67 je první vlaštovkou, která odstartuje novou éru cenově dostupných mobilů s barevnými displeji. Kdybych měl tento mobil v ruce tak před rokem a půl, nad barevným displejem bych se doslova rozplýval – 256 barev, velký displej stejná jako třeba na Sony Ericssonu T68i a pěkné podsvětlení. V současnosti jsem už ale zmlsaný mobily s 4 096 barvami na displeji, takže se na Panasonic dívám jako na horší průměr. Displej je ale jinak slušný, dokonce i na přímém slunečním světle je relativně stálý a čitelný díky holografické fólii.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

To, že „umí“ jen 256 barev se samozřejmě nedá v nižší třídě mobilů rozhodně brát za slabinu, jsou tu ovšem jiná ALE. Například odezva displeje: Přístroj je sám o sobě docela pomalý (asi jako původní Ericsson T68) a při rychlém listování třeba v menu si asi všimnete stínů, které chvilku na displeji zůstanou při překreslování obrázků. Je to sice jen opravdová chvilička, ale bez ní by to bylo ještě lepší. Displej je také hrubější, takže vidíte přechody mezi jednotlivými pixely (body) displeje. Zkuste se také na displej podívat v šeru – jestliže nezapnete podsvícení, nemáte šanci něco na něm uvidět. Na druhou stranu pro byste ale používali v šeru mobil bez podsvícení, když v dnešní době se na nějakou úsporu baterie už moc nehraje. Většina mobilů má baterii typu Li-Ion, kterou můžete dobíjet v jakékoliv fázi jejího vybití. Když už je řeč o baterii, má kapacitu 690 mAh, takže budete-li s telefonem pracovat často, čekejte výdrž zhruba třídenní. Na mobil s barevným displejem je to slušné.

Stejně jako u jiných mobilů s barevnými displeji jsou v telefonu připravena předdefinovaná barevná schémata zobrazování displeje a také několik pozadí displeje. Kdyby vám nějaká pozadí chyběla, stačí trošku zapátrat na WAPu a stáhnout si vlastní motivy například na adrese wap.esato.com nebo wap.panasonicbox.com. Pokud mám displej celkově zhodnotit z hlediska jeho kvality, možností, cílové skupině určení a ceny, je slušný a velmi rychle si na něj zvyknete i s jeho malými nedostatky.

Aby se mobil líbil

Od displeje sklouzne zrak nejčastěji ke klávesnici. Vypadá opět velmi pěkně stejně jako celý přístroj, je sytě podsvětlena (jen kurzorové klávesy jsou o něco méně podsvíceny) a obzvlášť hezký je joystick uprostřed stříbrného zrcadlového kroužku. Joystick je hlavní ovládacím prvkem mobilu, kterým potvrzujete většinu voleb, nastavujete hlasitost reproduktoru při hovoru nebo (trojitým stiskem) zamykáte klávesnici. Joysticku občas sekundují také dvě kurzorová tlačítka po jeho stranách. V pohotovostního režimu jsou přednastavena k rychlému vstupu do menu textových zpráv a telefonního seznamu. Připomínku bych měl snad jedině k ergonomii numerické klávesnice, protože tlačítka jsou zasazeny snad až příliš hluboko, takže je občas nedomáčknete a jistý je jen stisk špičkou prstu nebo nehtem.

Klepněte pro větší obrázek

Stalo se už docela běžné, že mobil nižší třídy má vnitřní paměť na nějaká ta telefonní čísla. GD67 si (kromě těch uložených na kartě SIM) umí zapamatovat stovku telefonních záznamů, nemohou být ovšem vícepoložkové. Telefonu nechybí ani vyzváněcí skupiny či rychlá volba. Vybraná čísla od sebe můžete navzájem odlišit jinými vyzváněcími melodiemi nebo animacemi.

Témata článku: Panasonic, Recenze, Test, Luxus, Panasonic GD67, Sony Ericsson T300

118 komentářů

Nejnovější komentáře

  • David Jelinek 12. 11. 2003 14:15:35

    Pro všechny fňukaly co si nedokáží nahrát do mobilu polyfonní...

  • joint 15. 7. 2003 10:25:26
    hehe když už si chceš zkrátit nějaký slovo abys zamachroval tak nepoužívej...
  • Kenny 29. 4. 2003 11:06:59
    Zvonit a vibrovat najednou samozřejmě jde. Musíš si v...
Určitě si přečtěte

LG G6: vydařený návrat na vrchol [recenze]

LG G6: vydařený návrat na vrchol [recenze]

** LG G6 jako jediný telefon na světě podporuje Dolby Vision i HDR 10 ** Na rozdíl od svých konkurentů využívá starší Snapdragon 821 ** Evropská verze nemá bezdrátové dobíjení ani převodník Quad DAC

21.  5.  2017 | Měchura Milan | 31

Lenovo Phab 2 Plus: skorotablet se dvěma hlavními fotoaparáty [recenze]

Lenovo Phab 2 Plus: skorotablet se dvěma hlavními fotoaparáty [recenze]

** Úhlopříčkou displeje 6,4" už se pomalu může řadit mezi tablety ** Devízou bude velká baterie a dvojice hlavních fotoaparátů ** Díky jeho velikosti je ale otázkou, zda si ho vůbec někdo koupí

18.  5.  2017 | Vrbacký Jakub | 4

Honor 8 Pro: povedený výlet mezi nejlepší [recenze]

Honor 8 Pro: povedený výlet mezi nejlepší [recenze]

** Skvěle odladěný hardware i software ** Spousta výkonu kdykoliv k dispozici ** Nejdražší Honor všech dob, pořád ale s rozumnou cenovkou

14.  5.  2017 | Herodek Martin | 16

Huawei P10: zralé čínské jablko – jen se zakousnout [recenze]

Huawei P10: zralé čínské jablko – jen se zakousnout [recenze]

** Nový vlajkový model Huawei neskrývá silnou designovou inspiraci ** Má dost výkonu i výborný fotoaparát ** Patří mezi cenově dostupnější top smartphony

12.  5.  2017 | Láska Jan | 15

Sony Xperia XA1: na půli cesty k bezchybnosti [recenze]

Sony Xperia XA1: na půli cesty k bezchybnosti [recenze]

** Poctivá střední třída se slušným výkonem a tenkými krajnicemi ** Největším překvapením je baterie, zklamáním naopak foťák ** Pochvalu Sony zaslouží za rozumně nastavenou cenovku

7.  5.  2017 | Miksa Martin | 28

Nubia N1 Lite: Dobrý základ, na kterém lze stavět [recenze]

Nubia N1 Lite: Dobrý základ, na kterém lze stavět [recenze]

** Proti šedé nudě bojuje méně obvyklou barevnou kombinací ** Sází na dobrou čtečku otisků prstů a trojici slotů na karty ** Chybí výraznější prvek, který by telefon odlišil od konkurence

5.  5.  2017 | Herodek Martin | 8

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

23.  4.  2017 | Vrbacký Jakub | 10