Philips 530 (velký test)

Philips překračuje svůj stín. Nový model 530 má špičkový barevný displej, výborné vyzváněcí melodie, vestavěné rádio, lze k němu přidat digitální fotoaparát. Přečtěte si rozsáhlou recenzi, kterou doplňuje galerie s téměř sto padesáti obrázky.

Rychlé odkazy

 minirecenze pro ty, kteří spěchají
 • parametry telefonu v katalogu mobilů
 • novinka: fotogalerie se všemi obrázky   
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Philips u nás nepatří ke značkám, které by drtily špičky mobilních žebříčků. Je to nenápadný výrobce, v jehož portfoliu bývaly hlavně levné telefony pro nenáročné uživatele. Až v poslední době, kdy se na svět dostaly třeba modely 820/825, Philips ukázal, že umí vyrobit i poměrně vybavené mobily, jejichž cena se navíc nemusí pohybovat v závratných výškách. Fisio 820 je dnes mimochodem nejlevnější telefon s podporou Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální obrázky nového Philipsu 530

Philips se v současné řadě mobilních telefonů vzdal značky Fisio, své novinky označuje pouze číslem. Už dříve jsme psali o jednoduchém stylovém véčku Philips 330, dnes je zde telefon klasické konstrukce s barevným displejem a atraktivními hudebními funkcemi: Philips 530.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Že vypadá trochu jako Motorola C350?

Philips 530 je mobil střední třídy, který se do několika týdnů začne se prodávat za cenu kolem šesti a půl tisíc korun. Sám výrobce svůj telefon cílí na mladé uživatele, marketingová komunikace skloňuje slova jako párty nebo DJs; ale žádný strach, mobil klidně mohou používat i ostatní.

 Takhle opravdu nemusíte vypadat

Design a konstrukce: má kovové kryty

Philips 530 je mobilní telefon klasické konstrukce. (V angličtině se pro takové telefony používá výraz candy bar, což je čokoládová tyčinka – přeneseně vlastně lízátko. Véčkům se oproti tomu říká clamshell – lastura). Z čelního pohledu jde o přísný obdélník, design ale díky zakulacené čelní a spodní ploše není nijak fádní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Říkejme mu lízátko

Telefon je nejhezčí při pohledu z boku, kdy vynikne úzká lišta ze všech stran ohraničená modrým plastovým proužkem. Při porovnání rozměrů a hmotnosti s ostatními telefony vychází, že Philips 530 je malý (106 x 46 x 18 mm) a lehký (80 g) mobil. Kvalita zpracování je průměrná, telefon při promačkání mírně vrže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti: mobil v ruce a s platební kartou

Ačkoli je kostra telefonu vyrobena z modrého, poloprůhledného plastu, na většině plochy je na něm připevněn plech z leštěného kovu. Kryty nejsou výměnné, sejmout lze pouze zadní část, pod níž objevíme baterii a v další vrstvě kartu SIM. Pouze se sejmutým krytem se také dostaneme ke konektoru pro externí anténu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Povrch telefonu je z kovového plechu • pod průhledným krytem je vidět pásková anténa 

Baterie je typu Li-Ion, má kapacitu 720 mAh a podle výrobce vydrží až 300 h (přes dvanáct dnů) v pohotovosti, nebo 360 min (šest hodin) hovoru. Skutečnost je samozřejmě nižší, ale konkrétní čísla nedokážeme odhadnout, způsob používání telefonu při testování se výrazně liší od běžného života. Zahraniční recenzenti si ale výdrž celkem pochvalují, Philips 530 podle nich vydrží tři až čtyři dny na jedno nabití. Zajímavá je hodnota vyzařování telefonu směrem do hlavy: 0,251 W/kg je jeden z nejlepších výsledků, Philips je v žebříčku druhý za Sony Ericssonem Z600.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nahatý telefon • upevnění karty SIM pod plechovým páskem

Průhlednost není u plastových prvků samoúčelná. Jsou totiž pod nimi umístěny silné světelné diody, které během vyzvánění blikají do rytmu melodie. Tento efekt barevné hudby je velice atraktivní a pro cílovou skupinu s ním Philips může mít bod navíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velmi minimalistický pohled na boky telefonu

O klávesnici a displeji si povíme víc za okamžik. Na levém boku jsou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti zvonění a zvuku ve sluchátku, na pravé straně se na stejné pozici objevil infraport. Dvě tmavé čárky ve spodní části bočních ploch označují místa, která je třeba stisknout pro odejmutí zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční tlačítka • infraport  • „zde stiskněte“

Zadní strana telefonu je opět zajímavá úzkým modrým proužkem uprostřed kovového krytu; je v něm zvýrazněno označení telefonu. V horní části najdeme otvory pro provléknutí poutka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda telefonu jsou opravdu nejhezčí • očko pro provléknutí poutka 

Philips 530 nemá klasický systémový konektor, pryžová krytka ve spodní části chrání zdířku nabíječky a konektor pro připojení sluchátek nebo přídavného digitálního fotoaparátu. Jedná se o miniaturní jack, takže běžná sluchátka s telefonem nelze použít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pryžová krytka chrání konektory ve spodní části mobilu

Klávesnice: možná až příliš tuhá

Uprostřed klávesnice zaujme oválný prvek, který obkružuje tlačítko pět. Nesnažte se jej mačkat, je to totiž reproduktor, kterým Philips vyzvání, hraje a hlasitě hovoří. Podobný ovál o kousek výš skrývá ve svém středu čtyřsměrný a k tomu ještě mačkací joystick, hlavní ovládací prvek telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Externí reproduktor a joystick

Nad displejem najdeme modrý ovál ještě jednou, tentokrát je v něm sluchátko a světe div se, po jeho stranách jsou dvě tlačítka. Nevzpomínám si na žádný další mobil, který by nevyužité místo v hlavě obsadil dalšími tlačítky; je to dobrý nápad. Philips tlačítkům přisoudil funkce, na které vsadil všechno a o kterých se později ještě víc rozepíšu: vestavěné rádio a aplikaci pro mixování vyzváněcích melodií BeDJ.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoúčelová tlačítka pro aktivaci rádia a funkce BeDJ


V následující kapitole dokončíme část věnovanou klávesnici a podíváme se na displej, který patří mezi nejlepší. Ovládání Philipsu 530 je opět velmi specifické, s joystickem si na něj ale rychle zvyknete.

 

Témata článku: Philips, Recenze, Test, Alcatel One Touch 715, Motorola C350, Nokia 3100, Philips 330, Philips 530, Philips Fisio 820, Sagem myX-6, Siemens M55, Siemens MC60, Sony Ericsson T230

92 komentářů

Nejnovější komentáře

  • adam 31. 12. 2008 20:56:07
    jo pres infra klidne nebo taky pres wap ci cosik jako net a ten kabl tez...
  • lukin 8. 7. 2008 7:06:00
    čauki dáji se nejak pres to infra dat do mobilou nejake hry ? a jake?...
  • adam 14. 3. 2007 16:36:14
    odpoveste prosim nekdo tady dolu: 3-[3-[3-[
Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

23.  4.  2017 | Vrbacký Jakub | 10

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

** Lenovo Moto M se prezentuje jako kovová stylovka pro mladé ** Jedná se o povedenou střední třídu ** Mezi jeho přednosti patří čistý Android, kvalitní zvuk i fotoaparát.

7.  4.  2017 | Miksa Martin | 6

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

** Otestovali jsme 22 powerbank, udávané a naměřené hodnoty se často lišily ** Nové procesory AMD Ryzen příjemně překvapily ** Poradili jsme s výběrem nového Wi-Fi routeru

4.  4.  2017 | časopis Computer | 2

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

26.  3.  2017 | Herodek Martin | 16

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

** ZTE se skrze svou podznačku snaží vrátit k českým zákazníkům ** Nubia Z11 je sice loňský vlajkový model, přesto má stále co nabídnout ** Výrobce to naštěstí nepřehnal z cenou.

19.  3.  2017 | Miksa Martin | 11

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

** LG K4 (2017) chce oslovit začínající či zcela nenáročné uživatele ** Svými parametry však zaostává za konkurencí ** Záchranou není v tomto případě ani podpora všech LTE pásem

15.  3.  2017 | Měchura Milan | 9