Philips Azalis: buřtíku, aportuj (test)

Po posledním – nebojme se říct – nepříliš zdařilém kousku z produkce firmy Philips nazvaném Savvy Vogue je na trhu další mobil Philipsu, který by se rád vetřel do vaší přízně.
Po posledním – nebojme se říct – nepříliš zdařilém kousku z produkce firmy Philips nazvaném Savvy Vogue je na trhu další mobil Philipsu, který by se rád vetřel do vaší přízně.

Už na první pohled vypadá Philips Azalis o něco slibněji než Savvy Vogue. Je menší – tedy kratší i užší, ovšem poněkud plnoštíhlý (či spíše tlustý). Právě díky jeho šířce zboku jsme ho v redakci nazvali „buřtík“. Výrazně se zlepšil také grafický a velmi dobře čitelný displej, který je o poznání větší než u Vogue. Displej si můžete upravit podle vašich představ – zobrazit si ručičkové nebo digitální hodiny, upravit jeho kontrast a dokonce si zvolit speciální funkci Zoom, díky které se zvýší velikost písma. Vzájemného srovnání Azalise s Vogue mimochodem budu v tomto článku používat poměrně často, proto již dopředu prozradím, že jsem si na něm spravil chuť.

Kurzor postavený na hlavu

Za zmínku určitě stojí tlačítka klávesnice, kterým vévodí kruhové čtyřsměrové ovládací tlačítko. Nezvyklé ovládání má Azalis stejně jako Vogue, ovšem na tomto telefonu mi vůbec nevadí, protože díky poměrně velkému displeji a ikonovém menu je vše přehledné. Další tlačítka klávesnice jsou dostatečně velká a také velmi dobře ovladatelná. Jsou téměř v úrovni povrchu telefonu a velmi dobře se mačkají. Materiál je velmi podobný tomu, z něhož jsou tlačítka mobilu Nokia 3210. Nedostatkem klávesnice je ale tlačítko pro rychlý vstup na WAP, které je těsně vedle velkého kruhového tlačítka. Může se vám snadno stát, že se začnete připojovat k WAPu, aniž byste chtěli. Telefon nemá žádná tlačítka na boku, všechny funkce obstarává kruhové kurzorové tlačítko.

Jak na menu zapomenu?

Po stisknutí klávesy menu se zobrazí obrázková nabídka několika skupin funkcí telefonu. V menu listujete bočními šipkami na velkém kruhovém tlačítku, stiskem dolní pozice, která slouží jako klávesa OK u jiných telefonů, potvrzujete právě aktivní volbu. Volbu, která je aktivní, poznáte snadno - pod ikonou je šipka a pod šipkou textové pojmenování volby, vesměs jednoslovné. Nazpět se z jednotlivých podskupin menu dostáváte stiskem horní pozice kruhového tlačítka, které je popsáno písmenem C.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Užitečných funkcí telefonu se najde hned několik. Nejvíc se mi zalíbilo hlasové ovládání telefonu. Můžete si vybrat pět nejčastěji používaných funkcí a nahrát jim váš hlasový povel. Pak po delším podržení klávesy OK a vyslovení povelu – pokud ho telefon rozezná – je okamžitě aktivována konkrétní funkce. Sám jsem si nastavil hlasové ovládání pro zjištění zůstatku kreditu, psaní a čtení textovek, zahájení hry Arkanoid a jen tak z frajeřiny uzamknutí telefonu (to je totiž manuálně daleko rychlejší, stačí podržet klávesu C). Stejným způsobem jako u hlasového ovládání si můžete nastavit také hlasové vytáčení čísel z telefonního seznamu na kartě SIM.

Pohodlné ovládání

O co byly textovky na Vogue nepřehlednější, o to lepší práce s nimi je na Azalisovi. Opět musíte napřed zadat telefonní číslo, které můžete vybrat z telefonního seznamu. Pak vám telefon skočí na první z deseti předem připravených textových zpráv, které můžete využít v častých situacích. Pokud chcete psát vlastní zprávu, musíte stisknout jednou boční levou šipku a potvrdit volbu klávesou OK. Tento postup je poněkud zdlouhavější a někomu může vadit.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Vlastní psaní textovek je prostě pohoda. Mobil je inteligentní a umí stejně jako Vogue, rozpoznat kdy má psát velké písmeno – po tečce, otazníku a vykřičníku se automaticky napíše první písmeno následujícího slova jako velké. Do ostatních režimů psaní pouze velkých nebo malých písmen se přepínáte stisknutím křížku. Po dopsání textovky je vám nabídnuta možnost připojení obrázkového smajlík, kterých je v telefonu padesát. Smajlík se ale správně zobrazí pouze na telefonech značky Philips.

Gamesky na pejsky

Azalis sice disponuje jenom jednou hrou, ale vůbec ne špatnou. Kdo by neznal legendární hru Arkanoid? Možná proto ji výrobci zařadili do mobilu a myslím, že si vyhrajete do sytosti. Hra má osm levelů, ale pokud ji jednou projedete celou, snadno vás omrzí. Když ale opravdu nemáte co na práci, na pár desítek minut se zabavíte.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Pohodlná je i práce s WAPem. Do mobilu si můžete vkládat vlastní záložky nebo se rychle připojit na poslední prohlíženou stránku, jak wapovat offline (pokud je to vůbec možné) jsem však nezjistil. Z dalších užitečných funkcí bych jen ve zkratce jmenoval například kalkulačku nebo budík.

Z uživatelského hlediska je určitě jedním z hlavních kladů opravdu rekordní výdrž telefonu – zatím jsme ji sice neměřili, nicméně udávaných 500 hodin je opravdu síla. Nejdůležitějším faktorem je jistě cena a ta je na nový telefon s těmito funkcemi opravdu dobrá. Dá se předpokládat, že po několika měsících půjde ještě dolů a tak je Azalis na nejlepší cestě, jak si najít cestičku i k vám.

Vesměs spokojenost

Petr Broža: Bohužel nejsem z mobilu tak nadšen, jako kolega Ivan Lukáš. Mobil sice padne dobře do ruky, je lehký a dobře se na něm píší SMS, ovšem docela silně vrže (jak kryt na baterii, tak klávesy samotné) a co je hlavní, má naprosto nelogické ovládání stejně jako Savvy Vogue. Je prostě nutné si dlouho zvykat.

Jinak musím souhlasit, že funkce mobilu jsou opravdu na úrovni, takže mobil má výborný poměr cena výkon. Většina neduhů předešlých Philipsů je už odstraněna.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Ve zkratce

 • Zapůjčil: EuroTel, www.eurotel.cz
 • Cena: 5995 Kč nedotovaná, 1995 Kč dotovaná (obě EuroTel), Go 5495 Kč
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 120 x 45 x 30 mm
 • Hmotnost: 125 g
 • Baterie: 670 mAh Ni-MH
 • Udávaná pohotovostní doba: 500 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 6 hodin
 • Zvonění: 12 typů + 1 vlastní, vibrace
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, EFR, hry, kalkulačka, SIM Toolkit, vibrační vyzvánění, vyzváněcí profily, WAP, hlasové ovládání (čísla i menu), T9, 50 smajlíků
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: minutové pípání, skupiny volajících, vnitřní paměť pro SMS, datové služby, hardwarový modem, organizér, IrDA

Témata článku: Philips, Recenze, Test, Nokia 3210

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Horac13 29. 8. 2003 22:19:09

  Je to "po sezoně",ale stejně se není čemu divit: i mé dceři, již skoro...

 • Standa MAach 22. 6. 2003 16:50:44
  body {background: url(“http://pokec.atlas.cz/images/vilik_sv.gif“)...
 • Jan Franče 25. 7. 2001 12:25:38

  Stejně mi ale přijde, že vaše testy nejsou objektivní. NECHCI...

Určitě si přečtěte

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

26.  3.  2017 | Herodek Martin | 16

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

** ZTE se skrze svou podznačku snaží vrátit k českým zákazníkům ** Nubia Z11 je sice loňský vlajkový model, přesto má stále co nabídnout ** Výrobce to naštěstí nepřehnal z cenou.

19.  3.  2017 | Miksa Martin | 11

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

** LG K4 (2017) chce oslovit začínající či zcela nenáročné uživatele ** Svými parametry však zaostává za konkurencí ** Záchranou není v tomto případě ani podpora všech LTE pásem

15.  3.  2017 | Měchura Milan | 9

Asus Zenfone 3 Max (ZC553KL): větší a lepší [recenze]

Asus Zenfone 3 Max (ZC553KL): větší a lepší [recenze]

** Lepší než předchůdce stejného jména ** Dlouho vydrží a poslouží i jako powerbanka ** Odladěný systém kazí spousta bloatwaru

12.  3.  2017 | Herodek Martin | 10

Lenovo K6 Power: solidní výdrž a stereo reproduktory za pár peněz [recenze]

Lenovo K6 Power: solidní výdrž a stereo reproduktory za pár peněz [recenze]

** Lenovo K6 Power nabídne dualSIM i čtečku otisků prstů ** V nižší cenové kategorii přidává kovová záda a stereoreproduktory ** Kritiku si zaslouží například za nepodsvícená tlačíka

8.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 23

Testlab Computeru: Chtěli jste test 13 levných sluchátek, tak tady je

Testlab Computeru: Chtěli jste test 13 levných sluchátek, tak tady je

** Důkladně jsme poslouchali 13 laciných sluchátek ** Čekáte, že všechna hrají špatně? Omyl! ** Ale ne všechny se povedly, rozdíly jsou obrovské

6.  3.  2017 | časopis Computer

Xiaomi Redmi 4A: osvědčený recept na úspěch [recenze]

Xiaomi Redmi 4A: osvědčený recept na úspěch [recenze]

** Na rozdíl od klasické verze nemá čtečku otisků prstů ** Jeho obal je sice věrnou imitací kovu, ale ve skutečnosti je plastu ** Grafická nadstavba MIUI 8 nabízí užitečné aplikace a funkce **

23.  2.  2017 | Měchura Milan | 23