Philips Fisio 120: mobil s nízkou cenou (test)

Malý Philips Fisio 120 je mobil nejnižší třídy. Má ty nejnutnější funkce, bez nichž se mobilista neobejde, a jeho cena v předplacených sadách by se měla pohybovat mezi třemi a čtyřmi tisíci. Je-li cena vaší hlavní prioritou, budete s Fisiem spokojeni.
Hned na začátku upozorňuji, že jsme testovali předfinální verzi mobilu. V prodejní verzi mohou být některé možnosti mobilu a jeho provedení upraveny.

Na skejt a brusle

Design mobilu je jasně zaměřený na mládež - v saku manažera by působil jako pěst na oko. Plasty a zvolená barevná kombinace testovaného mobilu přece jen budou působit v rukou juniora lépe než v kapse distingovaného seniora. Na první omak sice vypadá Fisio spíše jako hračka, nicméně jde o plnohodnotný mobil, který umí volat, posílat zprávy a budit.

Přední strana mobilu vypadá docela hezky, okolo displeje je stříbrný okraj, jinak je celý předek tmavě modrý. Zadní strana včetně antény je bílá, modrý je jen malý kryt na baterii ve spodní části. Právě kvůli baterii je zadní část mobilu vyboulená; baterie není placatá, jak bývá zvykem u běžných mobilů, ale „krabičkovitá“. Podobný tvar mají všechny novější mobily této značky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na zadní části mobilu je bobeček - pod ním je schovaná baterie.

Na tom by nebylo nic zvláštního. Prapodivný je až způsob vkládání baterie a koneckonců i karty SIM. V dolní části je malý kryt, který lze odsunout. Pod ním se skrývá část baterie, zbytek je zasunut až vzadu pod pevnou částí mobilu; proti vysunutí je pojištěna malým čudlíkem. Až pod ní se pak nachází šuplík na kartu SIM, která se docela dobře zasunuje. Celé toto řešení je velmi unikátní, opravdu jsem ho ještě před tím neviděl. Ale i přesto, že je zadní část mobilu z větší části pevná, mobil již nyní trošku vrže. Protože se však jedná o předfinální verzi, takže konstrukci nelze hodnotit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Baterie se do mobilu vkládá velmi zvláštním způsobem.

Je to pryžovka

Klávesnice mobilu je z průhledné pryže a bohužel, v místě, kde se nachází, je mobil prohnutý dovnitř. Tím je znesnadněno mačkání kláves, které by si kvůli tomuto řešení zasloužily větší  zdvih. Jejich mačkání není jisté, protože se trochu viklají. Asi nejhůře je na tom kurzorové tlačítko uprostřed, zejména dolní část OK - pokud ji chcete zmáčknout, může se vám stát, že zároveň stisknete trojku. Vše je blízko u sebe a navíc v dolíku - to není příliš ideální kombinace a zde si musím vzpomenout na starší mobily Sagem řady 9xx, které byly řešeny podobně. 

Jak už jsem tedy naznačil, mobil se ovládá převážně kurzorovou klávesou, která má svůj prapůvod již u Azalisů či Vogue. Tlačítky doleva a doprava se pohybujete v menu či listujete seznamy, směr nahoru volby ruší a maže (C), směr dolů (OK) potvrzuje volby; zároveň jím vstupujete do menu. Pokud v pohotovostním stavu stisknete směrovou klávesu, dostanete se do nastavení hlasitosti zvonění a vibrací, pokud stisknete OK, jste v menu. Podržením céčka zamknete klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je uprostřed prohnutá; detail na klávesnici.

Nepodsvítil a nepodsvítil

Displej je pro mne bohužel zklamáním. Ne velikostí, ale podsvícením. O něj se starají dvě diody, každé v jednom spodním rohu, jejich účinek je ale tak slabý, že displej je opravdu špatně čitelný. Nenapomáhá tomu ani volitelný kontrast, protože kvůli nedostatečnému podsvícení jsou použitelné pouze nejnižší dvě úrovně - ostatní proměňují displej v jednolitou čerň. Je mi to líto, ale právě displej kazí jinak docela dobrý dojem z tohoto mobilu. Doufejme tedy, že ve finální verzi bude podsvícení displeje vyřešeno lépe.

Pro psaní textovek jsou k vašim službám dva řádky, dva jsou pak využity pro systémové informace (seznam písmen na klávese, zapnutí T9 apod.), všechny čtyři pak pro čtení. V pohotovostním stavu se zobrazí operátor, datum a čas a stav signálu a baterie.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Displeje jsou poměrně tmavé, takže fotografie jsem musel pořádně „přepálit“, aby bylo vůbec něco vidět.

Zavolej mi, číslo je pořád stejný

Telefonní seznam je velice jednoduchý - neumí nic jiného než uložit nové číslo do paměti, případně na existující zavolat. Nemá vlastní paměť na čísla, lze tedy využít jen tu na SIM. Čísla se neukazují pod sebou, ale vidíte jen jedno na řádku; místo nahoru a dolů rolují zprava doleva. Pokud na jménu stisknete OK, zobrazí se číslo, další stisk vám pak nabídne možnost napsat dotyčnému textovku, případně ho smazat či editovat. Volá se klasicky zeleným sluchátkem. Do seznamu se dostanete dvojnásobným stiskem klávesy OK, položka seznam je totiž na prvním místě.

A tak štěkám jako pes, už mi pošli esemes

Kromě volání umí mobil posílat textovky - je to jeho druhá nejvýznačnější funkce, o které se má smysl zmiňovat. Posílání funguje přesně ve stylu Philips - vyberete číslo a teprve pak začnete psát SMS. Pokud nechcete začít psát novou textovku, můžete si vybrat z deseti šablon. V editoru zobrazí mobil jenom dva řádky, bohužel neodpočítává znaky. Po velkém písmenu napíše malé a po interpunkčním znaménku zase velké; alespoň to. Paměť na textovky se samozřejmě nekoná, to bychom chtěli po tomto drobkovi moc.

Další funkce jsou už spíše doplňkové - běžná kalkulačka, možnost nastavit datum, čas a budík, který může být i opakovaný; to je vše. Melodií je v mobilu celkem dvacet, chybí skladatel. Jsou docela povedené, snad jen, že by mohly být více hlasité, to mi docela vadí. Naštěstí má mobil velmi dobré vibrace, podobně jako Vogue nebo Azalis.

Jinak chybí snad úplně vše, od stopek až po WAP či datové přenosy; tyto funkce však bude mít dražší bratříček Fisio 121. Zdálo by se nemožné, že by dnes mohl přijít na svět takový mobil, ale je to tak. Ceně bylo podřízeno vše. Na druhou stranu máte vše, co potřebujete pro volání a posílání textovek, navíc mobil docela dlouho vydrží, což bývá u Philipsů zvykem; nebudete-li mobil vypínat na noc, poslouží vám i více než pět dní.

Zde se hraje na peníze

Philips Fisio 120 je lowendový mobil té nejnižší řady a na jako takový na něj musíme pohlížet. Funkcemi se zdá podobný Siemensu A35/36, přidává však datum, čas a budíček. Přitom podle Siemensu byla právě tato řada velmi úspěšná - hlavním důvodem je cena (u Oskara stojí A35 jen něco málo přes dva tisíce). Proto nelze pochybovat o tom, že stejný úspěch potká i Fisio, pokud se objeví v předplacenkách za příjemné tři tisíce. Nízká cena je prostě lepší tahák na potenciální zákazníky než přehršel funkcí.

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi.

Témata článku: Philips, Recenze, Test, Philips Fisio 120, Philips Fisio 121

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin 25. 2. 2008 21:36:52
    philips fisio...vice na chris.cs@seznam.cz
  • modry_banan 4. 4. 2002 21:11:41
    Teda osklivejsi telefon jsem snad jeste nevidel
  • radim 3. 4. 2002 14:36:41
    Jak dotovaná? Do konce března stál Azalis v sadě Go skutečně tři litry, s...
Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

23.  4.  2017 | Vrbacký Jakub | 10

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

** Lenovo Moto M se prezentuje jako kovová stylovka pro mladé ** Jedná se o povedenou střední třídu ** Mezi jeho přednosti patří čistý Android, kvalitní zvuk i fotoaparát.

7.  4.  2017 | Miksa Martin | 6

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

** Otestovali jsme 22 powerbank, udávané a naměřené hodnoty se často lišily ** Nové procesory AMD Ryzen příjemně překvapily ** Poradili jsme s výběrem nového Wi-Fi routeru

4.  4.  2017 | časopis Computer | 2

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

26.  3.  2017 | Herodek Martin | 16

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

** ZTE se skrze svou podznačku snaží vrátit k českým zákazníkům ** Nubia Z11 je sice loňský vlajkový model, přesto má stále co nabídnout ** Výrobce to naštěstí nepřehnal z cenou.

19.  3.  2017 | Miksa Martin | 11

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

** LG K4 (2017) chce oslovit začínající či zcela nenáročné uživatele ** Svými parametry však zaostává za konkurencí ** Záchranou není v tomto případě ani podpora všech LTE pásem

15.  3.  2017 | Měchura Milan | 9