Rušení evropského roamingu: proč to oslavit

Proč je zrušení roamingu skvělá zpráva? Je to umělá bariéra, která slouží jen velkým operátorům. Řadový uživatel ušetří peníze i nervy.

V roce 2007 začala Evropa regulovat roaming, bruselští politici jej dokonce označili za „okrádání“ zákazníků, kterému je třeba udělat přítrž. Pokud vše půjde hladce a návrh podpoří všechny členské státy, budeme v Evropě od 15. prosince 2015 volat a datovat za domácí ceny. Ptáte se, co je na zrušení roamingu tak skvělé?

Především to, že je roaming z velké části umělá konstrukce. Jistě, oproti vnitrozemské komunikaci zde náklady navíc jsou, ale rozhodně ne takové, aby opodstatnily závratné přirážky k velkoobchodní ceně. Podle zprávy BEREC (bod 1.26) z roku 2012 to bylo v prvním pololetí 749 % a ve druhém dokonce 778 %. Už vám přestalo být líto nad rušeným roamingem fňukajících operátorů?

Proč vlastně tak nahlas naříkají? Vždyť roaming znamená jen asi 5 % jejich příjmů (bod 18 zprávy BEREC z roku 2010). Jistě to nejsou zanedbatelné peníze, ale opravdu jejich ztráta ohrožuje kvalitu služeb, investice a rozvoj odvětví? Hádám, že ne... Nižší ceny přinesou větší objem komunikace, což „ztrátu“ způsobenou zrušením roamingu ještě sníží.

Klepněte pro větší obrázek
Evropská komise chce jednotný telekomunikační trh (obr.: shutterstock.com)

Další důvod, proč je zrušení roamingu skvělá zpráva, je fakt, že funguje jako bariéra pro vstup nových operátorů na trh a znevýhodňuje malé operátory ve vztahu k velkým. Jak to vlastně funguje, velmi pěkně vysvětluje článek Patricka Zandla.

A ano, málem bych zapomněl. Vůbec nejlepší je na zrušeném roamingu to, že budeme jezdit po Evropské Unii beze strachu z hororově vysokých účtů a budeme své mobilní telefony používat svobodněji než kdykoliv před tím.

Levněji bude ještě letos

Jen pro připomenutí, od 1. července letošního roku klesnou cenovou stropy eurotarifu na 19 centů za minutu odchozího hovoru (5,30 Kč) a 5 centů (1,40 Kč) v případě příchozího hovoru. Na šest centů (1,70 Kč) klesne cena odchozí SMS. Data – což je pro mnohé z nás ta nejdůležitější komodita – klesnou o více než polovinu: ze 45 na 20 centů za 1 MB. Po přepočtu tedy zhruba 5,50 Kč. Ale pozor, výše uvedené sazby jsou bez DPH, pro nás tedy dalších 21 % navíc.

Témata článku: Operátoři, Hospodaření a finance, Kauzy

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libor Macák 11. 4. 2014 9:46:44
    Jzdím kamionem, a řeknu vám, nemít uerotarif, ten nejdražší kde mám nějaké...
  • tiashwer 11. 4. 2014 9:29:21
    Víte čeho se bojím? Toho, že jakmile se zruší roaming z národních...
  • Michal Jeřábek 11. 4. 2014 8:10:23
    Líto mi jich nepřestalo být. Cena se neurčuje náklady, ale střetem nabídky...
Určitě si přečtěte

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

** Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na zákaz služeb Uberu ** Firma podle soudu současnou formou provozu porušuje zákon ** Uber se odvolá a zatím jezdí dál

18.  4.  2017 | Láska Jan | 12

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

14.  4.  2017 | Pavlovič Radek, E15.cz | 6

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 34

E-shopy po konci intervencí: Zlevníme, ale až vyprázdníme sklady

E-shopy po konci intervencí: Zlevníme, ale až vyprázdníme sklady

12.  4.  2017 | E15.cz , Lazarevič Arsen | 14