Samsung N100: korejský všeuměl (test)

Samsung N100 je opravdu výborný mobil. I když jej nenabízí naši operátoři, na náš trh se oficiálně dováží a to za příznivou cenu. Za ní dostanete manažerský telefon s detailním displejem, který vám bude takřka dokonale vyhovovat.
Mobilní telefony korejského elektronického gigantu Samsung nejsou v Evropě příliš známými ani rozšířenými. Přestože si o těchto přístrojích můžete poměrně často přečíst na stránkách MobilManie spoustu informací, téměř žádný z představených telefonů neopustí asijský kontinent. Model SGH-N100 měl však štěstí a cestičku na český trh si přeci jenom našel.

Jedno vejce, druhé vejce, třetí vejce, čtvrté …

Pokud mobilní telefony Samsung sledujete podrobněji víte, že jsou jeden druhému podobné doslova jako vejce vejci. Skutečně – každý Samsung (snad s výjimkou nově představeného modelu R200) je krabičkovitý, hranatý, bez jediné obliny. Stejný je I N100 – malý a lehký mobilní telefon, jehož vzhled trochu kazí jen poměrně dlouhá, avšak docela tenká anténa.

Velký grafický displej patří mezi ty nejlepší, které můžete ve světě dnešních mobilních telefonů najít. Velké rozlišení umožňuje zobrazení opravdu velkého množství informací. Přestože displej dokáže například v kalendáři zobrazit až devět řádků textu, pro čtení textových zpráv můžete použít jen čtyři řádky. Písmo je diky tomu sice dostatečně velké a zpráva je dobře čitelná, musíte však hodně rolovat.

Špunt sem, špunt tam

Na boku telefonu najdete dvě tlačítka, která však slouží pouze pro změnu hlasitosti hovoru a nejde je použít například pro pohyb v menu mobilního telefonu. Nad tlačítky najdete konektor pro připojení bondovky (ta je součástí krabice s telefonem). Konektor není otevřen – je uzátkován pryžovou ucpávkou. Tyto gumové kryty konektorů jsou v Asii velmi populární a můžete je vidět na všech tamních mobilech. Kromě konektoru pro bondovku je „zašpuntován“ I rozšiřující napájecí konektor na spodní straně tohoto telefonu I konektor pro externí anténu, který najdete na zadní stěně kousek nad baterií.

        

Baterie je Lithium-Iontová a její kapacitu na ní nikde nenajdete, protože ji výrobce neuvádí. Pokud vás tedy zajímá její kapacita, zůstanete odkázáni na hledání na Internetu. Všechny tlačítka jsou ukryta pod aktivním krytem klávesnice. Při zjištění této skutečnosti jsem nejdříve zajásal. Když mne však tento telefon dostal do velmi nepříjemné situace – zapomněl jsem totiž přepnout na vibrační vyzvánění a – ano, hádáte správně, mobil začal zvonit v situaci, kdy se to vůbec nehodilo. Právě v tom okamžiku jsem poznal největší nevýhodu aktivního krytu klávesnice - nemůžete totiž ukončit hovor (aby telefon nerušil svým vyzváněním) bez otevření krytu. Avšak při otevření krytu příchozí hovor přijmete.

Ten WAP ale je …

Všechna tlačítka jsou stříbrná a jsou podsvícena stejnou barvou jako displej – modrozeleně. Tlačítka s čísly jsou příjemná a psaní textových zpráv nebo záznamů do kalendáře je docela pohodlné. Pro přijmutí nebo odmítnutí hovoru slouží již klasická tlačítka se zeleným a červeným telefonním sluchátkem. Přímo pod displejem najdete dvě softwarová ovládací tlačítka, jejichž funkce se mění – aktuální funkci tak naleznete napsánu ve spodním řádku displeje. Největší plochu však zabírá velké kombinované tlačítko se dvěma šipkami a malým tlačítkem uprostřed. Toto tlačítko má dvě funkce – v pohotovostním stavu telefonu funguje pro spouštění wapového prohlížeče a při psaní textu jej používáte pro mazání již napsaných písmenek.

Užitečný tip: Nechcete-li utrácet spoustu peněz za omylem vytočené wapové připojení, nastavte si jako aktuální jiné připojení než je to které právě používáte. Tento telefon totiž umožňuje nastavit a uložit připojení k deseti různým službám.

        

Hrací bedýnka

Kromě wapového prohlížeče, který pochází od společnosti Phone.com a můžete jej najít ve většině současným mobilů, je další velmi halasně propagovanou možností tohoto telefonu jeho jedenáct her. Hry jsou dnes již běžnou výbavou I manažerských mobilních telefonů, proto jejich počet snad ani nepřekvapí. Hrát tedy můžete nějaký ten hazard – vždyť Kasino je pro podobné účely jako stvořené. Ruletu a BlackJack také netřeba představovat, zato autíčkové závody se skutečně povedly – usednout do kokpitu závodního vozu je snem nejednoho z nás. Profesionální vrazi si můžou zastřílet z malorážky na terč, prohánět můžete klasického mobilního hada, vrtat můžete s Krtkem a tajemství dalších her musíte poznat sami.

     

Manažer pro každého

Manažerské funkce tohoto telefonu zabezpečují datové přenosy rychlostí 14,4 kb/s v síti Eurotelu nebo 9,6 v sítích ostatních našich mobilních operátorů; škoda, že chybí infraport, u manažerského telefonu by přece jen měl být. Již jsem se zmínil o kalendáři, který patří mezi nejlepší aplikace ukrývající se v menu tohoto telefonu. Umožňuje přehledný náhled na celý měsíc, týden nebo na zvolený den. Jednotlivé položky v kalendáři mohou mít nastaveny opakování a vlastní alarm. K dispozici jsou také úkoly, které se mohou, ale také nemusí vázat k jednotlivému dni v roce a lze mu také nastavit prioritu. Samozřejmostí je také kalkulačka, konvertor finančních měn I světový čas.

  

A co propagované hlasové ovládání? Telefon umožňuje používat až 20 hlasových příkazů a stejný počet čísel z telefonního seznamu lze hlasem také vytáčet. Přístup k nejoblíbenějším položkám menu se tak znatelně zpříjemní. Se zvukem jsou spojena také zvonění. Ta můžete, jak už bývá u podobných telefonů dobrým zvykem, také sami skládat. K tomu vám poslouží hudební skladatel, který zobrazuje skladbu jako klasický notový zápis. Pokud vám nebudou melodie stačit, máte k dispozici pochopitelně také vibrační vyzvánění. Pokud chcete volat pomocí hlasu, postačí aktivní flip otevřít a říci jméno, které máte k číslu přiřazené.

  

Dočkali jsme se?

Mobilní telefon Samsung SGH-N100 je pohodový mobilní telefon, který je sice čistě účelovým manažerským přístrojem, přesto však dokáže oslovit nejen manažery. Jeho cena není vzhledem k jeho funkcím také nijak přehnaná. Tento telefon má také sourozence – bratříček SGH-M100 nemá sice wapový prohlížeč ani kalendář, umí však přehrávat hudební soubory ve formátu MP3. Tento telefon se k nám zatím nedováží a proto nám musí „stačit“ skvělý Samsung SGH-N100.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Samsung SGH-N100
 • Zapůjčil: Genco, Praha
 • Cena: 11990 Kč s DPH (The Phone House)
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 105 x 42 x 17,5 mm
 • Hmotnost: 83 gramů
 • Udávaná pohotovostní doba: 55 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 150 minut
 • Doba nabíjení: 2 hodiny
 • Počet míst v seznamu volání: 10 příchozích, 10 odchozích a 10 zmeškaných hovorů
 • Displej: grafický, rozlišení 128 x 64 obrazových bodů
 • Druhy vyzvánění: normální, vibrační, zesilující vyzvánění
 • Baterie: Li-Ion, 500 mAh
 • Podporované funkce: budík, časové funkce, data a fax, hardwarový modem, hlasové ovládání, hlasové vytáčení, hry, kalendář, kalkulačka, minutka, minutové pípání, odlišení volajících různým zvoněním, rychlé psaní SMS, SIM Toolkit, upomínky, vícepoložkový telefonní seznam, vyzváněcí profily, WAP
 • Nepodporované funkce: Bluetooth, diktafon, hlasité handsfree, infraport, prohlížeč e-mailů, stopky, synchronizace s PC, záznamník hovoru

Témata článku: Samsung, Recenze, Test

22 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Mariuss 21. 9. 2001 11:07:39
  Ke tve rade: OK, ale me se jedna o to, ze kdyz mi prijde SMS z internetu a...
 • Mariuss 13. 9. 2001 19:07:38
  Kde najit melodie ve forme notoveho zapisu nevim(Rolex snad poradi :)...
 • Katka Nováková 8. 9. 2001 18:50:16

  Ahoj, pořídila jsem si také Samsunga N100, a jsem s ním zatím...

Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

23.  4.  2017 | Vrbacký Jakub | 10

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

** Lenovo Moto M se prezentuje jako kovová stylovka pro mladé ** Jedná se o povedenou střední třídu ** Mezi jeho přednosti patří čistý Android, kvalitní zvuk i fotoaparát.

7.  4.  2017 | Miksa Martin | 6

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

** Otestovali jsme 22 powerbank, udávané a naměřené hodnoty se často lišily ** Nové procesory AMD Ryzen příjemně překvapily ** Poradili jsme s výběrem nového Wi-Fi routeru

4.  4.  2017 | časopis Computer | 2

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

26.  3.  2017 | Herodek Martin | 16

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

** ZTE se skrze svou podznačku snaží vrátit k českým zákazníkům ** Nubia Z11 je sice loňský vlajkový model, přesto má stále co nabídnout ** Výrobce to naštěstí nepřehnal z cenou.

19.  3.  2017 | Miksa Martin | 11

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

** LG K4 (2017) chce oslovit začínající či zcela nenáročné uživatele ** Svými parametry však zaostává za konkurencí ** Záchranou není v tomto případě ani podpora všech LTE pásem

15.  3.  2017 | Měchura Milan | 9