Samsung X480: oblázek do dlaně (test)

Nejlevnější véčko v nabídce Samsungu X450 dostalo nástupce. Nový model X480 je velmi malý, kulatý a samozřejmě stříbrný, postrádá vnější displej, ale také vyčnívající anténu. Obří telefonní seznam a příznivá cena zůstaly zachovány.
Samsung X480: oblázek do dlaně (test)
Kapitoly článku

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Samsung má ve své nabídce pěknou řádku telefonů véčkové konstrukce typické stříbrné barvy a zakulacených tvarů. Mobily jsou to velmi oblíbené a líbivé, ale pro většinu běžných a nenáročných uživatelů drahé. Pro ně byl doposud určen model X450, který má oproti svým vyspělejším sourozencům ochuzenou výbavu a prodává se za méně než čtyři tisíce. Už však bylo na čase nejlevnější véčkový model Samsungu inovovat, v pravý čas tedy na trh vstupuje nový model X480.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Samsung X480

Klíčové vlastnosti

 • malé rozměry a nízká hmotnost
 • velmi kvalitní zpracování
 • integrovaná anténa
 • dva tisíce položek v adresáři

Hlavní nedostatky

 • nemá vnější displej
 • dioda neinformuje o zmeškaných volání a zprávách
 • vyzváněcí melodie jsou již obehrané


Nebudete ho chtít pustit

Samsung X480 je velmi líbivý a elegantní telefon, po kterém bude toužit nejedna žena. K drobnému, ze všech stran zaoblenému přístroji budou mít totiž možná někteří muži mírnou averzi, i když by jim telefon temně stříbrné barvy rozhodně ostudu neudělal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro někoho jen další nudné stříbrné véčko, pro jiného designérský skvost

Již na první pohled je znát, že se jedná o velmi malý mobil, což potvrzují také rozměry 85 × 44 × 22 mm a hmotnost 75 g. Lehčí mobil byste mezi konkurencí hledali jen těžko. Od předešlého modelu X450 se telefon rozměrově příliš neliší, hlavní konstrukční změnou je integrace antény do těla přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Starší model X450

Telefon je ze všech stran zaoblený a vypadá proto jako oblázek. Ostrou hranu na něm nenajdete. Jakési nutkání mě neustálo nutilo si s telefonem hrát a „žmoulat“ jej v dlani. Napomáhá tomu jistě také kluzký povrch. Lak je temně stříbrný a nezachytávají se na něm otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý, kulatý, až se v dlani ztratí...

Problém jsem měl s otevíráním telefonu. Mezera mezi jednotlivými částmi není příliš výrazná a je nutné do ní zajet nehtem, aby se dal telefon otevřít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezera mezi oběma díly telefonu je poměrně nevýrazná a proto se hůře otevírá

Vyzdvihnout musím prvotřídní kvalitu zpracování telefonu. Nikde nic nevrže, horní část sama měkce dosedá do krajních poloh, žádné vůle nejsou znát. Baterie je součástí zadního krytu, takže ani zde povrzávání nehrozí. Akumulátor má kapacitu 800 mAh a na jedno nabití vydrží telefon zásobit energií až 220 hodin v pohotovostním režimu a 210 minut při hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana telefonu • zámek baterie • ozdoba nesmí chybět • lože pro SIM kartu

Displej stačí jeden

Na přední straně telefonu najdeme, podobně jako u předchůdce X450, tmavou oválnou plošku zvýrazněnou světle stříbrným rámečkem. V tmavém poli je umístěn ozdobný název výrobce. V horní části zasahuje do horního rámečku výrazná informační dioda, která nahrazuje chybějící vnější displej. Umí se rozzářit dvěma barvami – červenou a zelenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej nahradil ozdobný oválek.. • ..a svítící dioda.. • ..která se umí rozzářit ve dvou barvách

V pohotovostním režimu dioda krátce problikává v intervalu přibližně šesti sekund zelenou barvou, při nabíjení trvale svítí červená. Při vyzvánění začne zuřivě blikat oběma barvami, o zmeškaném hovoru však dále neinformuje. Zpráva je oznámena oranžovým světlem, které vydrží poblikávat přibližně patnáct vteřin a dále se telefon tváří, jako že se nic neděje.

Po otevření telefonu se objeví displej a jak už jsme u Samsungu zvyklí, je patřičně kvalitní. Jeho rozměry 26 ×34 mm by mohly někomu připadat malé, ale vzhledem k rozměrům telefonu se jedná o plochu poměrně velkou. O to více vynikne jemné rozlišení 128 × 160 bodů. Displej dokáže zobrazit 65 tisíc barev. Jedná se o displej s pasivní technologií, což se bohužel negativně projevuje v pomalejším překreslování, kterého si lze ale všimnout pouze při bleskurychlém procházení nabídky či psaní zprávy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Otevřený telefon • displej je tradičně velmi kvalitní

Samsung klávesnice umí

Klávesnici vévodí tradiční čtyřsměrná navigační klávesa s modrým středem, který u tohoto modelu slouží také pro potvrzování voleb. Stejně tak je chvályhodné, že si můžete nastavit funkce vertikálních směrů navigační klávesy z pohotovostního režimu. Zobrazení složky zpráv na levém a volba vyzváněcí melodie na pravém směru jsou pro výrobce zřejmě stěžejní a proto je nelze změnit a mají na klávese vyryté symboly. Pevně jsou také přiřazené funkce kontextových tlačítek; levé slouží pro vstup do nabídky, pravé do nabídky telefonního seznamu.

Pod navigační klávesou je korekční tlačítko C a po stranách kontextové klávesy a klasické zelené a červené sluchátko. Krajní sloupce tvoří jednotný celek s krajními řadami tlačítek navazující numerické části klávesnice. Všechna tlačítka jsou poměrně velká a jejich stisk je jistý. Problémy jsem neměl ani s hmatovou orientací a za krátko jsem se s kvalitní klávesnicí sžil. Tlačítka jsou až na zmíněný střed navigační klávesy stříbrná, podsvícení je modré a dostatečně silné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice je jednou z předností telefonu

Na levé straně telefonu je kolébková klávesa pro regulaci hlasitosti, nad ní je krytkou chráněný konektor handsfree. Zesilovacími tlačítky lze ztlumit vyzvánění či zamítnout hovor i při zavřeném mobilu. Zakrytý je i systémový konektor vespod přístroje. Na opačném konci telefonu pak najdeme poutko pro uchycení šňůrky. Na pravé straně nejsou žádné prvky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolébkové zesilovací tlačítko a konektor pro handsfree • systémový konektor pro kabel


V druhé kapitole se zaměříme na uživatelské prostředí a funkční výbavu telefonu.

Témata článku: Samsung, Recenze, Test, Philips 639, Samsung X480, Siemens CF62

28 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lakyy 21. 1. 2007 13:16:11
  Mam ten sami problem vcera sel na 3 reklamaci.
 • Aleš 28. 4. 2006 10:59:05
  Mám stejný...
 • Lubin 29. 12. 2005 14:44:14
  Při ukončení hovoru /zmáčknutí červené klávesy/ se mi někdy telefon...
Určitě si přečtěte

Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

** Chytré hodinky Fenix 5 jsou letošním top modelem Garminu ** Nabízí se ve třech verzích a nabídnou pokročilé možnosti měření sportovních aktivit ** Změří i kroky, spánek, tep a kamarádí se s telefony

24.  5.  2017 | Polesný David | 14

LG G6: vydařený návrat na vrchol [recenze]

LG G6: vydařený návrat na vrchol [recenze]

** LG G6 jako jediný telefon na světě podporuje Dolby Vision i HDR 10 ** Na rozdíl od svých konkurentů využívá starší Snapdragon 821 ** Evropská verze nemá bezdrátové dobíjení ani převodník Quad DAC

21.  5.  2017 | Měchura Milan | 31

Lenovo Phab 2 Plus: skorotablet se dvěma hlavními fotoaparáty [recenze]

Lenovo Phab 2 Plus: skorotablet se dvěma hlavními fotoaparáty [recenze]

** Úhlopříčkou displeje 6,4" už se pomalu může řadit mezi tablety ** Devízou bude velká baterie a dvojice hlavních fotoaparátů ** Díky jeho velikosti je ale otázkou, zda si ho vůbec někdo koupí

18.  5.  2017 | Vrbacký Jakub | 4

Honor 8 Pro: povedený výlet mezi nejlepší [recenze]

Honor 8 Pro: povedený výlet mezi nejlepší [recenze]

** Skvěle odladěný hardware i software ** Spousta výkonu kdykoliv k dispozici ** Nejdražší Honor všech dob, pořád ale s rozumnou cenovkou

14.  5.  2017 | Herodek Martin | 16

Huawei P10: zralé čínské jablko – jen se zakousnout [recenze]

Huawei P10: zralé čínské jablko – jen se zakousnout [recenze]

** Nový vlajkový model Huawei neskrývá silnou designovou inspiraci ** Má dost výkonu i výborný fotoaparát ** Patří mezi cenově dostupnější top smartphony

12.  5.  2017 | Láska Jan | 15

Sony Xperia XA1: na půli cesty k bezchybnosti [recenze]

Sony Xperia XA1: na půli cesty k bezchybnosti [recenze]

** Poctivá střední třída se slušným výkonem a tenkými krajnicemi ** Největším překvapením je baterie, zklamáním naopak foťák ** Pochvalu Sony zaslouží za rozumně nastavenou cenovku

7.  5.  2017 | Miksa Martin | 28

Nubia N1 Lite: Dobrý základ, na kterém lze stavět [recenze]

Nubia N1 Lite: Dobrý základ, na kterém lze stavět [recenze]

** Proti šedé nudě bojuje méně obvyklou barevnou kombinací ** Sází na dobrou čtečku otisků prstů a trojici slotů na karty ** Chybí výraznější prvek, který by telefon odlišil od konkurence

5.  5.  2017 | Herodek Martin | 8

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19